ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
ETNdigi-superbanner
2026  # megabox

IN FOCUS

3D-piirit pakottavat suunnittelun huomioimaan lämmön, tehon ja mekaniikan

3D-IC-arkkitehtuureihin siirtyville suunnittelutiimeille suorituskyvyn ja luotettavuuden jatkuva parantaminen tuo mukanaan tuttuja mutta yhä monimutkaisempia haasteita: miten hallitaan tehonkulutusta, poistetaan lämpöä ja otetaan huomioon erilaisten fysikaalisten ilmiöiden monimutkainen vuorovaikutus pinotuissa rakenteissa?

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

ETN

Sep # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

Juuri oikea muisti 5G-modeemiin

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 19.03.2021
  • Devices
  • Embedded
  • Networks

5G-modeemin muistille asettuu erilaiset vaatimukset sen mukaan, onko kyseessä solujen välillä liikkuva kännykkämodeemi vai samaan tukiasemaan jatkuvasti liittynyt reititin. Winbondilla on juuri sopiva ratkaisu 5G-reitittimeen.

Artikkelin on kirjoittanut Winbond Electronics Corporationin Wilson Huang.

Teknologia-alustana 5G soveltuu monenlaisiin käyttökohteisiin ja lopputuotteisiin: erittäin nopeasta mobiilista laajakaistasta seuraavan sukupolven älypuhelimiin, tehtävien kannalta kriittisistä ja hätäpalvelujen viestintäverkoista vähän tehoa kuluttaviin ja aina toiminnassa oleviin tiheisiin langattomiin anturiryhmiin, joita käytetään esineiden internetin ja älykkään kaupungin sovelluksissa.

Mutta samalla kun teknologian antamat potentiaaliset mahdollisuudet ovat valtavat, laaja sovellusten käyttöönotto vaatii vielä aikaa ennen kuin 5G-laitteiden kuluttajien massamarkkinat alkavat olla todellisuutta. Vaikka suuret tapahtumat kuten olympialaiset (seuraavat Tokiossa ehkä jo tänä vuonna) ovat osaltaan auttamassa 5G:n markkinavalloitusta, ollaan tällä hetkellä vielä käyttöönoton alkuvaiheessa suurimmassa osassa maailmaa. Etelä-Koreassa on tällä hetkellä otettu lukumääräisesti eniten käyttöön 5G-tukiasemasoluja. Muualla peittävyys rajoittuu yleensä suurten kaupunkien pienille alueille ja 5G-puhelinten käyttäjien määrä kuluttajien keskuudessa on varsin rajoittunutta.

5G-modeemien markkinanäkymät

Yksi langattoman 5G-teknologian erityinen käyttöalue näyttää kuitenkin hyvin lupaavalta jo nyt: kuluttajille suunnatut kiinteät 5G-liityntä- ja päätelaitteet, jotka tarjoavat koteihin ja pientoimistoihin nopeat laajakaistaiset verkkopalvelut.

Kiinteiden 5G-modeemien tilanne on mitä parhain, sillä ne ovat edullinen vaihtoehto perinteisille xDSL- ja kaapelimodeemeille, jotka vaativat kupari- tai kuituoptisella kaapelilla tehtävän kytkennän. Kustannuksia saadaan säästymään, koska niin sanotun ’viimeisen mailin’ osalta asennuskustannukset puhelinvaihteen ja käyttäjän asunnon välillä muodostuvat paljon pienemmiksi perinteisiin vaihtoehtoihin verrattuna. Asiakkaan tilojen ulkoseinään kiinnitettävä 5G-modeemi muodostaa yhteyden 5G-tukiasemaan ja asiakastilojen sisäpuolella olevaan Wi-Fi-reitittimeen langattomasti, jolloin ainoa tarvittava johdotus on modeemin tehonsyöttökaapeli.

Sen sijaan ensimmäistä kertaa asennettava kaapeli- tai xDSL-modeemi vaatisi tavallisesti maakaapeloinnin lähimmästä verkon keskusyksiköstä asiakkaan tiloihin, mikä on kallista, työlästä ja vie paljon aikaa (kuva 1).

Kuva 1: Maanalaisen viestintäinfrastruktuurin valvonta ja asennus on hankala ja aikaa vievä prosessi (kuvituskuva Muñizin kansallisesta lentotukikohdasta San Juanista vuodelta 2018).

Näinpä esimerkiksi amerikkalaiset verkkopalvelujen tuottajat Verizon, AT&T ja T-Mobile hyödyntävät nyt aktiivisesti 5G-modeemien tarjoamaa kaupallista potentiaalia: laajakaistainen verkkoyhteys kotiin ilman kaapeli- tai xDSL-modeemien vaatimaa kaapelointia. 5G-modeemi soveltuu hyvin myös päivitysvaihtoehdoksi xDSL-asiakkaille, jolloin suurinta latausnopeutta saadaan lisättyä tyypillisesti 300 megabittiin sekunnissa verrattuna nykyisen xDSL:n puolta hitaampiin suurimpiin latausnopeuksiin ilman, että tarvitsisi päivittää asiakkaan tai verkon vaihteen xDSL-infrastruktuuria.

Mitä 5G-modeemien muistilta vaaditaan?

Langattoman viestinjärjestelmän modeemin erittäin nopea toiminta ja suuret datansiirtonopeudet edellyttävät, että käytetään kehittynyttä kantataajuista prosessoriarkkitehtuuria, joka pitää sisällään hyvin nopeatoimisen päämuistin ja sitä tukemassa riittävän määrän kapasiteettia modeemin protokollaohjelmiston koodikannan tallentamista varten.

Nykyisin markkinoilla olevissa 5G-modeemeissa tätä arkkitehtuuria voidaan toteuttaa laitteistosuunnittelulla, jossa on yhdistetty 1,8 V:n NAND-tyyppinen flash ja 1,8 V:n vähävirtainen LPDDR4x-piiri koteloituna yhteen monisirukoteloon (MCP).

Vähävirtaisen synkronisen DRAM (SDRAM) -muistiteknologian viimeisin versio on LPDDR5, joka tuli markkinoille vuoden 2019 puolivälissä. Sitä edeltävän sukupolven LPDDR4x-piirit ovat jo laajasti käytössä. 5G-modeemeissa nämä piirit tarjoavat vähän tehoa kuluttavan toiminnan ja suuret datansiirtonopeudet, joita sellaiset matkapuhelinsirujen valmistajat kuin Qualcomm, Samsung, Huawei ja Mediatek edellyttävät.

Tällä hetkellä 5G-modeemien suunnittelijat vannovat yleisesti ’4+2’ MCP:n nimiin, mikä tarkoittaa yhdistelmää 4 gigabitin NAND-flashia koodin tallennusta varten ja sitä tukemassa olevaa gigabitin LPDDR4x-sirua yksittäiseen MCP-koteloon pakattuna. Tätä ’4+2’-yhdistelmää käytetään kännykkämodeemeissa kuten 5G-mokkuloissa, jotka tuottavat langatonta laajakaistaa läppäri- ja tablet-tietokoneille. Kännykkämodeemin tulee pystyä käsittelemään monimutkaisia operaatioita kuten solujen välillä saumattomasti tapahtuvia siirtymisiä, jolloin laitteen yhteys siirtyy tukiasemasta toiseen katkeamatta.

Kuitenkin käyttäjän 5G-päätelaitteen (CPE) modeemin toiminnan tulee olla staattista eli yhteyden pitää pysyä kiinteänä yhteen tukiasemaan eikä solukkovierailu tukiasemien välillä saa olla koskaan mahdollista. Päätelaitteen modeemin ei myöskään tarvitse olla yhteensopiva vanhempien sukupolvien matkapuhelinteknologioiden 2G:n, 3G:n tai LTE:n kanssa, koska matkapuhelinjärjestelmän modeemien tulee taata peitto silloin kun ollaan 5G-tukiasemien tavoittamattomissa.

Tästä syystä 5G-protokollaohjelmiston koodikannasta kohtuullinen osuus voidaan jättää käyttämättä, jolloin koodin tallennusta varten voidaan käyttää pienempiä ja edullisempia NAND-flash-piirejä.

Edullinen muistivaihtoehto

Edellä mainittua tarkoitusta varten Winbond Electronics Corporation on tuonut markkinoille 1,8 voltin 2+2 gigabitin NAND-flashin ja LPDDR4x:n käsittävän W71NW20KK1KW-muistipiirin (kuva 2). Sen tarjoama flash-kapasiteetti on riittävän suuri staattisiin 5G-modeemeihin, joita käytetään käyttäjän päätelaitteissa. Pienemmän 2 gigabitin kapasiteetin ansiosta NAND-siru on kooltaan pienempi ja hinnaltaan edullisempi kuin 4 gigabitin piiri, joita nykyisin käytetään ’4+2’ MCP-koteloituina muisteina. Joten 5G-reitittimien modeemien suunnittelijoilla on nyt siis käytettävissään piiri, jonka avulla modeemien tuotannossa komponenttikustannuksissa saadaan säästöä.

Kuva 2: Winbondin W71NW20KK1KW-muistissa on NAND-flash- ja LPDDR4x-piirit samassa kompaktissa paketissa.

W71NW20KK1KW-piiri on pakattu kompaktiin 8,0 x 9,5 x 0,8 millimetrin BGA-koteloon. Muistipiirin koodin tallennuselementtinä on yhden bitin muistisoluun tallentava SLC-piiri (Single Level Cell). SLC-flash on robustimpi ratkaisu kuin tiheämmät monitasoiset MLC- (Multi-Level Cell), TLC- (Triple-Level Cell) tai QLC-flashit (Quan-Level Cell), joita on käytetty useamman sukupolven ajan sulautettavina muisteina esimerkiksi älypuhelimissa ja SSD-kiintolevyissä. SLC-flashin tarjoama datan eheys on korkeaa luokkaa, koska sen pienemmän bittivirhesuhteen ansiosta pärjätään vähemmillä virheenkorjaustoiminnoilla ja korjausohjelmistoilla.

Lisäksi SLC-flash tarjoaa pitkän datan säilytyskyvyn ja se kestää useampia ohjelmointi- ja pyyhintäjaksoja kuin MLC-, TLC- ja QLC-pohjaiset NAND-piirit. Winbondilta on veloituksetta saatavissa spesifioidut kestävyyttä ja säilytyskykyä kuvaavat yksityiskohtaiset raportit.

W71NW20KK1KW-piirin NAND-flashissa on 8-bittinen väylä ja se on organisoitu 64-sivuisiin lohkoihin. NAND-sirun suorituskykyä kuvaavissa spesifikaatioissa määritetään suurimmaksi sivun lukuajaksi 25 mikrosekuntia ja tyypilliseksi sivun ohjelmointiajaksi 250 mikrosekuntia.

Piirin LPDDR4x-osan 2133 megahertsin kellotaajuudella toimiva DRAM-siru on varustettu LVSTL_11-liitännällä ja siinä on 8 sisäistä lohkoa rinnakkaisoperaatioita varten. x16-dataleveyden ansiosta se toimii jopa 4267 MT/s:n siirtonopeuksilla mahdollistaen 5G-verkkopalvelun tuottajien mainostamat erittäin suuret laajakaistaiset latausnopeudet.

W71NW20KK1KW:n konfiguraatio (2Gb+2Gb) soveltuu hyvin käyttäjän päätelaitteiden langattomiin 5G-modeemeihin. Tosin jotkut sovellukset vaativat suurempaa flash-muistikapasiteettia suuremman koodikannan tallentamiseen. Tähän tarkoitukseen Winbondilla on tarjolla myös 4Gb+4Gb:n MCP-versio, josta on saatavissa näyte-eriä halukkaille asiakkaille.

Winbond edistää 5G-teknologian käyttöönottoa

On odotettavissa, että W71NW20KK1KW-piirillä toteutettujen uuden sukupolven kustannuksiltaan optimoitujen 5G-päätelaitteiden tuotejulkistukset osaltaan nopeuttavat 5G-teknologian käyttöönottoa kuluttajien päätelaitteissa vaihtoehtona kupari- ja optisille xDSL-yhteyksille nopeiden laajakaistaverkkojen ’viimeisellä maililla’.

Nykyisin ainoana MCP-piirivalmistajana maailmassa Winbond valmistaa sekä NAND-flash- että LPDDR4x-puolijohdesiruja omissa puolijohdekiekkojen tuotantolaitoksissaan. Winbond vastaa kokonaisuudessaan muistikomponenttiensa tuotannon kaikista vaiheista. Tilatessaan W71NW20KK1KW-piirejä tuotantoerissä asiakas voi täysin luottaa, että saa tilaamansa tuotteet sovitusti. Winbond takaa, että toimitusmäärät, -ajat, laatu ja palvelu ovat sovitun mukaiset.

MORE NEWS

Rikolliset myyvät pääsyä kaupallisiin kielimalleihin

Varastetuista tekoälypalvelujen käyttöoikeuksista on syntynyt oma rikollinen markkinansa. Check Point Researchin mukaan kaupan on pääsyä kaupallisiin kielimalleihin, niiden turvarajojen kiertämistä sekä rajoittamattomia malleja haittaohjelmien ja haavoittuvuuksien hyödyntämisratkaisujen kehittämiseen.

Kvanttiturvallista ohjausta FPGA-piirillä

Lattice Semiconductor tuo markkinoille Mach-N2-FPGA-perheen järjestelmien ohjaukseen ja suojaukseen. Piireihin yhdistyvät integroitu flash-muisti, laitteistopohjainen Root of Trust ja CNSA 2.0 -vaatimusten mukainen post-kvanttisalaus.

Pitääkö kvanttitekniikkaa pelätä?

Pitääkö kvanttiteknologiaa pelätä samalla tavalla kuin tekoälyä tai autonomisia järjestelmiä? Kysymys nousi esiin keskiviikkona Espoossa Nordeep-tapahtuman tulevaisuuden laskentaa käsitelleessä paneelissa. Vastaus oli varsin yksimielinen. Kvanttiteknologiaa ei tarvitse pelätä.

PX5 on nopein RTOS

PX5 RTOS nousi nopeimmaksi reaaliaikakäyttöjärjestelmäksi Beningo Embedded Groupin vuoden 2026 suorituskykyvertailussa. PX5 voitti kaikki seitsemän varsinaista suorituskykytestiä, kun käyttöjärjestelmät käännettiin raportin päävertailussa samalla GCC:n -Ofast-optimoinnilla.

Tarkka etäisyysmittaus tulee halpoihin Bluetooth-tageihin

Bluetoothin uusi tarkka etäisyysmittaus on tulossa myös pieniin ja edullisiin IoT-laitteisiin. Nordic Semiconductorin uusi nRF54LC10A tuo Bluetooth Channel Sounding -tekniikan erityisesti tageihin, seurantalaitteisiin ja yksinkertaisiin älykotisensoreihin.

Rakettitiede ostaa Sysartin: lähes 90 kehittäjän joukko pystyy isompiin hankkeisiin

– Nyt pystymme yksinkertaisesti tekemään isompia asioita, kun on enemmän tekijöitä, Rakettitieteen toimitusjohtaja Juha Huttunen kiteyttää yhtiön historian ensimmäisen yrityskaupan.

Fujitsu avasi kvanttisovellusten kehitysalustan kaikille

Fujitsu on julkaissut avoimena lähdekoodina kvanttisovellusten kehittämiseen tarkoitetun OpenQARP-ohjelmistonsa. Paketti tarjoaa yli sata ohjelmistokomponenttia, joiden avulla kvanttialgoritmeja voidaan rakentaa valmiista osista sen sijaan, että toteutus pitäisi ohjelmoida alusta lähtien.

Klinkmann vie data-analytiikan Liettuan kantaverkkoon

Suomalainen Klinkmann toimittaa data- ja analytiikkaratkaisun Liettuan kantaverkkoyhtiö Litgridille. Ratkaisulla kerätään, visualisoidaan ja analysoidaan sähköverkon operatiivista dataa, jotta verkon tilannekuvaa ja päätöksentekoa voidaan parantaa.

Kuinka kaukaa data ehtii millisekunnissa?

Pilvipalvelu voi tuntua paikalta, jolla ei ole fyysistä sijaintia. Reaaliaikaisissa sovelluksissa maantiede tulee kuitenkin nopeasti vastaan. Jos järjestelmän pitää reagoida millisekunnissa, palvelun pitäisi internetin verkko-operaattori DE-CIX:n laskelman mukaan sijaita alle 80 kilometrin päässä käyttäjästä.

Akku voi tehdä rahaa monella tavalla

Akkuvarastoa ei tarvitse käyttää vain sähkön varastoimiseen halvalla ja purkamiseen kalliilla. Saksalaisen Furon ohjelmisto optimoi reaaliajassa useita käyttötapoja ja valitsee jatkuvasti, missä akun kapasiteetista saadaan paras taloudellinen hyöty.

Kamera ja tutka yhdistävät voimansa auton sisätiloissa

Auton sisätilojen valvonta on siirtymässä yksittäisistä antureista anturifuusioon. Murata ja Smart Eye yhdistävät kameran ja 60 gigahertsin tutkan datan, jotta auto pystyy muodostamaan aiempaa tarkemman kuvan kuljettajasta ja matkustajista.

IT-viat ratkaistaan pian puhumalla

Fujitsu haluaa tehdä IT-tuesta keskustelun. Yhtiön uusi Aurora-tekoälyagentti kuuntelee käyttäjän ongelman, päättelee tarvittavat toimet ja pyrkii ratkaisemaan vian autonomisesti. Puhepohjainen palvelu toimii yli 50 kielellä.

UWB:stä tulee myös tutka

UWB tunnetaan ennen kaikkea tarkasta paikannuksesta, älypuhelinten seurantalaitteista ja autojen digitaalisista avaimista. Valmisteilla oleva IEEE 802.15.4ab -standardi laajentaa tekniikan kuitenkin uuteen suuntaan, sillä UWB:stä on tulossa myös ympäristöään havainnoiva tutka.

Tekoäly on jo vaatimus joka toisessa softaprojektissa

– Tämä ei ole hypeä, vaan näkyy konkreettisesti liiketoiminnassa, sanoo IT-palveluyhtiö Wittedin toimitusjohtaja Markus Huttunen. Yhtiön uusista ohjelmistokehityksen toimeksiannoista jo noin puolessa tekoälyn käyttö on keskeinen vaatimus.

LabVIEW’ta koodaava Nigel tallentaa keskustelut vain paikallisesti

Emerson on kertonut uusia yksityiskohtia NI Nigel -tekoälynsä tietoturvasta ja tulevasta kehityksestä. LabVIEW-koodia ja TestStand-testisekvenssejä tuottava Nigel käyttää OpenAI-malleja Microsoftin Azure-ympäristössä, mutta käyttäjän keskustelut tallennetaan vain paikallisesti.

Nokian uusi alusta vie tekoälyn suoraan kentälle

Nokia tuo tekoälyn ja reunalaskennan suoraan kaivoksiin, pelastusajoneuvoihin ja sotilaskäyttöön. Uusi Cognitive Operations -alusta yhdistää kriittiset tietoliikenneyhteydet, paikallisen laskennan ja operatiivisen tekoälyn samaan kentälle vietävään järjestelmään.

AI automatisoi auton elektroniikan testauksen

Auton elektroniikan kehityksessä ja testauksessa tekoäly ottaa nyt hoitaakseen kokonaisia työnkulkuja. Vectorin CANoe-ympäristössä käyttäjä voi antaa tehtävän luonnollisella kielellä, minkä jälkeen tekoäly muodostaa testin, suorittaa sen, analysoi virheet ja korjaa tarvittaessa testikoodin.

140 watin USB-C-laturi yltää 96 prosentin hyötysuhteeseen

USB-C-latureista voidaan puristaa entistä enemmän tehoa ilman monimutkaisia ja kalliita teholähderatkaisuja. Italialainen Eggtronic on esitellyt 140 watin USB-C Power Delivery -referenssiratkaisun, jonka hyötysuhde yltää parhaimmillaan lähes 96 prosenttiin.

Uusi kuvakenno tuo kuljettajan valvonnan halvempiin autoihin

Kuljettajan ja matkustajien valvontakamerat ovat leviämässä premium-autoista tavallisiin automalleihin. STMicroelectronics yrittää vauhdittaa kehitystä uudella infrapunakuvakennolla, jonka parempi herkkyys mahdollistaa halvemman optiikan ja yksinkertaisemman kameramoduulin.

Satelliittipuheluun ei pian tarvita satelliittipuhelinta

Satelliitin kautta välitettävä puhe ei enää välttämättä vaadi erillistä satelliittipuhelinta. Iridium, Deutsche Telekom IoT ja Toyota ovat onnistuneet lähettämään autosta puheviestin tavallisella NB-IoT-modeemilla ja operaattorin SIM-kortilla suoraan LEO-satelliittiverkon kautta.

Sep # puffbox mobox till tme native
2026  # mobox för megabox
Sep  # puffbox mobox till square
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Suojattu flash suojaa kaikki nettiin liitetyt laitteet

ETN - Technical articleSuojattu flash-muisti tarjoaa verkkoon liitetyille laitteille ja järjestelmille laitteistopohjaisen suojauskerroksen ja täyttää NIST SP800-193 -ohjeistuksen mukaiset häiriönsietovaatimukset. Muistipiireihin erikoistuneen Winbondin kehittämä suojattu flash-piiri on myös suoraan korvaava ja täysin yhteensopiva tavanomaisten NOR-flash-piirien kanssa.

Lue lisää...

OPINION

Googlen jätti-investointi: aika on kypsä uudelle ydinvoimalle

Googlen 13 miljardin euron investointi Suomeen on valtava uutinen. Vielä suurempi uutinen saattaa kuitenkin olla se, mitä investointi kertoo Suomen sähköntarpeesta. Tekoäly tarvitsee sähköä. Paljon sähköä, tasaisesti ja ympäri vuorokauden.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • Rikolliset myyvät pääsyä kaupallisiin kielimalleihin
  • Kvanttiturvallista ohjausta FPGA-piirillä
  • Pitääkö kvanttitekniikkaa pelätä?
  • PX5 on nopein RTOS
  • Tarkka etäisyysmittaus tulee halpoihin Bluetooth-tageihin

NEW PRODUCTS

  • 140 watin USB-C-laturi yltää 96 prosentin hyötysuhteeseen
  • ST vähentää komponentteja kilowattiluokan teholähteistä
  • 80 wattia irti tulitikkuaskin kokoisesta teholähteestä
  • Uusi piiri tasapainottaa litiumkennot nopeammin
  • Mediatekin uusin tuo kielimallit kodinkoneisiin
 
 

Section Tapet