Microsoft on saanut valmiiksi Visual Studio Code -koodieditorin 1.0-version eli työkalu on päässyt pois beetavaiheesta. Kyse on kevyestä editorista, joka tukee laajaa valikoimaa kieliä ja toimii Windowsin lisäksi linuxilla ja OS X:llä.
Microsoftin mukaan VS Code -editorin on vuodentakaisen ensilanseerauksen jälkeen asentanut käyttöönsä kaksi miljoonaa kehittäjää. Joka kuukausi työkalua käyttää yhtiön mukaan puoli miljoonaa koodaajaa.
1.0-version myötä editori on Microsoftin mukaan aiempaa vakaampi. Viime kuukausina siitä on korjattu satoja bugeja ja työkalun nopeutta on onnistuttu selvästi parantamaan.
Vuosi sitten VS Code tuotiin lähinnä Javascriptin ja Typescripitin kehitykseen. Vuoden aikana Visual Studio Code- yhteisö on kehittänyt yli tuhat laajennusosaa, joiden myötä editori tukee käytännössä kaikki mahdollisia ohjelmointikieliä.
Työkalu tukee esimerkiksi Go-, Python-, React Native- ja C++-kieliä. Kielituki kattaa nyt yhdeksän kieltä.
VS Code on avoimeen koodiin pohjaava työkalu, joka on ladattavissa myös Githubin kautta.