BT eli entinen British Telecom aikoo testata laajasti avoimeen O-RAN-arkkitehtuuriin perustuvia 5G-verkkoja. Nyt operaattori on aloittamassa O-RAN-kokeilua Hullissa useilla saiteilla. Liikennettä ohjaa Nokian O-RAN-ohjain.
Nokian RIC-ohjelmiston (RAN Intelligent Controller) on optimoida verkon suorituskyky BT:n verkkoa käyttäville asiakkaille, esimerkiksi EE:n tilaajille. Nokia on panostanut paljon nimenomaan verkon liikenteen ohjaukseen ja RIC-ohjelmiston se julkisti viime vuonna.
BT on lanseerannut 5G:n satoihin kaupunkeihin EE-mobiiliverkkonsa kautta. EE:n 5G-verkko kattaa yli puolet Ison-Britannian väestöstä vuoteen 2023 mennessä. Briteissä on tehty päätös, jonka perusteella vuonna 2030 reilu kolmannes eli 35 prosenttia maan mobiilidataliikenteestä menee Open RAN -arkkitehtuuriin perustuvien verkkojen läpi.
Hullissa nyt käynnistyvän kokeilun lisäksi BT avaa myöhemmin tänä vuonna myös avoimen RAN-innovaatiokeskuksen Adastral Park -laitoksessaan. Tämä tarjoaa suurille ja pienille toimittajille mahdollisuuksia kehittää ja testata laitteitaan ja tarjoaa alustan avoimen arkkitehtuurin edistymiselle kaikissa verkkoelementeissä.