Toisen onni on toisen epäonni. Australia ilmoittaa, ettei se salli kiinalaisten Huawein ja ZTE:n rakentaa 5G-verkkoja maan operaattoreille. Tämä tietää lisäbisnestä lähinnä Ericssonilla ja Nokialle.
Nokia on saanut Euroopan investointipankki EIB:ltä puolen miljardin euron suuruisen lainan 5G-tutkimukseen ja tuotekehitykseen. Nokian mukaan noin neljännes summasta käytetään tutkimusrahoitukseen Suomessa.
Lauantaina tuli kuluneeksi 27 vuotta siitä, kun helsinkiläisopiskelija Linus Torvalds laittoi keskusteluryhmään viestin, jossa kertoi puuhastelevansa pienen käyttöjärjestelmän parissa. Mitään suurta siitä ei tulisi, Torvalds vakuutti
Espoossa ja Turussa toimiva Fiarone on avannut ainutlaatuisen kyberturvakeskuksen, joka tuo suuryritysten ja valtiollisten toimijoiden käyttämät huipputason tietoturvaratkaisut kaikkien saataville kohtuullisin kustannuksin. Oversee-kyberturvakeskus on kokonaan Suomessa kehitetty tietoturvan valvontaan tarkoitettu kokonaisvaltainen oppiva palveluratkaisu.
Flash-pohjainen SSD on nopeasti syrjäyttämässä perinteisiä kiintolevyjä tietokoneissa ja palvelinsaleissa, mutta sama tapahtuu myös teollisuuden laitteissa. Niissä levyiltä vaaditaan paitsi kovempien olosuhteiden kestoa, usein myös pienempää fyysistä kokoa.
Saksalaisen Karlsruhe Institute of Technologyn (KIT) professori Thomas Schimmelin ja hänen tiiminsä ovat kehittäneet yhden atomin transistorin. Tämä kvanttielektroniikan komponentti kytkee sähkövirtaa yksittäisen atomin hallitulla sijoittelulla kahden elektrodin väliin.
5G-standardi on valmis ja ensi vuonna pääsevät kuluttajatkin siitä todennäköisesti nauttimaan. Operaattorit kehuvat uuden mobiilitekniikan datanopeutta ja latenssia, mutta yhdestä asiasta ne ovat hiljaa. - Yhä useammin mobiilisignaali ei pääse sisään rakennuksiin, sanoo Browacomin toimitusjohtaja Tero Lepistö.
Automaation etuja halutaan hyödyntää yhä useammilla aloilla. Tämä taas kasvattaa merkittävästi sähkömoottorien ja niiden ohjausjärjestelmien kysyntää. Suunnittelijoiden haasteena on luoda innovaatioita yhä nopeammassa kehitysaikataulussa, mikä tekee oikeantyyppisen ohjausjärjestelmän valinnasta ensiarvoisen tärkeää.
Lopulta kaikki laitteet yhdistetään internetiin. Tämä edellyttää usein sekä prosessointitehoa että alhaista virrankulutusta lepotilassa. Cypressin PSoC 6 -piiri vastaa moneen haasteeseen.
Piirilevyvalmistaja Aspocompin toisen neljänneksen luvut osoittavat kohti parempaa tulevaisuutta. Liikevaihto kasvoi huhti-kesäkuussa 7,7 miljoonaan euroon ja liiketulos nousi 800 tuhanteen euroon.