Applen laitteissaan käyttämä FaceTime-, VPN- ja iMessage-tekniikat rikkovat VirnetX-nimisen yrityksen omistamia patentteja vastaan. Amerikkalaisoikeus on tämän takia tuominnut Applen yli puolen miljardin dollarin vahingonkorvauksiin.
Appleinsiderin raportoima tapaus on jo kahdeksan vuotta vanha kiista. Sen kuluessa Apple on määrätty korvauksiin, vapautettu useaan kertaa ja taas määrätty korvauksiin. Uusimman päätksen jälkeen Applen korvaussumma nousee tässä jutussa jo lähelle miljardia dollaria. tosin Apple todennäköisesti valittaa tästäkin.
Nyt määrätty 502,6 miljoonan dollarin vahingonkorvaus perustuu myyntiin niissä laitteissa, joissa VirnetX:n patentoimaa suojattua tietoliikennettä koskevaa tekniikkaa on käytetty. Laitekirjo kattaa iPhone 5:n, neljännen polven iPadit sekä muutaman vuoden takaiset Mac-tietokoneet.
Alun perin VirnetX syytti Applea patenttiensa rikkomisesta jo vuonna 2010. Erityisesti syyte koskee Applen VPN-on-Demand -tekniikkaa, jota esimerkiksi FaceTime-puhelut hyödyntävät.
Apple ei ole toistaiseksi kommentoinut oikeuden uusinta päätöstä.




– Haluamme olla tekoälyn hyödyntämisen edelläkävijöitä, ja se vaatii luottamuksen rakentamista asiakkaiden suuntaan. Pelkkä yrityksen oma lupaus ei enää riitä, sanoo Julius Manni. Vincit on saanut ensimmäisenä Suomessa akkreditoidun ISO/IEC 42001 -sertifikaatin.

















