ETN-UUTISKIRJE MAANANTAINA 26.02.2024
   
EU:sta tarjolla isoa rahaa kybertutkimukseen

Suomalaisilla kasvuyrityksillä on hyvät mahdollisuudet päästä EU:n yli 450 miljoonan euron kyberturvallisuusohjelmaan suomalaisen tietoturvallisuusklusteri FISCin ja Teknologian tutkimuskeskus VTT:n vauhdittamana. Tavoitteena on kasvattaa kotimaisten pk-yritysten EU-rahoitusta merkittävästi.



Emulointi siirtyy bokseista palvelinräkkiin

Jos valmistajan on pitänyt emuloida suurten porttimäärien suunnitteluja, on voinut ostaa EDA-valmistajilta suuria ja kalliita emulaattoreita. Nyt Siemens tekee uuden aluevaltauksen, kun Veloce-sarjan emulaattorit tuodaan datakeskuksista tuttuina palvelinräkkeinä. Suorituskykyä on haettu sekä tehokkaista FPGA-piireistä että kokonaan itse kehitetyistä suoritinpiiristä.



40 vuotta se kesti – VHS-nauhuri kuoli hiljalleen pois

Moni tekniikka tulee tiensä päähän hyvin pienellä metelillä. Näin kävi VHS-videonauhurille, joka 1980-luvulla nousi valtavaan menestykseen ja suorastaan mullisti television katselun. Viimeinen nauhurien valmistaja Funai on lopettanut tuotannon, eikä uusia VHS-laitteita voi enää ostaa mistään.



Kiitos kun luet ETN-uutiskirjettä! (c) Elektroniktidningen Sverige AB
Ilmoitukset: Anne-Charlotte Lantz
Vastaava toimittaja: Veijo Ojanperä
TilaaPeru tilausUnsubscribeMuuta osoitetta • Arkisto: etn.fi/kirje/