PPO-Elektroniikka kertoo saaneensa MEV-tuotenimensä EU-tavaramerkiksi. Kyse on leikkaussalien sähköturvallisuutta parantavasta eristystason valvontajärjestelmästä, jota yhtiö on kehittänyt perustamisestaan eli vuodesta 1981 lähtien.
PPO-Elektroniikka on kehittänyt MEV-järjestelmästä viisi sukupolvea. Viimeisin eli MEV-8 valmistui tuotantoon vuonna 2019.
Yhtiö kertoo toimittaneensa vuosien aikana Suomen sairaaloihin yhteensä yli 30 000 järjestelmää. Uusin MEV-8-laitteisto kehitettiin myös vientiin ja tämän vuoden alussa yhtiöllä oli jo edustus 19 maassa.
Sähköturvallisuuteen panostetaan globaalisti yhä enemmän, kyse on potilaan ja henkilökunnan turvallisuudesta. Suomi on ollut pioneeri leikkaussalien sähköturvallisuudessa. Suomessa ratkaisu tuli pakolliseksi jo vuonna 1983, koko Euroopassa vasta 2015, PPO-Elektroniikka selventää.
MEV-tavaramerkki kattaa luokat 9 (sähköverkon valvontalaitteet, valvontayksiköt, verkonhallinnan valvontalaitteet ja sähkötoimiset valvontalaitteet) sekä 10 (valvontalaitteet lääketieteelliseen tarkoitukseen).






















