ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
ECF26 infobanner

IN FOCUS

Agenttinen tekoäly tarttuu RTL-verifioinnin tuottavuusongelmaan

Agenttinen tekoäly siirtää RTL-verifioinnin painopistettä yksittäisten työkalujen automatisoinnista koko työnkulun älykkyyteen. Siemens EDA:n tavoitteena on vähentää koordinointiin kuluvaa aikaa ilman, että suunnitteluinsinöörit menettävät kontrollin prosessista.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

Jun # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

OPINION

Kustomoidun liitännän myytit murtuvat

Tietoja
Julkaistu: 10.03.2022
  • Devices
  • Business

Elektroniikan suunnittelijat ovat usein haluttomia harkitsemaan sovelluskohtaisesti räätälöityjä liitäntäratkaisuja ennen kuin on selvää, ettei muita vaihtoehtoja juuri ole. Tämä johtuu suurelta osin yleisestä näkemyksestä, että sovelluskohteeseen räätälöidyt liittimet ovat kalliita ja että kustomointi tuo projektiin kohtuuttomia viiveitä. Lisäksi usein katsotaan, että vain yhteen valmistajaan luottaminen on riskialtista. Näillä kolmella yleisellä käsityksellä on vain vähän tai ei lainkaan todellista perustaa, vakuuttaa liitinvalmistaja Nicomaticin Phil McDavitt.

Kolumnin kirjoittaja Phil McDavitt on Nicomatic UK Ltd:n toimitusjohtaja.

Myytti 1: Kustomointi on liian kallista

On helppo verrata sovellukseen räätälöidystä liitinratkaisusta tehtyä tarjousta standardiliittimiin perustuvaan ratkaisuun ja päätellä, että kustomoinnin tie on liian kallis. Koko ratkaisun ja sen järjestelmään integroimisen todelliset kustannukset kaikkine ’piilokustannuksineen’ tulisi kuitenkin laskea, jotta päästään tarkkaan vertailuun.

Melko tyypillinen esimerkki on eräs Nicomaticin asiakas, joka yritti kytkeä laitekotelossa olevan piirilevyn kotelon toisella puolella olevaan paneeliliittimeen. Asiakas suunnitteli standardiliittimien pohjalta järjestelmän, johon kuului monimutkainen johtosarja liittimien välillä ja lisäksi suojakuori EMI-häiriöitä vastaan. Standardiratkaisun käyttäminen oli monimutkaista, sillä se vaati useiden nastojen integrointia ja ylimääräistä tilaa piirilevyllä. Lisäksi johtosarja ja suojakuori kasvattivat kustannuksia.

Asiakastuen avulla päädyttiin projektin loppupuolella räätälöityyn liitinratkaisuun, joka sisälsi ainutlaatuisen erillisnastan. Näin voitiin vapauttaa lähes 30 prosenttia piirilevyalasta lisätoiminnoille ja samalla päästiin eroon erillisestä johtosarjasta ja vältettiin kaikki monimutkaiset toiminnot. Nicomaticin räätälöimä liitin sisälsi myös EMI-suojakuoren.

Kuva 1. Nicomaticin kustomoitu liitäntäratkaisu.

Laitteiden tilavuus ja paino ovat kriittisiä tekijöitä joillakin markkinoilla, erityisesti ilmailualalla. Kilohinta tulee ottaa huomioon, sillä polttoaineen kulutus on tärkeä tekijä sotilas- ja siviili-ilmailun sovelluksissa ja varsinkin avaruuslennoissa. Jokainen ylimääräinen gramma kuormassa tarkoittaa, että polttoainetta tarvitaan lisää. Pienikokoiset räätälöidyt liitäntäratkaisut mahdollistavat toimintojen lisäämiseen pieneen tilaan, parantavat teknistä suorituskykyä ja varmistavat tuotteille korkeatasoiset spesifikaatiot.

Projekteissa saattaa olla myös piilevää hukattua aikaa. Räätälöidyn liitinratkaisun suunnittelun lisäksi sama toimittaja voi myös tarjota täydellisen kokonaisratkaisun, joka voi sisältää jopa useiden valmistajien erimerkkisiä liittimiä. Yhden toimittajan hallinta säästää arvokkaita tunteja projektinhallinnassa, virtaviivaistaa prosesseja, yksinkertaistaa viestintää ja lyhentää myös läpimenoaikaa.

Kuva 2. Räätälöity liitäntäratkaisu, joka sisältää sekä Nicomaticin liittimiä että muiden valmistajien osia.

Yhteistyö varhaisessa suunnitteluvaiheessa säästää kustannuksia. Jotkut valmistajat lähettävät asiakkaan tiloihin insinöörin työskentelemään suunnittelutiimin mukana, mikä on hyvä tapa päästä optimaaliseen ratkaisuun asiakkaan teknisten spesifikaatioiden ja budjetin antamissa rajoissa.

Jos asiakkaan on vaihdettava järjestelmään vanhentuneita osia, nykyisen ratkaisun uudelleen rakentaminen on halvempaa kuin kokonaisen järjestelmän uudelleen suunnittelu. Tässä voi olla myös hyvä tilaisuus parantaa järjestelmän yleistä suorituskykyä ja integraatioastetta lisäämättä vaadittua tilaa.

Myytti 2: Kustomointi on liian hidasta ja monimutkaista

Kuinka kauan räätälöidyn liittimen valmistaminen tyhjältä pöydältä lähtien kestää? Se riippuu siitä, onko spesifikaatio selkeästi määritelty – ja tietysti valitun valmistajan kyvyistä. Kun räätälöidystä ratkaisusta on päätetty, projektin aikataulusta tulee sopia selkeästi toimittajan kanssa.

Nicomatic sai vuonna 2020 tuhat räätälöintipyyntöä ja vastasi 90 prosenttiin niistä viiden päivän kuluessa koronapandemian tuottamista vaikeuksista huolimatta. Keskimääräinen toimitusaika oli 3-12 viikkoa. Yleensä suunnitteluvaihe vie 1-2 viikkoa ja sen jälkeen tuotanto kestää 3-12 viikkoa monimutkaisuudesta riippuen: esimerkiksi 3 viikkoa kaapelitoteutukselle tai osittain räätälöidylle ratkaisulle ja 12 viikkoa täysin räätälöidylle liitäntäratkaisulle.

Nopean etenemisen mahdollistaa kyky koneistaa tarvittavat osat nopeasti ja samanaikaisesti suunnitella valumuotit. Koneistetut osat käytetään prototyyppeihin ja tuotannossa siirrytään valettuihin osiin siinä vaiheessa, kun tarvitaan volyymieriä.

Myytti 3: Vain yksi toimittaja johtaa vaikeuksiin

Räätälöity uniikki ratkaisu tekee järjestelmästä ainutlaatuisen ja pitää sen kilpailijoiden edellä. Vaikka saattaa olla houkuttelevaa ajatella useamman kuin yhden toimittajan käyttämisen suojaavan projektia toimitusketjun ongelmilta, suunnittelijat ovat yhä taipuvaisempia valitsemaan uniikin ratkaisun, joka tekee koko järjestelmästä ainutlaatuisen ja voi tarjota merkittävän teknologisen edun vahvasti kilpailluilla markkinoilla.

Innovatiiviset ideat tarvitsevat kuitenkin oikeanlaista valmistuskumppanuutta, jotta niistä voidaan tehdä todellisia. Yhteistyöhön kannattaa valita luotettava liitinkumppani, jolla on vahva tekninen asiantuntemus, pitkä kokemus räätälöinnistä, useita tuotantolaitoksia ja hyvä taloudellinen tilanne. Tuotantoprosessin tulee olla integroitu sekä sertifioitu EN9100:n tai muiden asianmukaisten standardien mukaisesti ja mikä tärkeintä, kumppanin tulee sitoutua mukaan koko projektin ajaksi – tuen lopettamista yllättäen ei voida sallia.

Kuva 3. Osien uudelleensuunnittelu maksaa vähemmän kuin koko järjestelmän uudelleensuunnittelu.

Kun projektissa tiedostetaan hyvissä ajoin, että räätälöityä suunnittelua saatetaan tarvita, ja aloitetaan keskustelut kokeneen ja luotettavan valmistuskumppanin kanssa, voidaan säästää kustannuksia, aikaa ja vaivaa. Ratkaisuja suunnitellaan yhä enemmän yhdessä kilpailuedun saavuttamiseksi ja tässä valmistuskumppanin tekninen osaaminen on ratkaisevaa.

Nicomatic on toimittanut tuhansia räätälöityjä liitinratkaisuja aina standardiliittimien modifikaatioista täysin räätälöityihin kokonaisratkaisuihin asti. Niitä sovelletaan esimerkiksi ilmailussa, sotilaslaitteissa, lääketieteessä ja rautateiden järjestelmissä. Yhtiö toimittaa räätälöidyt ratkaisut pikaisin toimitusajoin ja ilman tilausten vähimmäismääriä.

MORE NEWS

Advania lupaa automatisoida yli 90 prosenttia tietoturvapoikkeamien käsittelystä

– Tekoälyä vastaan organisaatiot tarvitsevat tekoälyä hyödyntävät havainnointikyvykkyydet puolustuksensa tueksi. Siksi olemme kehittäneet agenttipohjaisen SOC-palvelun, sanoo Advania Finlandin tietoturvaliiketoiminnasta vastaava johtaja Mats Palm.

Yksi anturi korvaa neljä mikrokytkintä autossa

Autoteollisuudessa siirrytään vauhdilla kohti älykkäämpiä ja entistä turvallisempia korielektroniikan ratkaisuja. Belgialainen Melexis esitteli uuden Hall-anturin, joka pystyy tunnistamaan jopa neljä eri asentoa yhdellä kaksijohtimisella liitännällä. Ratkaisu voi korvata useita perinteisiä mikrokytkimiä esimerkiksi istuimissa, ovissa ja tavaratilan lukoissa.

Microsoft varaa 190 hehtaaria Vaasasta uudelle datakeskukselle

Microsoft on solminut esisopimuksen noin 190 hehtaarin maa-alueiden hankinnasta Vaasan ja Mustasaaren alueelta mahdollista datakeskushanketta varten. Kauppa koskee GigaVaasa-teollisuusaluetta, josta noin kaksi kolmasosaa sijaitsee Vaasassa ja loput Mustasaaressa.

Drooneista tuli uusi kasvumarkkina

Komponenttijakelija Farnell on käynnistänyt uuden drone-ohjelman, joka kokoaa yhteen miehittämättömien ilma-alusten suunnittelussa tarvittavat komponentit ja teknisen tuen. Päätös kertoo siitä, että droonit ovat nousseet omaksi kasvavaksi markkinakseen elektroniikkateollisuudessa.

PCIe 7.0:n testaus alkaa

PCI Express 7.0 -väylän käyttöönotto on ottanut uuden askeleen eteenpäin. Anritsu on julkistanut MP1900A-signaalinlaatuanalysaattoriinsa uuden vastaanotintestauksen ratkaisun, joka tukee PCIe 7.0 -standardin mukaisia jopa 128 miljardin siirron sekuntinopeuksia (128 GT/s).

Emoji voi huijata tekoälyä

Emoji näyttää käyttäjälle harmittomalta kuvakkeelta, mutta tekoälylle se voi olla jotain aivan muuta. Fortinetin tietoturvatutkija Aamir Lakhani varoittaa uudesta hyökkäystekniikasta, jossa emoji-jonoja käytetään suurten kielimallien turvallisuusmekanismien kiertämiseen.

Digitan toimitusjohtaja: 4K-lähetykset ovat Suomessa vielä kaukana

Suomessa luovuttiin SD-lähetyksistä vasta viime vuonna, eikä seuraava loikka UHD-aikaan ole Digitan mukaan aivan nurkan takana. Toimitusjohtaja Riku Helander arvioi, että antenniverkon 4K-lähetyksistä puhutaan edelleen vähintään vuosikymmenen aikajänteellä.

Murata kutisti 100 voltin autokondensaattorin 0805-kokoon

Ajoneuvoelektroniikan tilapula pahenee jatkuvasti sähköistymisen ja ADAS-järjestelmien yleistymisen myötä. Murata on esitellyt maailman ensimmäisen 2,2 mikrofaradin ja 100 voltin MLCC-kondensaattorin 0805-kotelossa, mikä voi pienentää piirilevyltä tarvittavaa pinta-alaa yli puolella.

Fortinetin tutkija yllättyi: AI-agentit alkoivat keskustella keskenään salatussa muodossa

Tekoälyagentit voivat tulevaisuudessa tehdä paljon muutakin kuin suorittaa yksittäisiä tehtäviä. Fortinetin tietoturvatutkija Aamir Lakhani kertoi Security Day -tapahtumassa kokeesta, jossa kaksi AI-agenttia alkoi kehittää keskinäistä viestintäänsä tavalla, jota niiden kehittäjä ei enää pystynyt seuraamaan.

5G Advanced tuo uuden tavan siirtyä solusta toiseen

3GPP:n Release 18 -määrityksiin lisätty Lower Layer Triggered Mobility (LTM) nopeuttaa 5G-verkon solunvaihtoja merkittävästi. Uuden menetelmän tavoitteena on lyhentää yhteyskatkoksia erityisesti XR-sovelluksissa, teollisuusverkoissa ja muissa viiveherkissä palveluissa.

EU:n uusi Chips Act tähtää tekoälysirujen tuotantoon

Eurooppa ei voi olla riippuvainen muista teknologioissa, joista sen sairaalat, energiaverkot ja julkiset palvelut ovat riippuvaisia. Näin linjasi komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen esitellessään Euroopan komission uutta teknologisen suvereniteetin pakettia. Sen keskeinen osa on Chips Act 2.0, jonka tavoitteena on vahvistaa Euroopan asemaa erityisesti tekoälyn tarvitsemien puolijohteiden kehityksessä ja tuotannossa.

MEMS-anturi haastaa pietsosähköiset värähtelyanturit

STMicroelectronics on esitellyt uuden teollisuuskäyttöön suunnatun värähtelyanturin, joka yhtiön mukaan tarjoaa ensimmäisen varteenotettavan vaihtoehdon perinteisille pietsosähköisille antureille koneiden kunnonvalvonnassa.

Donut Lab ei ole rakentamassa mitään gigatehdasta

Suomalainen Donut Lab tunnetaan kiinteän elektrolyytin akkuteknologiastaan, mutta yhtiön mukaan suurin muutos voi löytyä tuotannosta. Uudessa videossa Donut Lab esittelee valmistusmallin, jonka väitetään mahdollistavan gigawattiluokan tuotannon ilman perinteisiä akkutehtaita.

Tämä piiri siirtää PCIe 6 -signaalin pidemmälle ilman virheitä

Tekoälypalvelimissa pullonkaulaksi ei ole enää muodostumassa laskentateho vaan datan siirtäminen. Microchipin uusi XpressConnect-retimer-piirisarja on suunniteltu ratkaisemaan PCI Express 6.0- ja CXL 3.1 -yhteyksien signaaliongelmia, jotka korostuvat datakeskusten siirtyessä yhä suurempiin GPU- ja muistijärjestelmiin.

Microsoft lupaa kvanttitietokoneen jo vuodeksi 2029

Microsoft uskoo ottaneensa merkittävän askeleen kohti käytännöllistä kvanttilaskentaa. Yhtiön uusi Majorana 2 -siru nosti topologisten kubittien pariteettiajan noin 20 sekuntiin, mikä on yli tuhatkertainen parannus aiempaan. Microsoft arvioi kehityksen puolittaneen aikataulun kohti skaalautuvaa kvanttitietokonetta, vaikka osa tutkijoista kyseenalaistaa edelleen koko Majorana-lähestymistavan perustan.

UWB ratkaisee langattoman pelaamisen ongelman

Langattomien pelinäppäimistöjen kehityksessä on nähty uusi avaus. CHERRY XTRFY esitteli K63W Pro Compact -näppäimistön, jonka se kertoo olevan maailman ensimmäinen Ultra-Wideband- eli UWB-tekniikkaa hyödyntävä pelinäppäimistö. Yhtiön mukaan tavoitteena on ratkaista ongelma, joka on vaivannut langattomia oheislaitteita vuosien ajan: radiohäiriöt ja niiden aiheuttama viive.

Digita haluaa tuoda puhelimiin varoitukset ilman matkapuhelinverkkoa

Suomi rakentaa parhaillaan Cell Broadcast -järjestelmää, mutta Digita katsoo jo seuraavaan vaiheeseen: mitä tapahtuu, jos koko mobiiliverkko ei ole käytettävissä? 5G Broadcast toimii ilman matkapuhelinverkkoa ja kaikki saavat viestin samanaikaisesti, kertoo yhtiön telecom-liiketoiminnasta vastaava johtaja Janne Rannikko.

GSM-verkon loppu uhkaa tuhansia turvallisuusjärjestelmiä

Suomen 2G- eli GSM-verkot suljetaan vuoden 2029 lopussa. Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö (SPEK) varoittaa, että monet paloilmoittimet, hälytysjärjestelmät, turvapuhelimet ja muut turvallisuuskriittiset järjestelmät käyttävät edelleen yksinomaan 2G-yhteyksiä. Jos laitteita ei päivitetä ajoissa, seurauksena voi olla vakavia häiriöitä turvallisuusjärjestelmien toiminnassa.

Voiko yksi mikro-ohjain korvata kokonaisen yhdyskäytävän?

Teollisuusautomaation verkot ovat perinteisesti vaatineet erillisiä yhdyskäytäviä, verkkokytkimiä ja protokollamuuntimia eri järjestelmien väliseen tiedonsiirtoon. NXP Semiconductorsin uusi i.MX RT1180 -mikro-ohjain haastaa tämän ajattelutavan kokoamalla suuren osan tarvittavista toiminnoista yhteen piiriin.

Insta päivitti VPN-ratkaisunsa kvanttiturvalliseksi

Insta on lisännyt SafeLink Confidential -salainratkaisuunsa tuen NIST standardoimalle ML-KEM-avainvaihdolle. Uudessa versiossa post-kvanttialgoritmeja käytetään hybridimallissa yhdessä perinteisen ECDH-avainvaihdon kanssa, mikä mahdollistaa siirtymisen kvanttiturvalliseen tietoliikenteeseen ilman muutoksia olemassa olevaan laitekantaan.

Jun  # puffbox mobox till square
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Ethernetillä verkon reunalta pilveen

ETN - Technical articleEthernetin versio 10BASE-T1S luo uusia liiketoimintamahdollisuuksia vahvaa yhteentoimivuutta ja turvallisuutta vaativien toiminnallisten OT-verkkojen ja perinteisten IT-verkkojen yhdistämisessä. Dataan päästään käsiksi verkon reunalla olevista solmuista, jolloin verkkoa voidaan käyttää uusien älykkäiden ja ennakoivien palvelujen sekä omaisuuden seuranta- ja hallintaratkaisujen tarjoamiseen. Tämä tuo lukuisia etuja myös kustannuspuolella.

Lue lisää...

OPINION

SaaS on kuollut, eläköön CaaS

Tekoälyagentit eivät ehkä tapa SaaS-liiketoimintaa. Mutta ne voivat tappaa sen alkuperäisen arvomallin. Sekä Salesforce että SAP näyttävät jo rakentavan maailmaa, jossa perinteinen SaaS-käyttöliittymä katoaa lähes kokonaan.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • Advania lupaa automatisoida yli 90 prosenttia tietoturvapoikkeamien käsittelystä
  • Yksi anturi korvaa neljä mikrokytkintä autossa
  • Microsoft varaa 190 hehtaaria Vaasasta uudelle datakeskukselle
  • Drooneista tuli uusi kasvumarkkina
  • PCIe 7.0:n testaus alkaa

NEW PRODUCTS

  • Yksi anturi korvaa neljä mikrokytkintä autossa
  • Murata kutisti 100 voltin autokondensaattorin 0805-kokoon
  • Voiko yksi mikro-ohjain korvata kokonaisen yhdyskäytävän?
  • 20 nanoampeeria riittää nyt magneettikytkimeen
  • Vakaa ajoitus 13 x 13 millin kideoskillaattorilla
 
 

Section Tapet