Korealaisessa KAIST-tutkimuskeskuksessa on jo pitkään tutkittu natriumia akkujen mahdollisena materiaalina. Kyse on siis periaatteessa erittäin turvallisesta suolaioniakusta. Nyt KAISTin (Korea Advanced Institute of Science and Technology) tutkijat ovat kehittäneet kuparisulfidianodin, joka voi mahdollistaa tekniikan kaupallistamisen.
Apple tietenkin imuroi valtaosan älypuhelinalan voitoista, mutta eivät sitä sentään kaikki muut tappiolla tee. Kiinalaisen Huawein viime vuoden tuloksesta selviää, että yhtiö teki älypuhelimilla 36,4 miljardin dollarin tuloksen.
Linköpingin yliopisto kertoo, että sen kansalliseen superkonekeskukseen NSC-keskukseen asennetaan Pohjoismaiden tehokkain supertietokone. Tetralith-nimisen koneen laskentateho on hieman yli neljä petaflopsia eli 4 000 000 000 000 000 liukulukuoperaatiota sekunnissa.
Intel on ollut suurin puolijohdetalo aina vuodesta 1993 lähtien, mutta viime vuonan Samsung nousi rytinällä sen ohi listan kärkeen. IHS:n tilastoissa toinen muutos oli grafiikkaprosessoreja ja -kortteja kehittävän Nvidian nousu kymmenen suurimman valmistajan joukkoon ensimmäistä kertaa.
Amerikkalaiset ja englantilaiset viranomaiset varoittavat nyt valtionhallinnon ja yksityisiä organisaatioita siitä, että käynnissä on massiivinen Venäjän hallituksen johtama kybersota. Erityisesti hyökkäysten kohteena ovat yhteiskunnan kriittiset toiminnot.
Moscow Institute of Physics and Technologyn tutkijat ovat kehittäneet tavallista herkempiä bioanturipiirejä, jotka perustuvat kupariin tavallisesti käytetyn kullan sijaan. Sen lisäksi, että laite on hieman edullisempi, se on myös helpompi valmistaa.