Espoolaisen Bluegigan vastikään ostanut Silicon Labs on lanseerannut Nürnbergin Embedded World -messuilla maailman ensimmäisen kehitysympäristön, jossa onnistuu rinnakkain sekä mikro-ohjaimen että sovelluksen RF-osan.
Simplicity Studio -paketin uusi versio tähtää erityisesti IoT- eli enisen interentissä toimivien laitteiden kehitykseen. IoT oli yksi keskeisiä syitä, miksi teksasilaisyritys hankki myös Bluegigan omistukseensa.
Uusilla työkaluilla onnistuu Silicon Labsin 8- ja 32-bittisten mikro-ohjainten kehitys. Samassa ympäristössä voidaan laitteeseen kehittää myös 2,4 gigahertsin taajuudella toimiva radio. Tätä varten Silicon Labsilla on koko joukko valmiita piirejä.
Simplicity Studio on Eclipse-pohjainen ympäristö, jossa piirien ominaisuuksien konfigurointi tapahtuu graafisesti hiirellä. Kaikki komponentteihin liittyvä tieto on suunnittelijan käsillä hiiren avulla.
Kun sekä ohjaimen koodi että RF-yhteys kehitetään samassa ympäristössä, säästetään merkittävästi aikaa. Esimerkiksi sovelluksen tehonkulutus voidaan optimoida energiankäytön profilointityökalulla.
Lisätietoja uudesta Simplicity Studiosta löytyy Silicon Labsin verkkosivuilta.