Lentoaikaa mittaavaa ToF-anturia (time-of-flight) käytetään monenlaisissa sovelluksissa mittaamaan etäisyyksiä ja tunnistamaan objekteja. STMicroelectronics on nyt esitellyt uuden anturin, joka tunnistaa useita objekteja kerralla aiempaa kauempaa. Anturi tekee älypuhelimen kamerasta aiempaa nopeamman.
ST on VL53L1-anturissa parannellut arkkitehtuuria niin, että ensimmäistä kertaa moduuliin on lisätty optiset linssit. Tämän ansiosta anturi kykenee mittaamaan etäisyyttä useaan objektiin kerralla. Linssit myös parantavat immuniteettia lasin aiheuttamasta häiriöstä, kun mitataan pidemmällä matkalla.
ST:n mukaan uutuusanturi sopii esimerkiksi robotteihin, käyttäjien havaitsemiseen erilaisissa turvallisuussovelluksissa, robottilennokeihin ja puettaviin laitteisiin. Moduuli on kooltaan 4,9 x 2,5 x 1,56 -millinen. Sen valonlähde on 940 nanometrin laserkomponentti.
VL53L1-anturi mittaa objektin etäisyyden viidessä millisekunnissa. Käytännössä tämä tarkoittaa, että esimerkiksi laseriin perustuva tarkennus älypuhelimen kamerassa onnistuu kaksi kertaa aiempaa nopeammin. Lisäksi anturin teho yltää mittaamaan 4,5 metrin päähän, mitä tarvitaan uusien 21 megapikselin kennojen fokusointiin.