ETN-UUTISKIRJE TORSTAINA 16.04.2020
   
Qt vie graafiset käyttöliittymät mikro-ohjaimiin

Suomalainen Qt tunnetaan QML-pohjaisten käyttöliittymien suunnittelun työkaluista. Niitä on viime vuosina käytetty erityisesti autoteollisuudessa. Nyt Qt on sopinut yhteistyöstä ruotsalaisen IAR Systemsin kanssa. Yhteistyö avannee Qt:lle uusia markkinoita sulautetuissa sovelluksissa.



Googlen oma mobiiliprosessori pian valmis

Googlen on jo pitkään tiedetty kehittävän omaa mobiiliprosessoria, jota voitaisiin käyttää sekä Pixel-älypyhelimissa että Chromebook-kannettavissa. Nyt Axios-sivusto kertoo, että Googlen kännykkäprosessori olisi pian valmis.



Myös Apple retroilee, mutta siitä puuttuu hauskuus

HMD Global on saanut hyvää nimeä kehittämällä modernisoituja versioita Nokian vanhoista ikonisista malleista. Nyt Apple on ryhtynyt myös retroilemaan uuden iPhone SE:n muodossa. Applen kohdalla retroilusta kuitenkin puuttuu täysin hauskuus. Uusi iPhone SE on käytännössä neljän vuoden ikäinen SE-malli uudella, tehokkaammalla prosessorilla. Näyttö on vanhaan tapaan pieni eli 4,7-tuumainen, tosin tarkkuudeltaan Applen termein retina-luokkaa.



Mullistava hybridiratkaisu louhii energiaa

Energiaa voidaan syöttää liikkuviin laitteisiin kahdella tavalla: akuista tai energiaa keräämällä. Pennsylvanian yliopistossa on kehitetty uudenlainen hybridiratkaisu, joka on näiden kahden eräänlainen välimuoto.



AMD:ltä maailman nopeimmat x86-ytimet

AMD on esitellyt toisen polveen EPYC-prosessoriperheeseen kolme uutta suoritinta. Piirien Zen 2 -ytimet ovat tähän asti nopeimmat ja ne on optimoitu erityisesti datakeskus-, palvelin- ja verkkolaitelaskentaan.



Kiitos kun luet ETN-uutiskirjettä! (c) Elektroniktidningen Sverige AB
Ilmoitukset: Anne-Charlotte Sparrvik
Vastaava toimittaja: Veijo Ojanperä
TilaaPeru tilausUnsubscribeMuuta osoitetta • Arkisto: etn.fi/kirje/