ETN-UUTISKIRJE TORSTAINA 22.09.2022
   
Nokia tuo viranomaisille ryhmävideon

Nokia on laajentanut LTE-verkoissa toimivien viranomaisverkkojen palvelujaan. Uusi Group Communications -tuotepaletti tuo LTE-viranomaisverkkoihin esimerkiksi ryhmävideon siirron.



Nyt tulee edullinen moduulien internet

Electronica - Esineiden internet on puhuttanut elektroniikka-alaa jo vuosia, joten on yllättävää kuulla, että yksi suosituimmista verkkotekniikoiden kehittäjistä puhuu alueen vallankumouksesta nyt. Näin kuitenkin tekee Sigfox-yhteenliittymä.



8K-kuvaa 30 ruutua sekunnissa

Itävaltalaiseen ams-konserniin kuuluva CMOSIS on esitellyt CMOS-pohjaisen kuva-anturin, jonka ominasisuudet ovat kovaa luokkaa. Kenno on iso ja nopea.



EU:sta tarjolla isoa rahaa kybertutkimukseen

Suomalaisilla kasvuyrityksillä on hyvät mahdollisuudet päästä EU:n yli 450 miljoonan euron kyberturvallisuusohjelmaan suomalaisen tietoturvallisuusklusteri FISCin ja Teknologian tutkimuskeskus VTT:n vauhdittamana. Tavoitteena on kasvattaa kotimaisten pk-yritysten EU-rahoitusta merkittävästi.



Kiitos kun luet ETN-uutiskirjettä! (c) Elektroniktidningen Sverige AB
Ilmoitukset: Anne-Charlotte Lantz
Vastaava toimittaja: Veijo Ojanperä
TilaaPeru tilausUnsubscribeMuuta osoitetta • Arkisto: etn.fi/kirje/