
IT- ja konsultointiyhtiö CGI perustaa Suomeen uuden osaamiskeskuksen, joka on erikoistunut avaruusteknologioiden, satelliittidatan ja paikkatiedon hyödyntämiseen eri toimialoilla. Toiminnassa yhdistetään CGI:n Suomessa jo perinteisesti vahvaa paikkatieto-osaamista yhtiön kansainvälisisiin avaruusteknologiahankkeisiin. Samalla Suomessa käynnistetään uusien asiantuntijoiden rekrytoinnit.
Uusi Space & Geo -niminen osaamiskeskus (Center of Excellence) erikoistuu avaruusteknologioiden ja satelliittidatan hyödyntämiseen niin yritysten kuin yhteiskunnankin tarpeisiin. Käynnistysvaiheessa keskuksessa työskentelee noin 70 asiantuntijaa, ja tavoitteena on kasvattaa sen koko yli 100 henkilöön.
- Meillä on Suomessa laadukasta ja kansainvälisestikin vertaillen korkeatasoista kyvykkyyttä satelliittipohjaisen datan hyödyntämisessä. Palvelutuotannossa hyödynnämme monipuolista teknologia- ja toimialaosaamistamme sekä kansainvälistä asiantuntija- ja kumppanuusverkostoamme. Suomessa osaamiskeskus tuottaa ratkaisuja ja jatkuvia palveluja muun muassa ympäristö- ja luonnonvara-alalle sekä liikenteen, logistiikan ja kaupan toimialoille, kertoo CGI Suomen toimitusjohtaja Leena-Mari Lähteenmaa.
Kansainvälisesti CGI on jo pitkään toiminut luotettuna kumppanina muun muassa Euroopan avaruusjärjestön (ESA) hankkeissa, USA:n hallinnolle sekä asevoimille, turvallisuustoimijoille ja ympäristöviranomaisille ympäri maailman. Yhtiö toimittaa kriittisiä avaruusohjelmistojärjestelmiä satelliittinavigointiin, -viestintään ja -hallintaan sekä maan havainnointiin.
- Eurooppalaisen Galileo-hankkeen realisoituminen uusina palveluina, pilviteknologioiden kypsyminen sekä edistyneen analytiikan ja tekoälyn kehitysharppaukset ovat yhtälö, joka avaa paljon uusia mahdollisuuksia satelliittidatan hyödyntämiseen. Tällaisia osa-alueita ovat esimerkiksi taistelu ilmastonmuutosta vastaan, yhteiskunnan toiminnalle kriittisen infrastruktuurin valvonta ja operointi, yritysten toimitusketjujen optimointi ja kuluttajille suunnattujen palvelujen parantaminen, havainnollistaa CGI:n Space & Geo -osaamiskeskuksen johtaja Miika Salo.
CGI on toteuttanut ensimmäisen avaruusprojektinsa vuonna 1974. Sittemmin yhtiö on ollut tukena eri tehtävissä, joiden piirissä on ollut yli 1 000 avaruussatelliittia. Yhtiöllä on 2 500 avaruus- ja siihen liittyvien alojen asiantuntijaa, ja se auttaa asiakkaita rakentamaan ja toteuttamaan avaruusstrategioita ja -ratkaisuja, joilla saavutetaan konkreettisia tuloksia.























Virtaamamittaus on monissa laitteissa kriittinen mutta usein ongelmallinen toiminto. Perinteiset mekaaniset anturit kuluvat ja jäävät sokeiksi pienille virtausnopeuksille. Ultraäänitekniikkaan perustuvat valmiit moduulit tarjoavat nyt tarkan, huoltovapaan ja helposti integroitavan vaihtoehdon niin kuluttaja- kuin teollisuussovelluksiin.