Mobiilitekniikat ovat monimutkaisia ja kymmenet yritykset ovat kehittäneet niihin tekniikkaa. Tämä näkyy myös 4G-LTE:n patenttitilastoissa. Listan kärjessä on Samsung, jonka hallussa on lähes kymmenesosa tuhansista LTE-tekniikkaa määrittävistä patenteista.
Konsulttitalo iRunway on laatinut tarkan tilaston kaikista LTE-tekniikkaa koskevista patenteista. Samsungilla on hallussaan kaikkiaan 1177 LTE-patenttia eli 9,36 prosenttia patenteista. Toisena on Qualcomm 710 patentillaan ja kolmantena Panasonic 389 patentillaan.
WCDMA-patenteistaan tunnetulla InterDigitalilla on 336 LTE-patenttia ja Nokialla niitä on viidenneksi eniten. iRunwayn mukaan Nokian salkussa on 293 LTE-patenttia. Listan kuudentena olevana Ericssonilla on hallussaan 247 patenttia.
iRunway on myös listannut ns. essentiaalipatentit, joita ilman LTE-tekniikkaa ei voida laitteissa käyttää. Eniten essentiaalipatentteja on Qualcommilla, kaikkiin 81. Samsungilla niitä on 79 ja Nokialla 27 kappaletta.