Suomalainen Donut Lab, jonka tausta on Verge-sähkömoottoripyörissä, esitteli CES-messuilla sähkömoottorin, jota kehuttiin maailman suorituskykyisimmäksi. Yhtiö haluaa lisäksi kehittää ohjelmistokehitystyökaluja, joiden avulla ajoneuvojen kehityksestä tulee huomattavasti tehokkaampaa ja ketterämpää. Toimitusjohtaja Marko Lehtimäki uskoo koodittomaan kehitykseen.
Donut Lab kertoo kehittävänsä maailman ensimmäistä ajoneuvojen no-code -ympäristöä, mikä tarkoittaa että kaikki autojen ja droonien ohjelmistologiikka voidaan tehdä tulevaisuudessa graafisella käyttöliittymällä perinteisen ohjelmakoodin sijaan. Tämä pienentää virheiden määrää, lisää ajoneuvojen turvallisuutta ja nopeuttaa kehitystyötä huomattavasti.
Lehtimäen mukaan tähän kehitetään täysin omaa alustaa. - Aikataulu on arviolta sellainen, että vuoden lopussa menemme vähintään rajattuun julkaisuun ja ensi vuoden puolella se tulee laajasti tarjolle.
Lehtimäen mukaan ohjelmistokehitykseen panostaminen on ollut alusta asti tavoite. - Donut-alustan fyysiset komponentit kuten moottori ja akkupaketti mullistavat jo itsessään autoteollisuuden, niin myös täysin uudenlainen ohjelmistokerros on ollut alusta asti osa suunnitelmaa. Älykkään ohjelmistokerroksen avulla pystymme integroimaan fyysiset komponentit automaattisesti keskenään, mutta tämän lisäksi rakennamme nyt tulevaisuuden ohjelmistokehitystyökaluja, joiden avulla ajoneuvojen kehittäminen tulee olemaan huomattavasti tehokkaampaa ja ketterämpää.
Tekoäly tulee ajoneuvojen suunnittelua, kehitystä, testausta ja validointia tavoilla, joita voi olla vaikeaa edes vielä kuvitella, Lehtimäki arvioi.
- Tekoälyn rooli on moninainen. Ensinnäkin tulevalla no-code-työkalulla voidaan kehittää ohjelmistoja, jotka käyttävät tekoälymalleja monin eri tavoin. Myös työkaluissa itsessään on paljon tekoälyavusteisia toimintoja, kuten co-pilot-tyyppinen apu kehitystyöhön sekä esimerkiksi automaattinen mahdollisten turvallisuustoimintojen puutteellisuuteen suunniteltu toiminto.
Fyysisiltä laitteilta kuten moottorilta ja akuilta ei sinänsä vaadita mitään ihmeellistä, jotta ne voidaan integroida osaksi järjestelmää no code -tyyliin. - Ohjainlaitteilta tarvitaan tuki alustalle, Lehtimäki selventää.
Entä kuinka paljon alustan ohjelmistolla on yhteistä Verge-moottoripyöriä varten kehitetyn Starmatter-alustan kanssa? - Ohjelmistolla ei ole yhteyttä. Starmatter on Vergen moottoripyöriin kehittämä ohjelmisto, ja Donut Labin ohjelmisto taas on kehitetty yleisesti sähköajoneuvoihin.