National Instruments on nimittänyt sulautettuja järjestelmiä kehittävän Espotelin Gold Alliance Partneriksi. Tällainen kumppani kehittää NI:n tuotteista asiakaskohtaisia ratkaisuja eri teollisuudenaloille.
Nimitys viestii siitä, että Espotelissa on syvää ymmärrystä NI:n tuotteista ja työkaluista. NI Alliance Partner -verkostoon Espotel on kuulunut vuodesta 1999 lähtien.
Espotelillä tuotantotestauksesta vastaavan Tero Leppäsen mukaan Gold Alliance -kumppanuus auttaa yhtiötä palvelemaan paremmin kansainvälisiä asiakkaita.
Espotel julkisti hiljattain Procket 2.0 -testausalustan, jossa NI:n modulaarisilla testausintrumenteilla ja ohjelmistoilla on keskeinen osa. Procket-alustaa on käytetty elektroniikan tuotekehityksessä ja tuotantotestauksessa jo vuodesta 2006 lähtien. Procket-järjestelmiä Espotel on toimittanut maailmalle jo yli 500.