ETN-UUTISKIRJE PERJANTAINA 25.03.2022
   
Mikä ihmeen HDMI 2.1a?

HDMI on suosituin väylä siirtää video- ja audiosignaalia näyttölaitteelle. HDMI 2.1-standardi julkistettiin jo marraskuussa 2017. Kuukausi sitten HDMI-järjestö esitteli uuden HDMI 2.1a -standardin. Sen yksi keskeinen lisäys on tuki SBTM-tekniikalla (Source Based Tone Mapping). Tuen avulla osa HDR-mappauksesta voidaan tehdä toistavassa laitteessa sen sijaan, että se tehtäisiin näyttölaitteessa.



Uusi lippulaiva julki ensi viikolla - OnePlus hehkuttaa jo kameraa

OnePlus julkistaa uuden 10 Pro -lippulaivamallinsa ensi viikon torstaina. Yhtiö hehkuttaa etukäteen uutuuden kameraa, näyttöä ja suorituskykyä. Erityisesti kamerajärjestelmässä otetaan iso loikka eteenpäin.



Verkkorikollisen uralle pääsee parilla kympillä

Verkkorikollisuus kaikissa eri muodoissaan yleistyy edelleen kovaa vauhtia. Yksi merkittävä tekijä kasvussa on se, että pimeästä verkosta voi ostaa täysin valmiita haittaohjelmia mitättömillä summilla. Parilla kympillä saa kokonaisen haittaohjelmistopaketin, ransomware-ohjelman lähdekoodeineen 50 dollarilla.



Valvomo näkee verkon ongelmat reaaliajassa

Myrskyn arvioidaan iskevän suureen osaan Suomea viikonloppuna. Tämä voi aiheuttaa sähkökatkoksia sekä ongelmia mobiiliverkoille. DNA on nyt avannut, miten operaattorin valvomo toimii ongelmatilanteissa.



Samsungin lippulaiva on mekaanisen suunnittelun taidonnäyte

Galaxy S22 Ultra on Samsungin uuden laitesarjan kuningas monella tapaa. Se perii ohjauskynän voimalla yrityspuhelimen roolin Note-sarjalta ja perustuu käytännössä parhaimpaan mahdollisempaan rautaan. Ennen kaikkea laite osoittaa, että Samsung hallitsee täydellisesti kompleksisten laitteiden mekaanisen suunnittelun.



Kiitos kun luet ETN-uutiskirjettä! (c) Elektroniktidningen Sverige AB
Ilmoitukset: Anne-Charlotte Sparrvik
Vastaava toimittaja: Veijo Ojanperä
TilaaPeru tilausUnsubscribeMuuta osoitetta • Arkisto: etn.fi/kirje/