Gigabitti sekunnissa on erittäin nopea verkkoyhteys, ja edelleen todella harvojen herkkua. Verkon testaus- ja monitorointityökaluja kehittävän VIAVI Solutionsin uuden raportin mukaan gigabitin nopeus on nyt tarjolla 301 miljoonalle ihmiselle maailmassa.
VLC Player on erittäin hyvä avoin Android-mediasoitin, joka toistaa sujuvasti käytännössä kaikenlaisia musiikki- ja videotiedostoja. Nyt soitinta kehittävä VideoLAN on suuttunut Huaweille ja estänyt soittimen lataamisen kiinalaisvalmistajan uusimpiin kännyköihin Googlen Play-kaupasta.
Oululainen Tosibox ilmoittaa alkaneensa myydä uusimman polven VPN-etäyhteyslaitettaan. Tosibox Lukko 500 on suunniteltu erityisesti vaativiin teollisuusympäristöihin. Tämä näkyy sekä laitteen rakenteessa että yhteysvalikoimassa.
Münchenin teknillisen yliopiston (TUM) fyysikko Alexander Holleitnerin ja Reinhard Kienbergerin johtama tiimi on onnistunut ensimmäistä kertaa tuottamaan ultralyhyitä sähköpulsseja sirulle käyttäen mitoiltaan vain muutamien nanometrien kokoisia metalliantenneja. Teknologia mahdollistaa uusien, tehokkaiden terahertsikomponenttien kehittämisen.
41,3 miljoonaa iPhonea ja 3,7 miljoonaa Mac-tietokonetta. Apple on yhä selkeämmin älypuhelinfirma. Vuoden toisen neljänneksen (Applen kirjanpidossa tilivuoden kolmas neljännes) liikevaihto oli ennätyssuuri, peräti 53,3 miljardia dollaria.
Tähän asti on ajateltu, että Bluetooth-yhteys kahden laitteen välillä täysin turvallinen eikä sitä voi murtaa. Israelilaisen Technionin teknillisen instituutin tutkijat ovat kuitenkin onnistuneet murtamaan salauksen. Tämä tapahtui osana väitöskirjatutkimusta instituutin kyberturvallisuuden tutkimuskeskuksessa.
Verkkorikolliset ovat tulleet fiksummiksi, mutta he käyttävät yhä vuosikymmeniä vanhoja keinoja. F-Securen tutkimuksen mukaan roskaposti on edelleen yleisin keino haitallisten web-osoitteiden, huijausten ja haittaohjelmien levittämiseen – 40 vuotta ensimmäisen roskapostilähetyksen jälkeen.
Intel esitteli juuri ennätyksellisen 17 miljardin dollarin liikevaihdon vuoden toiselta neljännekseltä, mutta yhtiö on kokenut yllättäviä teknisiä ongelmia uuden 10 nanometrin prosessinsa kanssa. Pöytäkoneiden suorittimiin Cannon Lake -piirit luvataan nyt vasta ensi vuoden jälkimmäisellä puoliskolla.
Aalto-yliopiston tutkijat ovat onnistuneet rakentamaan optisen laskimen hiuksen sadasosaakin ohuemmista nanolangoista. Sähkön sijaan se suorittaa laskutehtävät valon avulla, ensimmäistä kertaa maailmassa. Innovaatio avaa tietä kohti optisia tietokoneita.
Nokia kertoi eilen, että se rakentaa amerikkalaisen T-Mobilen seuraavan sukupolven 5G-verkon. Monivuotinen sopimus on arvoltaan 3,5 miljardia dollaria ja tähän asti suurin ilmoitettu 5G-verkkojen rakennussopimus. T-Mobile on yksi USA:n kolmesta suuresta operaattorista. Huhtikuussa se osti Sprintin, minkä jälkeen se kisaa tasapäin Verizonin ja AT&T:n kanssa amerikkalaistilaajien lompakoista.