ETN-UUTISKIRJE PERJANTAINA 03.11.2023
   
Noccelan UWB-sisäverkko paikantaa alle 10 sentin tarkkuudella

Turkulainen Noccela on ensimmäisenä toteuttanut UWB-tekniikkaan perustuvan sisäverkon, jonka kautta älypuhelimille voidaan tarjota mikropaikannustietoa sisätiloissa. Alle 10 senttimetrin paikannustarkkuuteen kykenevä UWB-radioteknologia on ollut käytössä teollisuuden tuotantoratkaisuissa, ja yhteensopivien älypuhelinten yleistyessä tulossa myös kuluttajasovelluksiin.



Uusilla laajennuskäskyillä tekoälyä Arm-ohjaimille

Yhä useammin sulautetuissa sovelluksia haluttaisiin ajaa mikro-ohjaimissa verkon reunalla. Renesasin uusissa Arm Cortex-M85-pohjaisissa ohjaimissa tämä on tullut mahdolliseksi tekoälylaskentaa tehostavien Helium-laajennusten ansiosta.



Maailman pienin RISC-V-prosessori on nyt kolme kertaa nopeampi

Ruotsalainen Qamcom on aiemmin saanut nimeä maailman pienimmän RISC-V-prosessorin kehittäjänä. SERV-prosessori on saatu sopimaan piillä jopa 0,04 neliömillimetrin tilaan. Nyt yhtiö on esitellyt uuden prosessorin.



Mikä radiolaitedirektiivi? Täältä näet päivitetyt tiedot

Elokuussa 2025 tulee EU:n alueella voimaan uusi radiolaitteita koskeva kyberturvadirektiivi. Etteplan järjesti tällä viikolla aiheesta webinaarin ja nyt esitys on nähtävissä Youtubessa.



DigiKey näyttää mallia: lisäsi 40 000 uutta osaa valikoimaansa heinä-syyskuussa

Jos elektroniikan komponenttien myynti pohjaa volyymeihin ja laajaan valikoimaan, täytyy jakelijan käytännössä juosta edes pysyäkseen paikallaan. DigiKey on tästä hyvä esimerkki. Amerikkalaisyritys kertoo lisänneensä varastovalikoimaansa yli 40 000 uutta osaa vuoden kolmannella neljänneksellä.



Kiitos kun luet ETN-uutiskirjettä! (c) Elektroniktidningen Sverige AB
Ilmoitukset: Anne-Charlotte Lantz
Vastaava toimittaja: Veijo Ojanperä
TilaaPeru tilausUnsubscribeMuuta osoitetta • Arkisto: etn.fi/kirje/