Taiwanilainen Mediatek ehti sitten ensimmäisenä. Yhtiö on julkistanut älypuhelimiin uuden MT6592.sovellusprosessorin, jossa ensimmäistä kertaa markkinoilla on kahdeksan suoritisydintä.
Suurten tiedostojen siirtäminen laitteiden välillä vie edelleen usein tuskastuttavan kauan aikaa. Bluetoothilla voi toki yrittää, mutta radiolinkit ovat yhä hitaita. Saksalaisessa Fraunhoferin instituutissa mietittiin, josko suuria tiedosojoa voisi siirtää lyhyitä matkoja optisesti. Voihan niitä.
Kosketuksen jälkeen seuraava askel älypuhelimien ja monien muiden laitteiden käyttöliittymissä on eleillä ohjaaminen, joka ottaa jo ensi askeliaan. Pian tarjolle tulee laitteita, joissa eleitä tulkitaan ultraäänen perusteella.
Kalifornialainen Kaateva on kehittänyt tekniikan, joka lupaa mullistaa orgaanisten led-näyttöjen eli oled-paneelien tuotannon. Yieldjet on ensimmäinen mustesuihkuun pohjaava tekniikka, joka on kehitetty nimenomaan oled-paneelien valmistukseen. Sen avulla oled-paneeleita voidaan valmistaa selvästi nykyistä edullisemmin.
Adobe tutki uudessa Digital Index -raportissaan tablettien ja älypuhelimien mobiilisovelluksien suosiota ja käyttöä. Applen iOS-sovelluksia käytetään kerralla jopa kaksi kertaa kauemmin kuin Android-sovelluksia ja kolme kertaa kauemmin kuin Windows-sovelluksia.
Mittauslaitevalmistaja Tektronix on esitellyt koko joukon uusia laitteita arsenaaliinsa. Uuden spektrianalysaattorin myötä yhtiö tarjoaa laitteen myös uuden wlan-standardin eli 802.11ac-määritysten mukaisten laitteiden kehitykseen.
Nokian Lumia 1520 on maailman ensimmäinen älypuhelin, jolla voi ottaa kuvia raw-muodossa, siis raakadatana. Lumia ei nauti etuoikeudestaan pitkään, sillä sama toiminnallisuus on tulossa myös Androidiin.
Sveitsiläinen u-Blox on esitellyt paikannusmoduulin, jota se kehuu maailman pienimmäksi. EVA-7M-moduuli sisältää kaikki satelliittipaikannukseen tarvittavat komponentit kiteineen ja passiivikomponentteineen. Siihen tarvitsee liittää vain antenni.
Tänä vuonna älypuhelimen kumppaniksi on tuotu älykelloja usean valmistajan toimesta. Tutkimuslaitos Gartner uskoo, että älykello pysyy vielä vuosia älypuhelimen oheislaitteena. Joulun hitiksi siitä ei vielä ole. Tutkimuslaitoksen mukaan tämä johtuu ensinnäkin älykellojen vielä varsin kovasta hinnasta. Lisäksi kuluttajille on vielä epäselvää, mitä lisäarvoa uutuus tuo. Siksi joululahjatoiveet painottuvat enemmän tabletteihin.