Digia on julkistanut Qt-kehitysympäristöstään Mobile-version, joka mahdollistaa Qt-sovelluksen kehittämisen ja ylläpidon Android-, iOS- ja muilla mobiilialustoilla. Kehittäjille uusi alusta tulee käyttöön loppuvuodesta, kunhan Qt:stä on ensin julkistettu suurempi 5.2-päivitys.
Qt on alunperin norjalaisen Trolltechin kehittämä ohjelmointiympäristö. Nokia osti sen vuonna 2008. Digian haltuun Qt siirtyi lopullisesti vuosi sitten. Nyt Digian vastulla on alustan tuotekehitys, kaupallisen ja avoimen lähdekoodin lisensointi- ja palveluliiketoiminta.
Digia julkisti edellisen suuren päivityksen eli Qt 5.1:n elokuussa. Tuoloin parannuksia tuotiin yli 3000. 5.1-versiossa parannettiin erityisesti Qt:n omaa käyttöliittymäkomponenttien kuvauskieltä eli Qt Quickia. QML-kielen päällä voidaan nyt hyödyntää aiemmin Qt Quick 2:lla kehitettyjä komponentteja.
Qt Mobile mahdollistaa natiivisovellusten nopean kehittämisen eri mobiilialustoille yhdessä ja samassa ympäristössä. Sovelluksiin liittyvä data ja käyttähallinta tehdään tätä tarkoitusta varten optimoidussa Enginio-pilvipalvelussa.
Qt Mobile on hyvin edullien työkalupaketti. Kuukausilisenssin hinta tulee olemaan alhaisimmilalaan 149 dollaria eli hieman toistasataa euroa.




– Haluamme olla tekoälyn hyödyntämisen edelläkävijöitä, ja se vaatii luottamuksen rakentamista asiakkaiden suuntaan. Pelkkä yrityksen oma lupaus ei enää riitä, sanoo Julius Manni. Vincit on saanut ensimmäisenä Suomessa akkreditoidun ISO/IEC 42001 -sertifikaatin.

















