Mitä ohjelmointikieltä kannattaisi opiskella, jos kriteeriksi ottaa pelkän rahallisen menestyksen urallaan. Analytiikkayritys Compassin mukaan vastaus on selvä: nyt kannattaa opiskella koodaamaan C++-kielellä.
Compassin mukaan C++-koodaaja tienasi viime vuonna kesimäärin 110 tuhatta dollaria vuodessa. Toiseksi tuottoisinta on Pythonin vääntäminen, silläkin palkka nousi yli sadantonnin.
C-osaaja ei hänkään kuole nälkään, sillä palkka ylsi juuru sadantuhannen dollarin rajalle. Huonoimmassa asemassa ovat webbikoodaajat. CSS-tyylimuotoiluja kehittävät ja javascriptiä työstävät jäivät 60 tuhanteen dollariin vuodessa.
Aloittelevia koodaajia kiinnostanee tieto, että startupeissa keskipalkka oli kyselyn mukaan 93500 dollaria vuodessa. Vanhassa it-talossa palkka oli yli 10 000 dollaria pienempi.
Mielenkiintoista sen sijaan on se, että pienessä 1-10 työntekijän yrityksessä palkka oli suurempi kuin 10-20 työnteijän firmassa. Voisiko siitä päätellä, että ohjelmistotaloa kannattaa olla perustamassa?
Lisää palkkatietoja löytyy Compassin sivuilta.