Apple ilmoittaa perustavansa Müncheniin yhtiön Euroopan piirisuunnittelun keskuksen. 5G-modeemeihin, mutta myös muihin puolijohteisiin keskittyvään laitokseen palkataan lisää satoja suunnittelijoita.
Ajoneuvojen verkoilta vaaditaan yhä enemmän, kun ADAS-järjestelmiä lisätään ja myöhemmin ne muuttuvat autonomisiksi. Nyt näyttää, että kuituverkko on tulossa kustannustehokkaaksi ratkaisuksi toteuttaa autoissa jopa gigabitin verkko.
Generation Z Hack on Suomen suurin nuorille suunnattu valkohattuhaastekampanja, jossa ovat mukana 2NS, Digi- ja väestötietovirasto, Elisa, Finnish Information Security Cluster, F-Secure, Fraktal, Helsec, Keskusrikospoliisi, Nixu, Solita sekä Visma.
Asuksen pelibrändi ROG tunnetaan tehokkaista läppäreistään ja pelipuhelimistaan. Nyt yhtiö on esitellyt ROG 5 -pelipuhelimen. Se saattaa olla Snapdragon 888 -prosessorillaan ja 144 kertaa sekunnissa päivittyvällä näytöllään maailman nopein pelipuhelin.
Suomalainen autonomisten ajoneuvojen ohjelmistoja kehittävä Sensible 4 peräänkuuluttaa standardeja ajoneuvojen ja ratkaisujen testaamiseen. -Autonomisten ajoneuvojen tekniikka vaatii kansainvälisiä testausmenettelyjä julkisilla teillä. Tällä hetkellä standardoinnin puute ja vaihtelevat ajolupakäytännöt hidastavat innovaatiota, sanoo toimitusjohtaja Harri Santamala.
Nokia on avannut jokavuotisen Bell Labs Proze -kisan, jossa tutkijoiden halutaan kehittävän mullistavia ratkaisuja. Sadantuhannen dollarin pääpalkinnosta pääsee kisaamaan, kunhan ilmoittautuu mukaan toukokuun 14. päivään mennessä.
Finbold-analyytikkoyritys on listannut tällä hetkellä markkinoilla olevat aktiiviset 5G-laitteet. Tilaston kärjessä komeilee edelleen Huawei, jonka osuus toimitetuista 5G-laitteista on 26,9 prosenttia.