ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
2025  # megabox i st f wallpaper

IN FOCUS

Suomalaisyritykset suuntaavat Latviaan

Latvia on tasaisesti noussut suomalaisten yrittäjien kiinnostuksen kohteeksi – ei vain lähimarkkinana, vaan aidosti kasvun ja innovoinnin kumppanina. Osaava työvoima, strateginen sijainti ja yhä suotuisampi investointiympäristö tekevät Latviasta yhden lupaavimmista kohteista suomalaisyritysten laajentumiselle Baltiaan ja sen ulkopuolelle.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

ETNdigi - OPPO december
TMSNet  advertisement
ETNdigi
2025  # megabox i st f wallpaper
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

Millä perusteella mittauslaite valitaan?

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 22.02.2022
  • Test & measurement

Muistikapasiteetti, mittausnopeus ja näytetaajuus ovat pitkään olleet mittaus- ja testauslaitteiden suunnittelun tärkeimpiä taustatekijöitä. Nyt johtavat testauslaitteiden valmistajat kuitenkin näkevät, että laitteen tarjoama ongelmien ratkaisunopeus on noussut käyttäjien keskuudessa tärkeimmäksi perusteeksi mittauslaitteiden valinnassa.

Artikkelin kirjoittaja Cliff Ortmeyer vastaa Premier Farnellin ratkaisujen kehittämisestä. Ortmeyer tuli Farnellin palvelukseen vuonna 2011. Sitä ennen hän työskenteli STMicroelectronicsilla liiketoiminnan kehityksessä yli 13 vuotta. Ortmeyerillä on elektroniikkainsinöörin tutkinto Iowa State Universitystä.

Kun käyttäjät nykyään miettivät tarjolla olevien testauslaitteiden valintaa dokumentoitujen spesifikaatioiden perusteella, vaihtoehtoja on paljon. Väistämättä on paljon sovelluksia, jotka vaativat laitteelta hyvin suorituskykyistä näytteenottoa ja laajaa kaistanleveyttä, jotka voidaan saavuttaa vain erikoislaitteilla. Monissa sovelluksissa tärkein huomioitava seikka on kuitenkin se, saadaanko testaukseen liittyvät ongelmat nopeasti ratkaistuksi laitteen avulla, eikä niinkään se, yltääkö laite vaadittuun raakaan suorituskykyyn.

- Tuoreiden laskelmieni mukaan markkinoilla on tällä hetkellä myynnissä 35 erillistä yhden gigahertsin oskilloskooppimallia eri valmistajilta. Se on villiä, sanoo Keysight Technologiesin tuotepäällikkö Mike Hoffman.

Datalehtien tekniset tiedot, joiden perusteella niin monet valmistajat voivat kilpailla samalla viivalla, kertovat vain pienen osan siitä, mitä laite voi antaa suunnittelutiimille. Mittauslaitteen todellinen arvo on siinä, kuinka sen signaalinkäsittelyominaisuudet sopivat yhteen laitteen käytettävyyden kanssa suunnittelijoiden auttamiseksi ongelmien korjaamisessa. Nämä tekijät on sovitettava yhteen, jotta käyttäjä yltää ongelmanratkaisussa haluamaansa nopeuteen.

Mitä nopeammin käyttäjä voi määrittää mittauksia, kerätä tietoja ja analysoida tuloksia, sitä nopeammin hän löytää ongelmakohdan ja voi korjata sen. Tämä luo laitteiden valmistajille vahvan kannustimen tarjota käyttäjäystävällisiä ja intuitiivisia ominaisuuksia, jotka minimoivat ongelmien ratkaisemiseen tarvittavan ajan.

- Jos pystymme tekemään tuotteistamme helppokäyttöisempiä kuin kilpailijoillamme, se tarjoaa valtavan edun, koska suunnittelijoiden ei tarvitse käyttää niin paljon aikaa testauslaitteiden ymmärtämiseen, vaan he voivat käyttää paljon enemmän aikaa itse sovelluskohteen suunnittelun ymmärtämiseen, sanoo Tektronixin ja Keithley Instrumentsin tekninen markkinointipäällikkö Brad Odhner.

Kohde määrittää käytettävyyden

On monia tekijöitä, jotka vaikuttavat laitteen käytettävyyteen. Yksi elementti on helppo tuttuus. Yleensä saman toimittajan eri tuotteet toimivat pitkälti samaan tapaan tai ainakin tarjoavat samankaltaisia käyttökokemuksia. Monet laboratoriot päättävät siksi ostaa kaikki laitteet samalta valmistajalta varmistaakseen laitteiden tuntemuksen ja keventääkseen oppimista, jota vaaditaan käytettäessä eri laiteluokkiin kuuluvia instrumentteja.

Tuttuus auttaa eniten toistuvissa mittauksissa. Se voi kuitenkin rajoittaa tuotevalikoimaa eikä välttämättä tarjoa parasta mahdollista vastinetta rahalle. Toisaalta toiseen laitteeseen vaihtamisesta aiheutuu väistämättä kustannuksia. Käyttäjien on tuhlattava aikaa tutustuakseen oudon laitteen käyttöliittymään ja ominaisuuksiin.

Jotkut valmistajat ovat vastanneet tähän ongelmaan investoimalla voimakkaasti käyttöliittymiensä muokkaamiseen mahdollisimman intuitiivisiksi ja lyhentämällä näin kaikkien ominaisuuksien oppimisaikaa. Tavoitteena on, että laitetta ensimmäistä kertaa käyttävät suunnittelijatkin oppisivat nopeasti valikoissa liikkumisen ja tarvittavien testien tekemisen.

- Yritämme todella ymmärtää eri käyttäjäryhmiä ja tehdä laitteesta intuitiivisesti käytettävän alkaen siitä vaiheesta, kun se otetaan käyttöön. Käyttäjä voi olla teknikko tai korkeakouluinsinööri, mutta työnkulun ja laitteen avulla suoritettavien toimintojen tunteminen on ratkaisevan tärkeää, Fluken uusien tuoteratkaisujen pääinsinööri Justin Sheard esittää.

Erilaisten käyttötapausten ymmärtäminen vaikuttaa voimakkaasti mittauslaitteen todelliseen tehokkuuteen. Ajatellaan vaikka instrumentointia, joka on toteutettava kentällä laboratorion sijaan. Jotkut pöytämalliset oskilloskoopit ovat myös kannettavia, koska ne ovat suhteellisen kevyitä ja niissä on kantokahva. Todellisen kädessä pidettävän laitteen on kuitenkin tyydytettävä muita tarpeita.

- Kädessä pidettävän mittauslaitteen valmistuksessa painopiste on aivan erilainen kuin pöytämallisilla laitteilla. On kiinnitettävä huomiota täysin eri asioihin. Esimerkiksi pöytämallisen laitteen kohdalla on katsottava erityisesti tarkkuutta ja nopeutta. Siinä on oltava mukana myös LabVIEW-integraatio ja muu vastaavat ominaisuudet. Sen sijaan kädessä pidettävien mallien tulee keskittyä helppokäyttöisyyteen ja mekaanisesti kestävään rakenteeseen. Painopiste on erilainen, mutta mittausperiaate ja tekniikka ovat samanlaiset, Hioki-yhtiön Euroopan myyntijohtaja Kai Scharrmann sanoo.

Painopisteestä ja käyttötarkoituksesta riippumatta mittauslaitteiden valmistajat ovat yhtä mieltä siitä, että käytettävyyden priorisoinnista ei voi edes neuvotella.

Kuinka tärkeä on näytön koko?

Jotkut suunnittelun valinnat ovat käytännössä yhdenmukaisia kaikentyyppisissä mittauslaitteissa. Yksi tällainen tekijä on näyttöruudun koko. On tärkeää, että käyttäjällä on selkeä näkymä analysoitavasta aaltomuodosta. Yleensä näyttö on sitä parempi, mitä suurempi se on, jolloin on helpompi tunnistaa etsittäviä ongelmia.

Vaikka isot näytöt yhdistetään usein suurikokoisiin mittauslaitteisiin, joidenkin suurinäyttöisten oskilloskooppien kotelo on erittäin kompakti. Laaja näyttöruutu mahdollistaa myös kosketukseen perustuvat ohjainpainikkeet näytöllä, kun taas näyttöruudun ulkopuolella sijaitsevat näppäimet voivat olla hämmentäviä, jos laitteella on paljon toimintamuotoja, jotka muuttavat fyysisten painikkeiden toimintaa.

- PC tarjoaa toisen tavan optimoida näytön kokoa. Näytön valintamahdollisuus on yksi PC-pohjaisen oskilloskoopin suurimmista eduista, koska se lisää huomattavasti vaihtoehtojen valikoimaa pöytämallisiin skooppeihin verrattuna. On mahdollista käyttää esimerkiksi 65 tuuman UHD-näyttöä, jolta signaaleja voi tarkastella hyvin yksityiskohtaisesti. Tämän voi helposti saavuttaa PC:hen liitetyllä testauslaitteella, sanoo Pico Technologyn EMEA-alueen johtaja Mike Purday.

- PC-pohjaiset instrumentit voivat soveltua liikkuvaan käyttöön tilanteissa, joissa käyttäjän odotetaan hyödyntävän kannettavaa tietokonetta samaan aikaan testauslaitteensa kanssa. Isäntänä toimivassa PC:ssä pyörivät ohjelmistot voivat tarjota kentällä pääsyn LabVIEW:n kaltaisiin edistyneisiin työkaluihin. ”On paljon helpompaa jakaa dataa etätyötä tekevien tiimien välillä, Purday lisää ja huomauttaa, että PC tarjoaa yleensä useita erilaisia verkkoliitännän vaihtoehtoja.

Kohti integraatiota

PC-pohjaiset instrumentit eivät kuitenkaan ole ainoita, jotka tarjoavat liitettävyysetuja. Yhä useammassa käsimittarissa on sisäänrakennettu langaton yhteys, joka mahdollistaa helpon pääsyn pilvipalveluihin. Mittaustoimintojen integrointi parantaa käytettävyyttä useissa erityyppisissä laitteissa.

Monessa nyt saatavilla olevassa laitteessa on tehokas prosessori ja suuri muistikapasiteetti, joten ne mahdollistavat toimintoja, jotka aiemmin vaativat erillisen tietokoneen. Mike Hoffmanin mukaan suunnittelijat voivat hyötyä niistä tutkiessaan, mitä eri sovelluksia heidän laitteensa tulisi ihannetapauksessa tukea. - Tehdäänkö joitakin erikoistuneita tehomittauksia? Työskennelläänkö jonkin tietyn sarjaväylän kanssa, jota halutaan dekoodata?

Laitteeseen sisäänrakennettu tuki näille mittauksille voi säästää huomattavasti aikaa virheenkorjauksen ongelmissa. Esimerkiksi laitteen sisäinen sarjaväylän dekoodaus voi osoittaa nopeasti protokollavirheet, jotka auttavat diagnosoimaan ongelman. Hyvin usein nämä laitteen sisäiset sovellukset hyödyntävät toiminnallista integraatiota kuten oskilloskoopin ja logiikka-analysaattorin toimintojen yhdistämistä.

- Erillinen logiikka-analysaattori on suorituskyvyltään täysin ylivoimainen verrattuna mihin tahansa vastaavaan toimintoon, joita voi tavata sekasignaaliskoopeissa. Mutta jos tarvitaan vain kanttiaaltoa silloin tällöin, ei käyttäjän tarvitse ostaa sitä varten isoa erillistä laatikkoa ja pitää sitä kalibroituna ja huollettuna, koska oskilloskoopissa on riittävä perusgeneraattori. Se voi olla käyttäjälle niinkin yksinkertainen, että työnnetään vain pistoke skoopin etupaneelissa olevaan liittimeen ja painetaan Go-näppäintä, Hoffman esittää.

Odhnerin mukaan toinen vahva integroinnin alue oskilloskoopin ydintoiminnoissa on RF- ja tehoanalyysi. - Olemme lisänneet DDC-muuntimen (digital downconverter) jokaiseen kanavaan 4-, 5- ja 6-sarjan oskilloskoopeissamme. Siten on mahdollista tarkastella samaa signaalia sekä aika- että taajuustasossa skoopin jokaisella kanavalla. Näin on saatu aikaan suorituskykyinen oskilloskooppi, joka voi toimia myös spektrianalysaattorina. Toimintojen yhdistäminen on järkevää, koska käyttäjän on usein löydettävä taajuustasosta jokin poikkeama, joka tapahtuu aikatason signaalissa.

Käyttäjien auttaminen ratkaisemaan ongelmia mahdollisimman nopeasti on noussut keskeiseksi näkökohdaksi uusien testauslaitteiden suunnittelussa jo ennestään tärkeiden perusominaisuuksien kuten resoluution, muistikapasiteetin ja näytteenoton eri parametrien lisäksi.

Valmistajat investoivat voimakkaasti mittauslaitteiden käyttöliittymien kehittämiseen, entistä suurempiin näyttöihin, sovellustukeen ja mittausten integraatioon, jotta ongelmien ratkaisunopeus olisi uusien laitteiden valinnan tärkein peruste. Testauksen ammattilaiset, jotka tekevät päätöksiä ongelmien ratkaisunopeuden perusteella, hyötyvät varmasti.

MORE NEWS

OnePlussan uusin houkuttaa jättiakulla ja 165 hertsin näytöllä

OnePlus on julkistanut uuden OnePlus 15R -älypuhelimen, joka sijoittuu yhtiön mallistossa lippulaivojen alapuolelle mutta tuo silti mukanaan hyvän suorituskyvyn, erittäin suuren akun ja nopean AMOLED-näytön. OnePlussan mukaan 15R on suunnattu käyttäjille, jotka hakevat huippuluokan suorituskykyä ja pitkää käyttöaikaa kilpailukykyisempään hintaluokkaan.

Muistit kallistuvat – ensi vuodesta tulee vaikea kiinalaisille valmistajille

Älypuhelinmarkkina kääntyy uudelleen laskuun vuonna 2026, ja kehityksen suurin yksittäinen ajuri on muistipiirien voimakas hinnannousu. Counterpoint Researchin tuoreen ennusteen mukaan globaalit älypuhelintoimitukset supistuvat ensi vuonna 2,1 prosenttia, kun DRAM- ja NAND-muistien kallistuminen nostaa laitteiden valmistuskustannuksia – ja osuu erityisen kovaa kiinalaisiin valmistajiin.

Vielä ehdit mukaan joulukuun OPPO-kisaan

Uusi ETNdigi 2/2025 pureutuu tämän hetken puhutuimpiin teknologia-aiheisiin: tekoälyyn, turvallisuuteen, sulautettuihin järjestelmiin ja suomalaisen elektroniikka-alan tulevaisuuteen. Vankka paketti on tuttuun tapaan luettavissa ilmaiseksi. Lue lehti ja osallistu joulukuun kisaan.

Patentit kertovat: Suomi on suurmaa kvanttiteknologiassa

Suomi kuuluu Euroopan viiden kärkimaan joukkoon kvanttiteknologiaan liittyvissä patenttihakemuksissa. Tämä käy ilmi Euroopan patenttiviraston (EPO) ja Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestön (OECD) tuoreesta Mapping the global quantum ecosystem -tutkimuksesta. Patenttidata osoittaa, että suomalainen kvanttiosaaminen ei ole vain tutkimuksellisesti vahvaa, vaan myös yhä aktiivisemmin suojattua ja kaupallistamiseen tähtäävää.

Renesas yhdistää autojen järjestelmät yhdelle prosessorille

Renesas tuo autoelektroniikkaan merkittävän uudistuksen, kun yhtiön uusi R-Car Gen 5 X5H -järjestelmäpiiri on suunniteltu ajamaan auton keskeisiä järjestelmiä rinnakkain yhdellä prosessorilla. Aiemmin erillisillä ohjaimilla toteutetut ADAS-toiminnot, viihde/infotainment, tekoälypohjainen käyttöliittymä ja ajoneuvon gateway-tehtävät voidaan nyt yhdistää samaan laskenta-alustaan.

Tekoälybuumi jatkuu – Keysight lisää apurit RF-suunnitteluun

Keysight Technologies tuo tekoälyavusteiset Chat- ja Copilot-toiminnot Advanced Design System (ADS) -suunnitteluohjelmistoonsa. Uudet virtuaaliapurit on tarkoitettu nopeuttamaan RF- ja suurtaajuussuunnittelua, madaltamaan työkalujen oppimiskynnystä ja automatisoimaan toistuvia työvaiheita – ilman että suunnitteludata poistuu yrityksen omasta IT-ympäristöstä.

Bittium jatkaa armeijan analogisten radioiden uusimista

Bittiumin tytäryhtiö Bittium Wireless Oy jatkaa Puolustusvoimien käytössä olevien analogisten kenttäradioiden korvaamista uuden sukupolven ohjelmistoradioilla. Yhtiö on saanut Puolustusvoimilta tilaukset Bittium Tough SDR -sotilas- ja ajoneuvoradioista, niihin liittyvistä varusteista sekä ohjelmistojen jatkokehityksestä. Tilausten kokonaisarvo on noin 15,9 miljoonaa euroa, josta itse radioiden osuus on noin 12,4 miljoonaa euroa. Toimitukset ja kehitystyö ajoittuvat vuosille 2025–2026.

Älylaseille uudenlainen yhden sirun mikronäyttö

OMNIVISION on esitellyt uuden OP03021-mikronäytön, joka on suunnattu seuraavan sukupolven älylaseihin ja kevyisiin AR-ratkaisuihin. Yhtiön mukaan kyseessä on alan ainoa täysvärinen, field-sequential-tyyppinen LCOS-näyttö, jossa itse pikselimatriisi, ohjainpiirit ja ruutumuisti on integroitu samalle sirulle. Ratkaisu tähtää ennen kaikkea erittäin alhaiseen tehonkulutukseen ja pieneen kokoon, joita molempia tarvitaan älylaseissa.

Tämän takia HDMI-kaapeli ei katoa minnekään

HDMI on yksi kulutuselektroniikan menestyksekkäimmistä rajapinnoista. Se on levinnyt televisioihin, näyttöihin, digibokseihin, pelikonsoleihin ja ammattikäyttöön poikkeuksellisen laajasti. Syy ei ole tekninen hienous tai aggressiivinen markkinointi, vaan yksinkertainen lupaus: HDMI vain toimii.

Rustia ja C++:aa voidaan ajaa samalla auton ohjaimella

Autoteollisuuden pitkään C- ja C++-kieliin nojaava ohjelmistokehitys saa nyt konkreettisen vaihtoehdon. HighTec ja Intellias ovat osoittaneet, että Rust-koodia voidaan integroida suoraan AUTOSAR Classic -ympäristöön ja ajaa rinnakkain C/C++-sovellusten kanssa samalla auton MCU-ohjaimella.

Millisekunnit ratkaisevat endoskopiassa

Kun tekoälyä aletaan hyödyntää endoskopiassa kliinisesti merkittävällä tavalla, laskenta-alustan vaatimukset muuttuvat perustavanlaatuisesti. Tekoälyn on reagoitava yhden videoruudun aikana – käytännössä millisekunneissa – jotta havainnosta on kliinistä hyötyä. Advantechin asiakascase osoittaa, että vaatimuksiin voidaan vastata kompaktilla laskenta-alustalla eli yhden kortin tietokoneella.

Satelliiteista tulee olennainen osa 6G-verkkoja

Satelliittiverkot eivät ole enää 6G:n lisäosa, vaan niistä on tulossa kiinteä ja natiivisti integroitu osa tulevia mobiiliverkkoja. EU-rahoitteisen 6G-NTN-hankkeen työn tulokset osoittavat, että seuraavan sukupolven 6G-verkot rakennetaan alusta lähtien yhdistämään maa- ja satelliittiverkot yhdeksi kokonaisuudeksi.

TME ja Zuken liittävät komponenttidatan piirilevysuunnitteluun

Zuken ja puolalainen komponenttijakelija Transfer Multisort Elektronik (TME) ovat solmineet strategisen yhteistyön, joka tuo reaaliaikaisen komponenttidatan suoraan piirilevysuunnitteluun. Integraatio koskee Zukenin eCADSTAR- ja CADSTAR-työkaluja ja yhdistää suunnittelun aiempaa tiiviimmin komponenttien hankintaan.

Mistä Jollan yllättävä suosio kertoo?

Kotimaisen Jollan uusi älypuhelin on noussut yllättäväksi menestykseksi jo ennakkotilausvaiheessa. Yrityksen mukaan puhelinta on myyty yli 5 000 kappaletta viikossa lähes täysin orgaanisesti, vain 2 500 euron digimarkkinointibudjetilla. Kyse ei vaikuta olevan vain yksittäisestä laitelanseerauksesta, vaan laajemmasta ilmiöstä. Eurooppalaiselle, omissa käsissä olevalle älypuhelimelle näyttää olevan todellista kysyntää.

Visual Studio Code muuttuu agenttialustaksi

Microsoft on vienyt Visual Studio Coden uudelle tasolle. Joulukuussa julkaistu VS Code 1.107 muuttaa suositun koodieditorin yksittäisestä AI-avustajasta moniagenttiseksi kehitysalustaksi, jossa useat tekoälyagentit voivat työskennellä rinnakkain saman projektin parissa.

Sähkön hinnannousu tappoi piin jalostamisen Saksasta

Korkeat sähkön hinnat yhdistettynä murskaavaan kilpailuun Kiinasta ovat johtaneet siihen, että Saksan viimeinen piinjalostamo lopettaa toimintansa vuodenvaihteessa, kirjoittaa Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Click-kortilla voidaan ohjata 15 ampeerin teollisuusmoottoreita

MIKROE on nostanut mikroBUS-ekosysteemin teholuokan uudelle tasolle tuomalla markkinoille BLDC FOC 2 Click -kortin, jolla voidaan ohjata jopa 15 ampeerin virtoja vaativia kolmen vaiheen BLDC-moottoreita. Kyse ei ole enää pelkästä signaalitason evaluaatiokortista, vaan ratkaisusta, joka soveltuu myös aitoihin teollisiin ja ajoneuvoluokan sovelluksiin.

Näin peliohjaimen virrankulutus kutistuu

Peliohjainten akunkestoa voidaan parantaa merkittävästi uuden anturitekniikan avulla. Belgialainen Melexis on esitellyt MLX90296-lineaarisen Hall-anturin, joka on suunniteltu erityisesti mikroteholuokan, paristokäyttöisiin sovelluksiin – ja osuu suoraan peliohjainten liipaisimien, joystickien ja painikkeiden tarpeisiin.

ChatGPT:n virrankulutuksella ladattaisiin kaikki Suomen sähköautot lähes 2000 kertaa

Tekoälypalvelu ChatGPT:n energiankulutus nousee mittakaavaan, jota on vaikea hahmottaa ilman konkreettisia vertailuja. Tuoreiden Bestbrokersin keräämien arvioiden mukaan ChatGPT käyttää käyttäjäkyselyihin vastaamiseen noin 17,2 terawattituntia sähköä vuodessa. Suomen mittakaavassa tämä on huomattava määrä energiaa.

Pienet keraamiset antennit sujuvasti eri radioille

Taoglas on laajentanut sulautettujen antennien valikoimaansa tuomalla markkinoille uusia LTCC-pohjaisia (Low Temperature Co-fired Ceramic) siruantennimalleja, jotka on optimoitu eri radiotekniikoille mutta nimenomaan moniradiolaitteisiin. Uudet ILA.257-, ILA.68- ja ILA.89-antennit on suunniteltu Wi-Fi 6/7-, UWB- ja ISM/LPWAN-yhteyksiin tilanteissa, joissa tilaa on vähän ja useat radiot toimivat samassa laitteessa.

ETNdigi 1/2025 is out
2025  # mobox för wallpaper
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Integroitu rakenne sopii parhaiten lämpöpumpulle

ETN - Technical articleErittäin hyvällä hyötysuhteella lämpöenergiaa tuottava tai poistava ilmalämpöpumppu yleistyy edelleen kaikkialla maailmassa. Toshiba on kehittänyt suunnittelijoiden avuksi pitkälle integroidun referenssimallin, jonka pohjalta on helppo rakentaa hyvin energiatehokas lämpöpumppu optimoiduin kustannuksin.

Lue lisää...

OPINION

Commodore 64 Ultimate on täydellistä nostalgiaa – ja täysin tarpeeton

Commodore 64 Ultimate on ehkä täydellisin nostalgialevyke, jonka 2020-luvun retrobuumi on meille toistaiseksi tarjonnut. Se näyttää Commodorelta, kuulostaa Commodorelta ja toimii Commodorena – koska se pitkälti on Commodore. Uusi laite perustuu AMD Xilinx Artix-7 -FPGA:han, joka jäljentää alkuperäisen emolevyn logiikan piiritasolla. Mutta mitä enemmän speksejä selaa, sitä selvemmin nousee esiin yksi kysymys: miksi kukaan tarvitsee tätä?

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • OnePlussan uusin houkuttaa jättiakulla ja 165 hertsin näytöllä
  • Muistit kallistuvat – ensi vuodesta tulee vaikea kiinalaisille valmistajille
  • Vielä ehdit mukaan joulukuun OPPO-kisaan
  • Patentit kertovat: Suomi on suurmaa kvanttiteknologiassa
  • Renesas yhdistää autojen järjestelmät yhdelle prosessorille

NEW PRODUCTS

  • Click-kortilla voidaan ohjata 15 ampeerin teollisuusmoottoreita
  • Pian kännykkäsi erottaa avaimen 11 metrin päästä
  • Lataa laitteet auringon- tai sisävalosta
  • DigiKeyn uutuus: nyt voit konfiguroida teholähteen vapaasti verkossa
  • PCIe5-tallennusta datakeskuksiin pienellä virralla
 
 

Section Tapet