Nokian tutkimus osoittaa, että 5G:n massiivisiin vaatimuksiin voidaan yltää millimetriaaltoja hyödyntämällä. Viime viikolla yhtiö demosi National Instrumentsin NIWeek-tapahtumassa 10 gigabitin datalinkkiä E-kaistalla eli 73 gigahertsin alueella.
AMD:n pääjohtaja Lisa Su on luvannut yhtiönsä palaavan kannattavaksi tämän vuoden jälkimmäisellä puoliskolla. Uusimpien lukujen mukaan tavoite on mahdoton. Sen sijaan AMD näyttää vajoavan puolijohdeyritysten listalla jatkuvasti alemmaksi.
Ohion yliopiston tutkijat esittelivät viime vuonna maailman ensimmäisen pariston, joka pystyy lataamaan itseään aurinkosähkön avulla. Nyt tutkijat kertovat tärkeästä merkkipaalusta: paranneltu aurinkopatteri on jo 20 prosenttia vastaavaa litiumioniakkua tehokkaampi.
Maailmalla on vuolaasti kehuttu Nokian päätöstä myydä HERE-karttapalvelunsa Audin, BMW:n ja Daimlerin muodostamalle konsortiolle. Päätös selkeyttää Nokian rakennetta ja ennen kaikkea avaa HERElle ison mahdollisuuden kasvaa paikannuspalvelujen de facto -standardiksi.
Linear Technology on esitellyt mikroaaltoalueelle uuden sekoitinpiirin, joka toimii laajalla alueella kahdesta gigahertsistä aina 14 gigahertsiin. Käyttökohteet löytyvät mikroaaltolinkeistä, satelliittiradioista sekä viidennen polven LTE-Advanced -tukiasemista.
Qualcomm on havainnut, että hallitsevakaan asema älypuhelinten sovellusprosessoreissa ei takaa ikuista kasvua. Siksi yhtiö hakee aktiivisesti uusia alueita. Kuten huippunopeita G.fast-modeemiyhteyksiä ostamalla Ikanos Communications.
Satelliittipaikannusjärjestelmä on nerokas idea, mutta kuulostaa hullulta että signaaleja voisi hyödyntää kuulennoilla. Näin kuitenkin uskoo sveitsiläisen Lausannen teknologiainstituutin tutkija Vincenzo Capuano. Idea esitetään Acta Astronautica -lehdessä.
Windows 10 kasvattaa nopeasti markkinaosuuttaan PC-koneissa ja samalla tulee ilmi uusia käytäntöjä, joilla Windows kaventaa käyttäjien valinnan mahdollisuutta. Nyt aiemmin vapaaehtoinen diagnostiikkatietojen keruu ja lähettäminen Microsoftille on käytännössä pakollista.
Laser keksittiin jo 1960-luvulla, mutta tähän asti kukaan ei ole onnistunut luomaan laseria, joka heijastaisi valkoista valoa. Nyt Arizonan yliopiston tutkijat ovat ratkaisseet arvoituksen. Löydös julkistettiin Nature Nanotechnology -lehdessä.
IoT ymmärretään yleensä miljardeina nettiin kytkettyinä antureina ja laitteina. Esineiden internet voidaan kuitenkin nähdä myös toisella tapaa.