ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
ECF26 infobanner

IN FOCUS

AI-agentit tuovat älykkään automaation piirien ja piirilevyjen suunnitteluun

Puolijohde- ja piirilevysuunnittelun seuraavaa vaihetta määrittävät kaksi rinnakkaista tavoitetta. Ensinnäkin halutaan kasvattaa suunnittelutyökalujen suorituskykyä. Lisäksi on tärkeää parantaa suunnittelijoiden tuottavuutta.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

ETN

top top square
top top square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

Tieto on voimaa myös edge-palvelimen suunnittelussa

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 10.07.2023
  • Devices
  • Embedded

COM-HPC on uusi korttitietokoneiden standardi, joka lupaa tuoda palvelinluokan tehon verkon reunalle. Saksalainen congatec tarjoaa suunnittelijoiden avuksi paljon tietoa, jonka perusteella esimerkiksi Intel Xeon D -pohjaisten COM-HPC-palvelinmoduulien suunnittelu tulee tutuksi.

Artikkelin on kirjoittanut congatecin Andreas Bergbauer. Hän on työskennellyt congatecilla yli 8 vuotta ja vastaa tällä hetkellä ratkaisujen hallinnasta. Bergabuerilla on tutkinto Deggendorfin teknologiainstituutista.

Suunnittelijoiden tulee omaksua uudet suunnittelusäännöt nopeasti, helposti ja tehokkaasti, mitä tukemaan congatec tarjoaa verkossa ja tuotantotiloissa tapahtuvaa koulutusta COM-HPC-palvelin- ja asiakaspiirimoduulien suunnittelijoille. Koulutus koostuu asiantuntijan antamasta johdannosta Computer-on-Module (COM) -standardiin perustuviin uusimpiin sulautettujen ja edge-tietokoneiden suunnittelun saloihin. Koulutus pitää sisällään kaikki pakolliset ja suositellut suunnitteluperusteet ja parhaat toimintamallit koskien COM-HPC-kantakorttien ja -oheislaitteiden suunnittelua kuten esimerkiksi yli sadan watin palvelinsuunnittelujen ilman tuulettimia toteutettavia jäähdytysjärjestelmiä.

COM-HPC-palvelinmoduulien suunnitteluun tarkoitetut monipuolisilla ominaisuuksilla varustetut arviointikortit toimivat referenssialustana opeteltaessa Intelin Xeon D -suorittimeen perustuvia toteutuksia. Niissä käytetään hyödyksi kaikkia standardin ominaisuuksia ja suunnittelijat voivat käyttää niitä alustoina tehdessään sovellustensa jatkokehitystä.

Normaalisti emolevysuunnittelut tukevat tavallisesti ainoastaan kortilla olevia standardiliitäntöjä, joita käytetään kortin päätyosasta käsin (päätyliitännät). Koska näissä suunnitteluissa ei teollisuuden asettamia vaatimuksia ole otettu huomioon, niiden soveltuvuus käytettäväksi esineitten internetin edge-palvelimina on hyvin rajoitettua. Ja säännön mukaisesti niitä ei myöskään ole suunniteltu kestämään lämmönvaihteluita lämpötila-alueella -40 … +85 ºC eikä niiden pitkän ajan saatavuutta ole taattu 7-15 vuodeksi. Sen sijaan palvelinmoduulien käyttö mahdollistaa mekaniikaltaan sopivan korttikoon toteuttamisen, jolloin on mahdollista suunnitella kantakorttiin liitännät niille parhaiten sopiviin kohtiin.

Congatecin koulutuksen tavoitteena on antaa opetusta suunnittelijoille kaikilla COM-HPC-suunnittelun osa-alueilla piirikorttien kerrossuunnittelun periaatteista, tehonhallinnan säännöistä ja signaalin eheysvaatimuksista komponenttien valintaan. Tietoliikenteen rajapintoja käsittävän koulutuksen painopisteenä on ohjata välttämään sudenkuoppia nopean sarjatietoliikenteen suunnittelua koskevissa haasteissa: PCIe Gen 4:stä ja 5:stä USB 3.2 Gen 2:een ja USB 4:stä yhdistettynä Thunderboltiin USB-C:llä 100 Gb:n ethernetiin, ja mukaan kuuluu myös sivukaistasignaalien hallinta 10, 25, 40 tai 100 Gb:n ethernetin KR-rajapinnoissa, jotka COM-HPC:n mukaan pitää sarja-rinnakkaismuuntaa kantakortilla. Koulutukseen kuuluu myös opastus parhaista suunnittelukäytännöistä käytettäessä sellaisia liitäntästandardeja kuin esimerkiksi eSPI, I2C ja GPIOs.

Johdatus x86-laitteisto-ohjelmoinnin toteutuksiin sulautetusta BIOS:sta korttien ja moduulien hallintaohjainten ominaispiirteisiin täydentää tuotantotiloissa tapahtuvaa koulutusta. Ja viimeisimpänä vaan ei vähäisimpänä koulutukseen kuuluu myös osiot varmennuksesta ja testausmenettelyistä, joissa käydään läpi kysymyksiä alkuperäisen kantakorttisuunnittelun varmennuksesta volyymituotannon testaukseen.

Tarjoamalla näin laaja-alaisen koulutusohjelman congatecin tavoitteena on helpottaa kestävien edge-palvelimien suunnittelua niin paljon kuin mahdollista. Sanomattakin on selvää, että yhtiö tarjoaa kiinnostuneille OEM-valmistajille täyden järjestelmäsuunnittelun kokonaisuuden, johon kuuluvat yhtiön uudet COM-HPC-palvelinmoduulit ja laajan yhteistyökumppanien verkoston tarjonta.

Edge-palvelimen suorituskyky paranee

Uudet BGA-koteloidut Intelin Xeon D -suorittimella varustetut E- ja D-kokoiset COM-HPC Server-on-Modules -moduulit (koodinimellä Ice Lake D) kestävät ulkoista lämpöä lämpötila-alueella -40 … +85 ºC. Sen lisäksi ne tekevät vaikutuksen tasoittamalla edge-palvelimien aiemmista rajoituksista johtuneita sudenkuoppia ja parantamalla merkittävästi tulevien sukupolvien reaaliaikaisten mikropalvelimien suorituskykyä ankarissa olosuhteissa ja suurilla lämpötila-alueilla.

Parannuksia ovat esimerkiksi enimmillään 20 ydintä, enimmillään 1 Tt muistia enimmillään 8 DRAM-liitännällä 2933 Mt/s:ssa, enimmillään 47 PCIe-linjaa moduulia kohti ja 32 PCIe Gen 4 -linjaa kaksinkertaisella välityskyvyllä linjaa kohti sekä enimmillään 100 GbE -liitettävyyttä ja TCC/TSN-tukea yhdistettynä optimoituun tehonkulutukseen 10 nm:n tuotantoprosessin ansiosta. Videotallennus- ja analytiikkapalvelimet hyötyvät myös integroidun Intelin AVX-512:n sekä VNNI- ja OpenVINO-tukien tarjoamista eduista tekoälypohjaisessa data-analytiikassa.

Reaaliaikaisten edge-palvelinsuunnittelujen tavoitteet

Ice Lake D -pohjaisten uusien COM-HPC-palvelinmoduulien julkistaminen on mahdollistanut kolmen tavoitteen saavuttamisen. Ensinnäkin, laajentuneen lämpötila-alueen tuen ansiosta Intelin Xeon D -palvelinmoduulien käyttö on mahdollista tavanomaisten teollisuussovelluksien lisäksi ulkoilman ja autoteollisuuden ympäristöoloissa. Toiseksi, julkistettu COM-HPC-palvelinmoduuli mahdollisti lisätä käytettävissä olevien ydinten määrän 20:een ensimmäistä kertaa maailmassa sekä enimmillään 8 DRAM-liitäntää, joka lisää merkittävästi muistikaistaa verrattuna muihin PICMG-määritysten mukaisiin palvelinmoduuleihin. Kolmanneksi uudet palvelinmoduulit pystyvät toimimaan reaaliaikaisesti sekä suoritinytimien että TCC/TSN-käyttövalmiin reaaliaikaisen ethernetin osalta, mikä on erittäin tärkeää digitoidun IIoT:n ja Teollisuus 4.0:n projekteissa.

Congatecin valikoimassa ovat Intelin Xeon D -suorittimella varustetut COM-HPC Server Size E ja Size D sekä COM Express Type 7.

Intelin Xeon D:llä varustetut COM-HPC Server Size E ja Size D eroavat toistaan käytettävissä olevien RAM-liitäntöjen lukumäärällä, joka on määräävä tekijä myös moduulien koon osalta.

Deterministisesti reaaliaikaisissa edge-palvelinkokoonpanoissa, joissa erilaiset reaaliaikaiset sovellukset toimivat toisistaan riippumatta yksittäisessä palvelimessa, palvelimen kuormituksen tasapainottamisen ja konsolidointipalvelujen toteuttaminen helpottuu, jos alustat tukevat reaaliaikaisesti käyttövalmiita virtuaalikoneita, kuten esimerkiksi Real-Time Systemsin RTS Hypervisor -virtuaalikoneita. Tällöin Teollisuus 4.0 -tuotantotiloissa olevien heterogeenisten reaaliaikaisten sovellusten suorittaminen yksittäisellä alustalla yksityisten 5G-verkkojen reunalla mahdollistuu ja eksklusiivisten järjestelmäresurssien kohdistaminen yksittäisiin prosesseihin on mahdollista. Congatecin Server-on-Modules -moduuleissa nämä palvelut ovat esiasetettuina. Congatec tarjoaa uusien COM-HPC-moduulien yhteydessä asiakaskohtaisten asennusten tarvitsemia parametrimäärittelyjä osana standardipalvelujaan.

Valinnanvaraa erilaisten reaaliaikaisten sovellusten turvaominaisuuksien toteuttamiseksi tarjoaa enimmillään 20 ytimen antama suorituskyky käyttämällä Real-Time Systemsin virtuaalitekniikkaa.

Moduulit on lisäksi varustettu seuraavilla kehittyneillä palvelimille suunnatuilla ominaisuuksilla. Tehtäväkriittisiä suunnitteluja varten niissä on tehokkaita laitteiston turvallisuutta tukevia toimintoja, kuten Intelin Boot Guard, Intelin Total Memory Ecryption - Multi-Tenant (Intel TME-MT) ja Intelin Software Guard Extensions (Intel SGX). RAS-valmiuksien parantamista varten suoritinmoduuleihin on integroitu Intelin ME Manageability Engine ja laitteiston etähallintaa tukevia ominaisuuksia, kuten IPMI ja redfish. On siis olemassa toinenkin PICMG-määrittely mainittujen toteutusten yhteistoiminnallisuuden takaamiseksi ja congatecin koulutusohjelmassa tarkastellaan myös sitä puolta.

Palvelinmoduulien valikoima Intelin Xeon D:lle

Uusia moduuleja tarjotaan enemmän (HCC) ja vähemmän (LCC) ytimiä sisältävillä vaihtoehtoina Intelin Xeon D -suoritinvalikoimaan optimoituna.

Conga-HPC/sILH COM-HPC Server Size E -moduuleja on saatavissa optimoituina viidelle erilaiselle Intelin Xeon 27xx HCC -suorittimelle, joissa valittavissa on 4-20 ydintä, 8 DIMM-liitäntää aina 1 Tt:uun asti 2933 MT/s:n nopeaa DDR4-muistia yhdessä ECC:n, 32x PCIe Gen 4:n ja 16x PCIe Gen 3:n kanssa,100 GbE:n välityskyky yhdistettynä reaaliaikaiseen 2,5 Gb/s:n ethernetiin sekä TSN- ja TCC-tuki suorittimen 65-118 watin perustehoille.

COM-HPC Server Size D ja COM Express Type 7 -moduulit on saatavissa viidelle erilaiselle Intelin Xeon 17xx LCC -suorittimelle, joissa valittavissa on 4-10 ydintä. Siinä missä conga-B7XI COM Express Server-on-Module tukee enimmillään 128 Gt:n DDR4 2666 MT/s:n RAM:ia enimmillään kolmella SODIMM-liitännällä, conga-HPC/SILL COM-HPC Server Size D -moduuli tarjoaa 4 DIMM-liitäntää aina 256 Gt:uun asti 2933 MT/s:n nopeaa DDR4 RAM:ia tai 128 Gt yhdessä ECC UDIMM RAM:n kanssa. Molemmat moduulisarjat tarjoavat 16x PCIe Gen 4 ja 16x PCIe Gen 3 -linjaa. Nopeita verkkotoimintoja varten ne on varustettu enimmillään 50 GbE:n välityskykyvyllä ja TSN/TCC-tuella 2,5 Gb/s:n ethernettiin suorittimen 40-67 watin perustehoille.

Moduuleja on nyt alustavasti tilattavissa ja sovelluskohtaisia arviointinäytteitä on heti saatavissa kestävistä jäähdytysratkaisuista suorittimien TDP-sovituksiin. Jäähdytysratkaisuja on saatavissa tehokkaista aktiivisista lämpöpumppusovittimella varustetuista jäähdytysratkaisuista täysin passiivisiin ratkaisuihin, jotka ovat mekaanisesti kestäviä värähtelyjä ja iskuja vastaan. Jälkimmäiset vähentävät myös lämpöstressiä sovelluksissa, joiden tulee kestää äärimmäisistä lämmönvaihteluista johtuvia lyhyitä lämpöpurkautumia. Uudet moduulit toimitetaan laajoilla korttien kehitystä tukevilla Windowsin, Linuxin ja VxWorksin ohjelmistopaketeilla sekä RTS Hypervisor -teknologialla.

 

Referenssisuunnittelu koneoppivaa tekoälyä varten

 

 

Kuva 4: Kolmella COM-HPC-moduulilla varustettu edge-palvelin suurta reaaliaikaista kuormitusta varten. COM-HPC Edge Server -suunnittelut eivät rajoitu yhden moduulin toteutuksiin. Standardi tukee myös selkeästi monimoduulisia kantakortteista muodostettavia heterogeenisiä COM-HPC-moduulikokoonpanoja, joihin on integroitu esimerkiksi FPGA- tai GPGPU-kiihdyttimiä. COM-HPC-palvelin- ja COM-HPC-asiakaspiirimoduulien asentaminen samalle kortille on myös mahdollista.

Esimerkkinä voidaan mainita, että yhteistyössä Bielefeldin yliopiston ja Christmann IT:n kanssa congatec suunnittelee edge-palvelinta, jossa yhdistetään erilaisia COM-HPC-moduuleja yksittäiselle kantakortille käsittelemään suuria reaaliaikaisia tietomääriä monen järjestelmän suunnittelussa moniulotteista dataa hyödyntävissä koneoppivissa tekoälyn sovelluksissa.

 

 

 

 

Congatecin Intelin Xeon D27xx HCC -suorittimella varustettujen COM-HPC Server Size E -moduulien (200 mm x 160 mm) kokoonpanoja.

 

Congatecin Intelin Xeon D17xx LCC -suorittimella varustettujen COM-HPC Server Size D -moduulien (160 mm x 160) ja COM Express Type 7 -moduulien (95 mm x 120 mm) kokoonpanoja.

 

Artikkeli on toinen osa kaksiosaisesta kokonaisuudesta. Ensimmäinen osa löytyy täältä.

MORE NEWS

Tekoälyagentti voidaan kaapata projektitiedostolla

Tekoälyagenttien kyky lukea projektin ohjeita ja liittää uusia työkaluja automaattisesti on samalla uusi ohjelmistojen toimitusketjuriski. Check Point Researchin mukaan tavallinen Markdown- tai JSON-tiedosto voi ohittaa agentin turvarajat, käynnistää komentoja ja liittää siihen haitallisen MCP-palvelimen ennen kuin kehittäjä ehtii nähdä varoitusta.

Joko tämä piiri tekee Teslasta täysautomaattisen?

Tesla on saanut valmiiksi seuraavan sukupolven AI5-tekoälyprosessorinsa suunnittelun. Piirin on määrä antaa yhtiön tuleville autoille moninkertaisesti nykyistä enemmän laskentatehoa, mutta yksin se ei tee Teslasta autonomista. AI5 voi kuitenkin poistaa robottiauton tieltä yhden keskeisen esteen, eli auton oman tietokoneen rajallisen suorituskyvyn.

Ensimmäiset HDMI 2.2 -laitteet tulevat markkinoille tänä vuonna

HDMI 2.2 -standardi julkistettiin jo viime vuonna, mutta ensimmäiset sitä tukevat kuluttajalaitteet ovat vasta tulossa markkinoille. Uusi liitäntä kaksinkertaistaa HDMI 2.1:n maksimikaistan 96 gigabittiin sekunnissa, mutta samalla televisioiden ja näyttöjen ominaisuuksien vertailusta tulee aiempaa hankalampaa.

Lämpösäteilyä voidaan ohjelmoida

Osaka Metropolitan Universityn johtama tutkijaryhmä on simuloinut rakennetta, jolla lämpösäteilyn suuntaa ja voimakkuutta voidaan ohjata ja valittu toimintatila säilyttää ilman jatkuvaa virransyöttöä. Kyse ei vielä ole valmistetusta komponentista, vaan laskennallisesti mallinnetusta GST–InAs-metamateriaalirakenteesta.

Yksi piiri vie jarrut kohti ohjelmistopohjaista ohjausta

Autojen jarrujärjestelmät ovat siirtymässä mekaanisista ja hydraulisista ratkaisuista kohti ohjelmiston ohjaamia brake-by-wire-arkkitehtuureja. Muutos näkyy nyt myös pyörän yhteyteen sijoitettavassa elektroniikassa, jossa tehonhallinta, anturidata ja turvatoiminnot integroidaan yhä tiiviimmin samalle piirille.

Natriumakku saavutti Teslan kennot valmistuksessa

Kiinalainen Hina Battery on ottanut natriumioniakuissa merkittävän kehitysaskeleen. Saksalaisen RWTH Aachenin tutkijoiden tekemä riippumaton analyysi osoittaa, että yhtiön kaupallinen natriumkenno on valmistuslaadultaan samalla tasolla kuin nykyiset litiumioniakut. Energiatiheydessä natriumakku jää kuitenkin vielä selvästi jälkeen Teslan ja muiden huippuluokan litiumakkujen kennoista.

Millimetriaallot tuovat 3D-tarkastuksen pakkauslinjalle

Rohde & Schwarz tuo laadunvalvontaan millimetriaaltoskannerin, joka näkee kartongin, muovin ja laminoitujen pakkausmateriaalien läpi ilman ionisoivaa säteilyä. R&S Imager muodostaa suljetusta pakkauksesta 3D-kuvan, jota voidaan käyttää tekoälypohjaisessa virheentunnistuksessa suoraan tuotantolinjalla.

Jolla iskee tekoälyn avaamaan rakoon kännykkämarkkinassa

Jolla ei yritä haastaa Applea ja Googlea vanhassa älypuhelinpelissä. Yhtiön mukaan tekoäly muuttaa koko kännykkämarkkinan, kun sovellukset siirtyvät taustalle ja käyttöjärjestelmästä tulee käyttäjän datan ja AI-agenttien portinvartija. Tässä muutoksessa Jolla näkee uuden mahdollisuutensa.

Muistin hinta on iso ongelma halvemmille puhelimille

DRAM- ja NAND-muistien kallistuminen alkaa muuttaa älypuhelinmarkkinaa. Omdian mukaan alle 400 dollarin puhelinten toimitukset putoavat tänä vuonna yli 22 prosenttia, kun muistin osuus laitteen materiaalikustannuksista on noussut paikoin lähes kohtuuttomaksi.

Pääkaupunkiseudulla sähköauto kytketään yhä useammin Plugitin laturiin

Suomalainen Plugit ostaa Helenin sähköautojen latausliiketoiminnan. Kaupassa yhtiölle siirtyy 199 julkista latausasemaa, 798 latauspistettä ja yli 55 000 käyttäjää. Samalla Plugitista tulee julkisten latauspisteiden määrällä mitattuna pääkaupunkiseudun suurin latausoperaattori.

Suomen 5G-verkko antaa tekoälylle 33 millisekunnin etumatkan

<

Suomi nousee Ooklan uudessa 5G-vertailussa tekoälysovellusten kannalta kiinnostavaan kärkiryhmään. Perinteinen latausnopeus ei enää yksin kerro, kuinka hyvin mobiiliverkko palvelee tekoälyä. Ratkaisevampia mittareita ovat uplink, peruslatenssi, kuormituksen aikainen latenssi sekä yhteys pilvialustoihin, joissa suuri osa tekoälyn inferenssistä ajetaan.

Taajuusmuuttaja ei enää jää sähkökaappiin

Taajuusmuuttaja on pitkään ollut koneen tai tuotantolinjan melko erillinen moottorinohjauslaite. OMRONin mukaan tämä rooli on muuttumassa. Taajuusmuuttajasta tulee yhä useammin osa samaa automaatioympäristöä kuin koneohjaus, robotiikka, turvallisuus, konenäkö ja tuotantodata.

AMD siirtää muistin pois piirilevyltä

Nopeissa sulautetuissa järjestelmissä ongelma ei ole aina laskennan määrä, vaan se, miten data saadaan liikkumaan riittävän nopeasti. AMD uusissa Versal Premium Gen 2 MoP -piireissä LPDDR5X-muisti tuodaan samaan pakettiin järjestelmäpiirin kanssa. Se vähentää piirilevyn muistireititystä ja helpottaa kompaktien, suuren kaistanleveyden järjestelmien suunnittelua.

Fujitsu haluaa viedä tekoälyn pois pilottivaiheesta

Fujitsu tuo Uvance Wayfinders -konsulttiliiketoimintansa Suomeen. Uuden yksikön vetäjäksi on nimitetty Matti Puttonen, jonka mukaan suomalaisyrityksissä tekoälyä käytetään jo paljon, mutta liian usein vielä hajanaisina kokeiluina.

Paljonko ChatGPT-kysely kuluttaa? Kukaan ei kerro tarkasti

Tekoälyn energiankulutusta verrataan nyt ilmastointilaitteisiin, jääkaappeihin ja puhelimen lataamiseen. Vertailut ovat näyttäviä, mutta insinöörin kannalta kiinnostavin tieto puuttuu edelleen. Kukaan ei kerro, paljonko eri tekoälymallit, eri kyselytyypit ja eri datakeskukset oikeasti kuluttavat sähköä.

PLC ei tarvitse enää omaa rautaa

Teollisuuden ohjausjärjestelmissä ohjlemoitava logiikka on perinteisesti ollut oma fyysinen PLC-laitteensa. Congatecin ja CODESYSin uusi yhteistyö vie kehitystä toiseen suuntaan. Siinä PLC-ohjaus voidaan ajaa virtualisoituna ohjelmistokuormana samalla sulautetulla alustalla muiden teollisuussovellusten kanssa.

Atominohut transistori voi korvata piikanavan

ASML, TSMC ja imec ovat vieneet 2D-materiaaleihin perustuvat transistorit askeleen lähemmäs teollista valmistusta. Yhtiöt esittelivät 300 millin piikiekolle integroidun rakenteen, jossa transistorin kanavana käytetään atominohuita puolijohdemateriaaleja piin sijasta.

8-kanavainen autotutkapiiri näkee 400 metrin päähän

Infineon on aloittanut RASIC CTRX8188F -tutkapiirin tuotannon. Yhtiön mukaan kyseessä on autoteollisuuden ensimmäinen tuotantovalmis 8Tx8Rx-kuvantavan tutkan MMIC-piiri eli lähetin-vastaanotin, jossa on samalla piirillä kahdeksan lähetys- ja kahdeksan vastaanottokanavaa.

Windows 10 sai vuoden jatkoajan

Windows 10 virallinen tuki päättyi 14. lokakuuta 2025, mutta miljoonille vanhoille pc-koneille annettiin vielä lisäaikaa. Microsoftin kuluttajille suunnattu Extended Security Updates eli ESU-ohjelma tarjoaa Windows 10 -laitteille kriittiset ja tärkeät tietoturvapäivitykset 12. lokakuuta 2027 asti.

Jo lähes puolet uusista puhelimista tukee generatiivista tekoälyä

Generatiivinen tekoäly on nousemassa nopeasti älypuhelimien perusominaisuudeksi. Counterpoint Researchin tuoreen ennusteen mukaan GenAI-kykyisten älypuhelimien osuus maailman toimituksista kasvaa tänä vuonna 45 prosenttiin. Vuonna 2025 osuus oli 36 prosenttia, ja vuonna 2027 sen arvioidaan nousevan jo 52 prosenttiin.

box mobil 1
box mobil 1
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Tekoäly tuo jakeluun lisää älykkyyttä

ETN - Technical articleTekoäly on jo selkeästi ohittanut kokeiluvaiheen. Avnet Insights 2026 -selvityksen mukaan tekoäly on monilla elektroniikan aloilla jo mukana käytössä olevissa tuotteissa, ja sen soveltaminen yleistyy nopeasti kaikkialla EMEA-alueella.

Lue lisää...

OPINION

Halpa koodi oli vain välivaihe

Tekoäly lupasi tehdä ohjelmistokehityksestä halvempaa. Nyt koodia syntyy enemmän kuin koskaan, mutta Gartner varoittaa toisesta suunnasta. Kun koodin generoimisen arvo lähestyy nollaa, todellinen kustannus siirtyy tokeneihin, katselmointiin ja vastuun kantamiseen.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • Tekoälyagentti voidaan kaapata projektitiedostolla
  • Joko tämä piiri tekee Teslasta täysautomaattisen?
  • Ensimmäiset HDMI 2.2 -laitteet tulevat markkinoille tänä vuonna
  • Lämpösäteilyä voidaan ohjelmoida
  • Yksi piiri vie jarrut kohti ohjelmistopohjaista ohjausta

NEW PRODUCTS

  • Bluetooth haastaa UWB:n etäisyysmittauksessa
  • 6 watin DC/DC-muunnin mahtuu tuuman koteloon
  • Lisäkortilla 10 megabitin 4G-yhteys IoT-laitteisiin
  • Yksi anturi korvaa neljä mikrokytkintä autossa
  • Murata kutisti 100 voltin autokondensaattorin 0805-kokoon
 
 

Section Tapet