Kesäkuussa 1998 kerrottiin kotimaisessa Prosessori-lehdessä aivan uudesta RF-tekniikasta, jota haluttiin standardoida matkapuhelimien väliseen tiedonsiirtoon. Vapaalla 2,45 gigahertsin alueella uusi RF-tekniikka yltäisi 730 kilobitin datansiirtoon sekunnissa.
Uusi tekniikka oli nimeltään Bluetooth, joka oli kehitetty vuonna 1994. Sitä halusivat standardiksi IBM, Nokia, Ericsson, Motorola ja Intel. Piirisarjaa kehitti Intel ja RF-osaa Ericsson.
Matkapuhelimien välillä oli aiemminkin voitu siirtää dataa, mutta tämä tapahtui infrapunalinkin välityksellä. Kehittäjien roadmapissa oli jo 2 megabitin Bluetooth-piiri, joka olisi mullistava ratkaisu matkapuhelimiin.
Bluetooth SIG -järjestö perustettiin myöhemmin samana vuonna. Tekniikan 1.0-standardi valmistui vuonna 1999. Vuonna 2000 markkinoille tuli ensimmäinen piirisarja, jossa samalle sirulle oli yhdistetty RF-osa, kantataajuustoiminnot, mikroprosessori ja Bluetooth-protokolla.
Samana vuonna markkinoille tuli ensimmäinen Bluetooth-matkapuhelin. Kunnia meni Ericssonin T36-mallille.