ETN-UUTISKIRJE TIISTAINA 20.04.2021
   
Maailman pienin 100-wattinen kännykkälaturi

GaNSystems on erikoistunut galliumnitridipohjaiseen tehoelektroniikkaan. Yhtiön uusin tuote on valmis referenssiratkaisu, jonka pohjalta voidaan kehittää markkinoiden pienimmät 100 watin lataustehon tuovat mobiililaitteiden laturit. Laajan kaistaeron GaN on usein paras valinta, jos tehonsiirrossa tarvitaan nopeita kytkentätaajuuksia.



Yksikiteinen aurinkopaneeli on tehokkain

Solar Finland Oy on vertaillut yksikiteisestä piikennosta valmistettujen aurinkopaneeelien tehokkuutta monikiteiseen. Monopaneelit osoittautuivat tehokkuudeltaan paremmiksi.



FPGA-tehot tulevat koodaajien käyttöön

Xilinx on esitellyt omassa portfoliossaan uudenlaisen tuotteen. Yhtiön ensimmäinen SOM- eli järjestelmämoduuli on nimeltään Kria K26. Kyseon tuotantovalmiista moduulista, joka tuo laskentatehoa ja tekoälysovelluksia verkon reunalla oleviin laitteisiin.



Tekoälyllä eroon tehohäviöistä

Kalifornialainen Pre-Switch sanoo kehittäneensä maailman ensimmäisen tekoälypohjaisen DC/AC-, AC/DC-kytkimien ohjaimen. CleanWave200-ohjaimen hyötysuhde yltää pehmytkytkennässä (soft switching) peräti 99,3 prosenttiin. Tekniikan uskotaan mullistavan sähkö- ja uusiutuvien energialähteiden suunnittelun.



Suomessa sijoitettiin startupeihin lähes miljardilla

Kotimaiset startupit ovat keränneet ennätysmäärän kasvurahaa. Kahtena edellisenä vuotena saavutettu puolen miljardin rajapyykki oli jo ennätys, mutta nyt summa on lähes tuplaantunut. Pääomasijoittajat ry:n mukaan viime vuonna rahoitusta kerättiin yhteensä 951 miljoonaa euroa.



Älypuhelin on ympäristörikollinen

Ilman älypuhelimia ei tulisi toimeen, mutta kyse on raskaan sarjan ympäristörikollisesta. Puhelimien kierrätyksestä menestyvät bisneksen luonut kotimainen Swappie muistuttaa, että älypuhelinten aiheuttamat hiilidioksidipäästöt ovat kasvaneet 730 prosenttia viimeisen kymmenen vuoden aikana. Viime vuonna älypuhelimien takia hiilidioksidia tuprahti ilmakehään 125 megatonnia. Määrä vastaa 505 574 miljoonan tavallisella henkilöautolla ajetun kilometrin päästöjä.



Kiitos kun luet ETN-uutiskirjettä! (c) Elektroniktidningen Sverige AB
Ilmoitukset: Anne-Charlotte Sparrvik
Vastaava toimittaja: Veijo Ojanperä
TilaaPeru tilausUnsubscribeMuuta osoitetta • Arkisto: etn.fi/kirje/