ETN-UUTISKIRJE PERJANTAINA 09.08.2024
   
Suomalainen Fraktal tuo piirien lasertestauksen kaikkien ulottuville

Puolijohdepiirien tietoturvaa voi testata laserpulssilla. Kyse on kuitenkin tekniikasta, joka vaatii usein jopa 150 000 euroa maksavia laitteita. Helsinkiläinen Fraktal on esitellyt oman avoimen ratkaisun tähän testaamiseen. Kaupallisista komponenteista voi koostaa laitteen, joka maksaa noin 500 euroa.



Koodikoulun toinen opiskelijahaku käynnistyi - suosio kasvaa

Tänä vuonna toimintansa aloittanut ohjelmistokehittäjien koodikoulu Sisu on avannut verkkosivuillaan toisen opiskelijahakunsa. Haku käynnistyi heinäkuun puolivälissä. Sprinttitapahtumiin on avoinna rajattu määrä paikkoja ja niitä on jäljellä enää muutama. Uusi opiskelijaryhmä aloittaa opintonsa koodikoulussa tammikuussa 2025.



Korttitietokoneet digitalisoivat maanrakennuksen

Rakennusprojektien digitaalisten mallien, jotka ovat nyt saatavilla BIM-järjestelmissä (Building Information Modeling), odotetaan tekevän rakennusalasta kestävämpää. Novatron hyödyntää BIM-tietoja mahdollistaakseen nopeamman ja tarkemman maansiirtotyön, mikä säästää arvokkaita resursseja. Tämän saavuttamiseksi yritys on kehittänyt congatecin tietokonemoduuleihin perustuvia koneenohjausjärjestelmiään varten lujatekoisia teollisuustietokoneita.



Varjon laseilla voi opetella lentämään helikoptereilla Yhdysvalloissa

Jotta lentäjä saa lentää tiettyä konetyyppiä, hänen pitää kouluttautua siihen. Nyt kouluttautuminen onnistuu virtuaalisesti myös Yhdysvalloissa. FAA eli Federal Aviation Administration on ensimmäistä kertaa virallisesti hyväksynyt virtuaalitodellisuuteen perustuvan koulutusratkaisun ilmailukoulutukseen. Se nojaa Varjon laseihin.



Edullinen kortti sinulle, joka tarvitset WiFi 6- ja BLE-yhteyksiä

Ruotsalainen iLabs on laajentanut edullisten korttien valikoimaan Challenger+-uutuudella. Se perustuu uuteen Raspberry Pi -mikro-ohjaimeen ja tukee niin Wi-Fi 6- kuin Bluetooth 5 -yhteyksiä. Hintaa kortilla on silti karvan verran yli 23 euroa.



Kiitos kun luet ETN-uutiskirjettä! (c) Elektroniktidningen Sverige AB
Ilmoitukset: Anne-Charlotte Lantz
Vastaava toimittaja: Veijo Ojanperä
TilaaPeru tilausUnsubscribeMuuta osoitetta • Arkisto: etn.fi/kirje/