Lue uutiskirje selaimessa!
ETN-UUTISKIRJE TORSTAINA 18.09.2025
   
Maailman pienin resonaattori tekee älypuhelimista luotettavampia

Piilaaksolainen SiTime on julkistanut Titan-resonaattorit, jotka ovat maailman pienimmät ja jopa seitsemän kertaa pienempiä kuin perinteiset kvartsikiteet. Uutuus avaa yhtiölle pääsyn 4 miljardin dollarin arvoiseen resonaattorimarkkinaan ja voi muuttaa perusteellisesti sitä, miten ajoituspiirejä toteutetaan elektroniikassa.



Matter syö muistia

Nordic Semiconductor on julkistanut uuden nRF54LM20A-järjestelmäpiirin, joka tuo huomattavasti lisää muistia nopeasti kasvaviin langattomiin sovelluksiin. Uusista protokollista sekä Matter että Bluetoothin uusimmat variantit vaativat aiempaa enemmän tallennustilaa.



Rohden analysaattori kurkottaa jo 54 gigahertsiin

Rohde & Schwarz laajentaa R&S ZNB3000 -verkkoanalysaattorin taajuusaluetta uusiin huippumalleihin, jotka yltävät aina 54 gigahertsiin asti. Helmikuussa 2025 esitelty ZNB3000 on jo vakiinnuttanut asemansa nopeana ja tarkkana VNA:na, ja nyt sen soveltuvuus laajenee entisestään 5G-, 6G- ja Wi-Fi-ratkaisuihin, tekoälydatalle kriittisiin datakeskusliitäntöihin sekä satelliittiviestinnän Ka- ja V-kaistoille.



Logitechin uusi pelihiiri antaa tarkkaa tärisevää palautetta

Hiiri on keksintönä jo yli 60-vuotias, eikä laitteeseen kovin usein tuoda mullistavia uusia ratkaisuja. Nyt Logitech on esitellyt pelihiiren, joka on luokassaan maailman ensimmäinen. Se antaa pelaajalle haptisen palautteen.



Uusi vakava uhka: Venäjän maa-asemat voivat nyt häiritä satelliitteja

GPS-häirintä ja -huijaus eivät ole enää vain rintama-alueiden ongelma. Baltian viranomaiset ja kansainväliset asiantuntijat varoittavat, että Venäjän maa-asemat ovat nyt niin tehokkaita, että ne pystyvät sekoittamaan signaaleja myös satelliittien kiertoradoilla.



Kiitos kun luet ETN-uutiskirjettä! (c) Elektroniktidningen Sverige AB
Ilmoitukset: Rainer Raitasuo
Vastaava toimittaja: Veijo Ojanperä
TilaaPeru tilausUnsubscribeMuuta osoitetta • Arkisto: etn.fi/kirje/