
Eurooppa yrittää ottaa muita kiinni puolijohdetuotannossa Chips Act -ohjelmalla, jossa investoidaan yhteensä 43 miljardia euroa julkisia ja yksityisiä varoja sirutuotantoon. Ohjelma starttaa Infineonin uudella Dresdenin tehtaalla, jossa ryhdytään valmistamaan tehokomponentteja vuoteen 2026 mennessä.
EU:n Chips Actin tavoitteet ovat kunnianhimoiset. Tavoitteena on nostaa Euroopan osuus maailman puolijohdetuotannosta 20 prosenttiin vuoteen 2030 mennessä. Tämä edellyttää investointeja paitsi tuotantoon myös tutkimukseen.
Dresdenin tehtaaseen Infineon panostaa viisi miljardia euroa. Hanketta tuetaan myös miljardilla eurolla Chips Act -varoista. Saksan liittovaltion talous- ja ilmastoministeriö (BMWK) on hyväksynyt hankkeen varhaisen käynnistämisen, mikä tarkoittaa, että rakentaminen voidaan aloittaa jo ennen kuin Euroopan komissio on saanut päätökseen oikeudellisten tukinäkökohtien tarkastuksen.
Dresdeniin tulee tehdas, jossa valmistetaan tehokomponentteja 300-millisillä kiekoilla. Tehtaan tuotanto alkaa vuonna 2026 ja se työllistää tuhat työntekijää. Rakentamisen on määrä alkaa vuonna 2023, ja valmistustoiminnan on suunniteltu alkavan syksyllä 2026.






















