Moni pieni ja keskisuuri suunnittelutalo käyttää Mentor Graphicsin PADS-ohjelmistoa piirikorttiensa suunnitteluun. Nyt Mentor on lisännyt PADSiin analyysitoimintoja sekä sekasignaali- että nopeiden signaalien suunnitteluun.
Saksalainen sulautettuja ratkaisuja kehittävä SEGGER on lanseerannut emSSH-ohjelmistokirjaston. Sen avulla päätelaitteen ja palvelimen välille voidaan luoda täysin suojattu, turvallinen pääteyhteys, tyypillisesti TCP/IP-yhteyden yli.
Yhdysvaltain energiaministeriön alaisessa Berkeleyn tutkimuslaboratoriossa on onnistuttu valmistamaan transistoreja, jotka ovat vain pari atomikerrosta paksuja, siis käytännössä vain kaksiulotteisia. Niissä käytetään grafeenia johtavana kerroksena.
Komponenttien tukkukauppias Mouser Electronicsin valikoimassa on syksystä 2014 lähtien ollut National Instrumentsin MultiSIM-työkaluun pohjaava piirikorttien työkalu MultiSIM Blue. Nyt työkalusta on tullut tarjolle versio, josta ilmaisen perusversion rajoitukset on poistettu.
Erillisverkot Oy operoi Suomen viranomaisten käytössä olevaa Virve-verkkoa. Yhtiön toimitusjohtaja Timo Lehtimäki korostaa, että viranomaisyhteyksien on toimittava myös sen jälkeen, kun liikenne siirtyy Virvestä uusiin matkapuhelinverkkoihin.
Operaattorit lisäävät jatkuvasti verkkojensa kapasiteettia. Suurin kaistaa syövä sovellus on video. Ericssonin tuoreen arvion mukaan jopa 85 prosenttia videosta kulkee tällä hetkellä wifi-verkkojen välityksellä.
Lämpö on lopulta kaiken elektroniikan suurin vihollinen. Suunnittelijat ovat aina yrittäneet keksiä uusia innovatiivisia tapoja jäähdyttää elektroniikkaa, mikä tekisi laitteista luotettavampia ja pitkäikäisempiä. Georgia Tech -yliopiston tutkijat haluavat viilentää elektroniikkaa hiekalla.
Uusi C-tyypin USB-liitin valloittaa jo PC- ja oheislaitemarkkinoita kovalla vauhdilla, mutta nyt IEC-järjestö on saanut tekniikalle oman hyväksyntänsä. Sähköalan standardointijärjestön hyväksyntä on viimeinen vahvistus sille, että USB-C on valmis valloittamaan maailman.
Virus omassa tietokoneessa vie hermot, mutta haittaohjelma teollisuuden järjestelmissä voi osoittautua jopa hengenvaaralliseksi suurillekin väkijoukoille. Fireeye Labsin tutkimusryhmä on nyt löytänyt viruksen, joka voi saastuttaa teollisuuden ohjausjärjestelmiä.
Venäläinen MTS eli Mobile Telesystems pystyy Nokian ansiosta tarjoamaan moskovalaistilaajilleen peräti 187 megabitin 4G-yhteyksiä. Tämä onnistuu yhdistämällä sekä aika- että taajuusjakoiselle LTE-Advanced-verkolle varattuja taajuuksia.
Virustentorjuntaa ja muita tietoturvaohjelmistoja ostettiin viime vuonna 22,1 miljardilla dollarilla. Summa on 3,7 prosenttia suurempi kuin vuotta aikaisemmin. Gartnerin mukaan Symantec on selvä markkinajohtaja 15,2 prosentin markkinaosuudellaan.
Toshiba Electronics Europe on esitellyt kolme uutta Bluetoothin Low Energy -radiopiiriä, jotka toimivat markkinoiden alhaisimmilla virroilla. Uutuudet on suunniteltu erityisesti puettaviin elektroniikkalaitteisiin, älypuhelimien lisälaitteisiin, kauko-ohjaimiin ja moniin nopeasti yleistyviin IoT-ratkaisuihin.
LoRa on tällä hetkellä ehkä parhaassa asemassa nousta esineiden internet -verkkojen tekniikoiden kärkeen. Japanilainen Murata esitteli laitevalmistajille valmiin LoRa-moduulin, jonka mitat ovat vain 12,5 x 11,6 x 1,76 milliä.