Kiinalainen Huawei myy ennusteiden mukaan vain 45 miljoonaa älypuhelinta tänä vuonna. Donald Trumpin hallinnon aloittama kampanja pääsee näin ainakin jossakin mielessä tavoitteeseensa. Tämä on sääli, sillä esimerkiksi uusi Mate 40 Pro on monella tapaa upea laite.
Voisiko vian korjata jo ennen kuin se on syntynyt? Siihen tähdätään Rejlersin käynnistämässä tutkimushankkeessa, jossa selvitetään mahdollisuuksia tehostaa sähkönjakeluverkkojen vianpaikannusta ja kunnonhallintaa hyperspektrikameran avulla.
Festool on esitellyt uuden SYS-PowerStationin, joka on salkussa mukana kulkeva varavoimalähde. Sen avulla saa käyttöönsä 230 voltin verkkojännitteen, vaikka työmaalla ei sähköä olisikaan. Systainer-salkussa oma voimalaitos painaa vain 16 kiloa.
Tietoturvayhtiön Check Point Software on julkaissut joulukuun haittaohjelmakatsauksensa. Sen mukaan Emotet-troijalainen on palannut yleisimpien haittaohjelmien listan ensimmäiselle sijalle. Sitä on esiintynyt seitsemässä prosentissa yritysverkoista maailmanlaajuisesti.
Hiilidioksidilla on paljon hyödyllisiä ominaisuuksia ja käyttöä teollisuudessa, mutta suurina määrinä se on yksi pahiksia ilmastonlämpenemisen kannalta. Joka tapauksessa CO2-mittaus on tulossa nopeasti yhä useampiin laitteisiin. TDK:n uuden anturin avulla tarkasta mittauksesta tulee yhä helpompaa.
Samsung aikoo torstaina esitellä uudet Galaxy-sarjan laitteensa virtuaalisessa Unpacked 2021 -tapahtumassa. Iltapäivällä esitellään Galaxy S21 -tuoteperhe, jossa Samsung ottaa tärkeän askeleen eteenpäin laturien tehossa ja latausnopeudella.