ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
Oct 29/9 30/9 # Rohde supersquare
6/2-15/5 # Period: start idag om möjligt 6/2—15/5 egen prenannons, över- och  underdeldel

ETNtv

Watch ECF videos

 
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Ziphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

 2022  # square  (4)
TMSNet  advertisement
ETNdigi
Mar Apr May Jun # Farnell sajt skyskrapa
Mar 1-9/4 # Ansys sajt
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Tweet

TECHNICAL ARTICLES

LEM - 50 vuotta sähkömittausten kärkinimenä

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 14.02.2023
  • Devices
  • Power
  • Business

Kekseliäisyys ja inspiraatio ovat olleet sveitsiläisen LEM-yhtiön iskusanoja viimeisten 50 vuoden aikana, kun yhtiö on laajentanut sähköisen mittaustekniikan rajoja ja noussut johtavaan asemaan koko maailmassa. Elektroniikkapiirien ja järjestelmien suunnittelijat esimerkiksi autoteollisuuden, automaation, uusiutuvan energian ja latausjärjestelmien parissa ovat päättäneet luottaa LEM:n mittausratkaisuihin, joissa yhdistyvät optimaalinen suorituskyky sekä ainutlaatuinen luotettavuus ja turvallisuus.

LEM perustettiin puoli vuosisataa sitten Genevessä ja nyt yhtiö juhlistaa taivaltaan muuttamalla samassa kaupungissa aivan uuteen pääkonttoriin, josta hallitaan kaikkia toimintoja maailmanlaajuisesti. Uusi rakennus kuvastaa LEM:n jatkuvaa investointia seuraavan sukupolven teknologioihin ja osaamiseen. Se symbolisoi yhtiön sitoutumista tulevaisuuteen, joka pohjautuu viiden viime vuosikymmenen aikana kertyneeseen perintöön.

LEM on aina ollut tiennäyttäjä. Tavoite kehittää innovatiivisia ratkaisuja markkinoiden koviin vaatimuksiin kantoi hedelmää alun perin vuonna 1973, kun sveitsiläisiin raitiovaunuihin asennettiin ensimmäiset virta-anturit niiden pehmeän toiminnan varmistamiseksi. Viime aikoina kehitystyö on huipentunut siihen, että LEM on kehittänyt maailmanlaajuisesti lyömätöntä teknologiaa piirilevylle asennettavissa virta-antureissa. Parin viime vuoden aikana yhtiö on lanseerannut tälle alueelle peräti seitsemän uutta tuotetta, jotka muodostivat myös LEM:n tuotetarjonnan pääpainoalueen Electronica-messuilla viime marraskuussa.

LEM ammentaa uusia inspiraatioita tulevaisuutta varten menneisyytensä lukuisista uraauurtavista saavutuksista. Useiden tekniikoiden ja tuotteiden esitteleminen ensimmäisenä ja räjähdysmäisen nopea kasvu koko maailman markkinoilla osoittavat, että yhtiön toimintaa ohjaa kaikilla osa-alueilla kekseliäisyys – kyky olla aidosti omaperäinen ja kekseliäs vastaamaan nopeasti asiakkaiden muuttuviin tarpeisiin. Tätä terävää ajattelutapaa tuetaan myös tiimityöllä ja tiiviillä yhteistyöllä toimitusketjun jokaisen osapuolen kanssa. Näin voidaan tarjota ratkaisuja kaikkiin haasteisiin, joihin yhtiötä pyydetään vastaamaan.

LEM:n perustaja ja yhtiön pääjohtajana vuoteen 1989 asti toiminut Jean-Pierre Etter kuvailee: - Kekseliäisyys on vastaus, joka syntyy kysynnästä. Nerokas ajattelu on erilaisten ajattelutapojen hyväksymistä, vaistojen kuuntelemista ja tarvittavien käytännön ratkaisujen etsimistä. Ennen kaikkea kyse on sen hyväksymisestä, että työskentelemällä yhdessä keskenämme ja myös yhdessä asiakkaiden kanssa pääsemme varmasti oikeaan ratkaisuun.

LEM:n tuotevalikoima kattaa laajan alueen.

Yhtiön olemassaolon oikeutusta pohtien Jean-Pierre jatkaa:  - Asiakkaat halusivat räätälöityjä tuotteita, joten kehitimme niitä yhdessä heidän kanssaan. Myöhemmin asiakkaat alkoivat pitää näitä antureita ominaan. Tutkimukseen ja tuotekehitykseen tehdyt investoinnit olivat aina merkittäviä, mutta kasvaaksemme ja tuottaaksemme suuria määriä entistä halvemmalla jouduimme investoimaan vieläkin enemmän tuotantoon. Tarvitsimme automatisoitua tuotantoa, mikä puolestaan vaati mukaan myös kone- ja tuotantotekniikoiden suunnittelijoita.

Käsi kädessä kekseliäisyyden kanssa LEM:ssä kulkevat rajaton energia ja dynaamisuus, jotka antavat mahdollisuuden tunnistaa trendejä ja kehittää huippuluokan tuotteita, jotka yleensä ovat lajissaan ensimmäisiä koko maailmassa. Yhtiö ei vain myy kymmeniä miljoonia sähköantureita (66 miljoonaa vuonna 2021 verrattuna 37 miljoonaan vuonna 2015), vaan on lisäksi yhä enemmän huolissaan siitä, että asiakkaat (ja koko yhteiskunta) voivat siirtyä kohti kestävämpää tulevaisuutta keskittymällä energiaan, liikkuvuuteen, digitalisointiin ja automaatioon.

Jatkuvaa edistystä

Jatkuva parantaminen on yhtiön geeneissä. Paikallaan pysyminen ei ole vaihtoehto, mikä näkyy jatkuvana tavoitteena luoda markkinoiden parhaita antureita monenlaisiin sovelluksiin: automaatio, junaliikenne, voimansiirto, ajoneuvot, uusiutuva energia, energianjakelu ja erittäin suurta tarkkuutta vaativat mittauskohteet. LEM toimii globaalisti 15 eri maassa ja sen laajaa t&k-kapasiteettia käytetään innovatiivisten ratkaisujen kehittämiseen asiakkaille. Lisäksi yhtiön on myös täytettävä asiakkaiden erityisvaatimukset volyymin, hinnan ja laadun suhteen. Viime vuosina LEM on sitoutunut investoimaan 8-9 prosenttia liikevaihdostaan tutkimus- ja kehitystyöhön.

50 vuodessa laitteiden koko on kutistunut melkoisesti.

Uusien tuotteiden kehitystyö perustuu luonnollisesti järkevään taloudelliseen tukeen ja investointeihin sekä osakkeenomistajien pitkän tähtäyksen näkemyksiin, joten kuvaan sopii hyvin, että LEM on toistuvasti julkistanut 50 vuoden aikana ennätyksellisen kovia liiketuloksia viime vuosien äärimmäisistä taloudellisista haasteista huolimatta. Pandemia aiheutti merkittäviä häiriöitä toimitusketjuissa eri puolilla maailmaa, mikä vaikutti lukuisiin teollisuusaloihin, mutta LEM on ollut riittävän joustava sopeutuakseen ja pysyäkseen aina tilanteiden edellä sekä palvellakseen edelleen tehokkaasti asiakaskuntaansa.

Toimitusketjuissa on edelleen joitain rajoituksia erityisesti puolijohteiden kohdalla, mikä on seurausta erilaisista pandemian aiheuttamista rajoituksista Kiinassa. Tästä huolimatta LEM on raportoinut huikeasta 24,1 % myynnin kasvusta ja ennätyksellisestä 72,4 miljoonan dollarin nettovoitosta. Nämä luvut ovat jo sinänsä vaikuttavia, mutta ne korostavat myös sitä, mitä LEM on pystynyt saavuttamaan maailmantalouden yhä toipuessa pandemian jälkeisestä ahdingosta.

Joillakin alueilla myynti on kasvanut huomattavasti keskimääräistä enemmän, esimerkkinä 34,6 prosentin kasvu muissa maissa Euroopan, Kiinan ja Pohjois-Amerikan ulkopuolella. Yhtiön maailmanlaajuiset tilaukset kasvoivatkin yli 56 % vuodessa, arvoltaan noin sadalla miljoonalla dollarilla vuosineljännestä kohti.

Muuttuva maailma avaa uusia markkinoita

LEM:n kehittämät integroidut virta-anturit (ICS) vastaavat entistä pienempien, älykkäämpien ja halvempien ratkaisujen kasvavaan kysyntään. ICS-anturien keskeinen ominaisuus on, että ne pystyvät yhdistämään monia tärkeitä ominaisuuksia kuten korkea suorituskyky, alhainen muotokerroin, kustannustehokkuus, kestävyys, luotettavuus ja turvallisuus. Nämä piirteet ovat tehneet antureista ihanteellisia käytettäviksi robotiikassa sekä pienitehoisissa suuren volyymin sovelluksissa kuten droneissa ja jopa sähköpyörissä.

Aurinkopaneelin invertterissä voidaan käyttää monia LEM:n komponentteja.

Esimerkiksi äskettäin lanseeratussa HMSR-sarjassa yhdistyvät ylivoimainen suorituskyky ja erinomainen kestävyys. Sarjan analoginen HMSR AN -versio tarjoaa luokkansa parhaan tarkkuuden, kun taas digitaalinen HMSR DA sisältää suureen resoluutioon yltävän Sigma Delta -bittivirtalähdön. Kummankin laitteen tärkeimpiä ominaisuuksia ovat 75 A mittausalue, vahvistettu 8 mm/4,95 kV eristys (IEC60950-1), 20 kA salamatestit sekä erinomainen kestävyys ulkoisia magneettikenttiä vastaan.

Megatrendit

Yksi megatrendeistä, joihin nämä ICS-anturit on suunniteltu vastaamaan, on sähköistäminen. Toisin sanoen yhä pienempien ja älykkäämpien virta-anturien kysyntä kasvaa nopeasti esimerkiksi lämmityksessä, tuuletuksessa, ilmastoinnissa (HVAC) ja aiemmin mainituissa robotiikan ja uusiutuvan energian sovelluksissa.

Automaatio ja energiaa säästävät sovellukset ovat olleet LEM:n myynnin tärkeimpiä kasvuajureita, ja yhtiön uusin ICS-tuoteperhe pieniä moottorikäyttöjä ja robotteja varten on osoittautunut erityisen suosituksi. HMSR-sarjan anturit ovat yksinkertaisesti uusin innovaatio antureiden jatkuvassa kehityksessä ja pienentämisessä. Kovan kysynnän vaatiman entistä kompaktimman tuotesuunnittelun lisäksi ne ovat myös olleet vastuussa koko markkinoiden eteenpäin viemisestä.

Sähköistämisen ja hiilidioksidipäästöjen vähentämisen kaltaiset megatrendit tarjoavatkin LEMille merkittäviä mahdollisuuksia kasvaa entisestään useilla nykyaikaista mittaustekniikkaa hyödyntävillä teollisuussegmenteillä esimerkiksi tehoelektroniikassa. Tämän odotetaan avaavan merkittäviä uusia markkinoita yhtiölle.

Yksi vahvimmista megatrendeistä, joka tulee ajamaan yhtiön merkittävää kasvua lähitulevaisuudessa, on sähköajoneuvojen (EV) yleistyminen ja niiden vaatima kehitystyö, joka avaa aivan uusia käyttömahdollisuuksia virta-antureille. Sähköautojen nopeasti kasvava kysyntä johtaa myös virranmittauspisteiden määrän valtavaan kasvuun. LEM voi tyydyttää tätä kysyntää useilla eri tuotteilla, mukaan lukien äskettäin lanseeratut HC16, CAB ja HSTBV.

Kasvavaa kysyntää on myös uusille latausratkaisuille, joiden mittaushaasteita voidaan tyydyttää DCBM 400/600 -sarjan tasavirtamittareilla. Esimerkiksi sähköautojen DC-pikalatausasemat syöttävät nopeasti virtaa suoraan auton akkuun, mikä on elintärkeää sähköautojen toimintamatkan pidentämiseksi. AC/DC-tehomoduuli mahdollistaa vaihtovirran muuntamisen tasavirraksi ja anturit varmistavat ohjaussilmukan toiminnan, jonka avulla säädetään moduulin tehoa ja vakautta. DCBM-mittarien myötä LEM on noussut yhdeksi ensimmäisistä yrityksistä maailmassa, joka on integroinut kaikki tarvittavat lataustoiminnot ja esitellyt sertifioidun ohjelmistoratkaisun pikalatauksen käyttäjien kuluttaman sähköenergian laskutukseen.

Sähköautojen lisääntynyt kysyntä on vauhdittanut LEM:n autoalan myynnin lähes 11 prosentin kasvuun viime tilikaudella. Koska yhtiön tuotteet on suunniteltu käytettäviksi useissa viime vuosina markkinoille tulleissa sähköautomerkeissä, markkinaosuus Kiinassa on kasvanut huikeat 31,7 prosenttia. LEM on edelleen markkinajohtaja kaikkialla maailmassa, ja sillä on hyvät mahdollisuudet hyödyntää kansainvälisesti asetettua tavoitetta saada sähköautojen osuus nousemaan neljäsosaan kaikista uusista autoista vuoteen 2025 mennessä (sekä EV- ja hybridiautojen yhteenlaskettu vuosituotanto puoleen kaikista uusista autoista vuoteen 2028 mennessä).

Sähköauto lupaa kovaa kasvua LEM:n virta-antureille.

Yhtiössä uskotaan, että sähköautoissa käytettävien virta-anturien markkinat kasvavat noin 450 miljoonaan mitattavaan virtavaiheeseen vuoteen 2028 mennessä (150 miljoonaa vuonna 2020). Tämä tarkoittaa piirilevylle asennettavien OBC-laturien (On Board Charger), tasavirtamittarien ja DC/DC-muuntimien kysynnän voimakasta kasvua energianjakelussa sekä sähköisen ja hybridivoimansiirron hallinnassa.

Sähköturvallisuuteen kiinnitetään myös entistä enemmän huomiota, sillä vuotovirtojen havaitseminen parantaa käyttäjien turvallisuutta. Tämä on erityisen tärkeää silloin, kun käsitellään jopa 800 voltin tasoisia akkujännitteitä. Samalla kuljettajille voidaan tarjota tarkempia tietoja entistä tehokkaammilla akunhallintajärjestelmillä, jotka pystyvät mittaamaan akkujen varaustilaa ja toimintakuntoa.

LEM:n nykyisen anturivalikoiman markkinoiden odotetaan saavan lisävauhtia myös siirtymisestä kohti itsenäisesti ilman kuljettajaa liikkuvia ajoneuvoja, joissa antureilla on keskeinen osa sen varmistamisessa, että ajoneuvon turvajärjestelmät tarjoavat maksimaalisen suojan kaikille matkustajille. Anturit ovat keskeinen osa itsenäisesti kulkevan ajoneuvon automatisoitua ajoavustusjärjestelmää (ADAS), jonka on toimittava ISO 26262 -standardin mukaisesti.

LEM jatkaa tulevaisuuden anturitekniikoiden, kuten piikarbidiin (SiC) ja galliumnitridiin (GaN) perustuvien tiheiden sovellusten evaluointia. Tämä mahdollistaa yhä suuremmat kytkentätaajuudet, joita vaaditaan autoteollisuudessa, missä korkea suorituskyky on elintärkeä ominaisuus.

Uusi markkina nykyisille anturiratkaisuille on ”älykäs” sähköverkko. Miljoonien sähköautojen liikkuessa ja maailman energiajärjestelmien hiilidioksidipäästöjen vähentämisvaatimusten vahvistuessa uusiutuvan energian kysynnän kasvu on terawattien luokkaa. Tuuli- ja aurinkoenergian ajoittainen luonne edellyttää kuitenkin sähköverkon ylläpitäjiltä joustavuuden rakentamista omiin järjestelmiinsä. Samaan aikaan hajautettujen energiaresurssien (DER) nopea kasvu hajauttaa sähköverkkoja ja monimutkaistaa niiden toimintaa.

Ratkaisuksi kehitetty älykäs sähköverkko pystyy yhdistämään vain ajoittain toimivat uusiutuvat energiat ja DER-resurssit. LEM tarjoaa tähän luokkansa parhaita ratkaisuja, jotka täyttävät sähköalan ja laitevalmistajien vaatimukset mukaan lukien anturit, jotka mittaavat sähköisiä parametreja verkoissa, jolloin ylläpitäjät voivat valvoa, ohjata ja automatisoida verkon toimintoja.

Seuraavat 50 vuotta

On epäilemättä hyödyllistä katsoa ajassa taaksepäin, mutta LEM:n huikea menestys johtuu ennen muuta eteenpäin katsomisesta ja tulevaisuuden suunnittelusta. Tulevina vuosina yhtiö johtaa toimintaansa Genevessä, Lyonissa ja Pekingissä sijaitsevista tukikohdistaan, joissa sillä on vahva t&k-pohja innovatiivisten ja edistyksellisten tuotteiden kehittämiseksi lukuisiin eri sovelluksiin: moottorinohjaukseen, jäännösvirran tunnistukseen, huipputarkkoihin mittauksiin ja puolijohderatkaisuihin.

LEM myös laajentaa toimintojaan sulautetuissa ohjelmistoissa kehittääkseen entistä älykkäämpiä tuotteita voimansiirtoon sekä sähköautojen pikalatausasemien ja akkujärjestelmien DC-mittauksiin. Yhtiö tehostaa myös tutkimus- ja kehityskapasiteettiaan Sofiassa keskittyen erityisesti sulautettuihin ohjelmistoihin.

Euroopan ja Aasian toimipisteissä LEM:n asiantuntijat keskittyvät myös luomaan uusia edistyneitä järjestelmiä. Ohjelmassa ovat esimerkiksi sulautettujen ohjelmistojen kehitys ja validointi sekä uusien tekniikoiden ja tuotteiden innovatiivisten sovellusten esikehitys mukaan lukien älykkään akunhallinnan algoritmit. Kummassakin toimipisteessä innovointiin omistautuneet työryhmät jatkavat työskentelyä yhdessä yliopistojen ja teknisten laitosten kanssa noudattaen kumppanuusstrategiaa, joka on osoittautunut erittäin menestyksekkääksi teknologian viemisessä eteenpäin.

LEM onkin jo alkanut kasvattaa merkittävästi tutkimus- ja kehitystiimien resursseja eri puolilla maailmaa. Esimerkiksi ICS-kehitystiimin koko on kaksinkertaistettu ja sen toimintaa on tehostettu puolijohdeteollisuuden asiantuntijoilla. Tämä panostus antaa yhtiölle mahdollisuuden tuottaa yhä enemmän tutkimus- ja kehitystyötä talon sisällä ja vahvistaa osaamista suunnittelussa sekä testauksen ja sovellustuen kehittämisessä.

LEM investoi myös seuraavan sukupolven teknologioihin, jotka tukevat energiamittauksiin tarkoitettujen älykkäiden anturien kasvavaa markkinaosuutta. Nämä investoinnit ovat suora vastaus lisääntyneisiin vaatimuksiin lukuisilla eri sovellusaloilla kuten puolijohteissa, mittauksissa, sähköajoneuvoissa ja älykkäissä sähköverkoissa. Tuotantoa myös lokalisoidaan entistä enemmän toimitusketjujen ongelmien minimoimiseksi ja tuotteiden markkinoille tuomisen nopeuttamiseksi. Samaan aikaan Malesiaan rakennettavan uuden tuotantolaitoksen odotetaan käynnistävän tuotannon vuoden 2024 alkupuolella.

LEM:n asiakkaat ovat 50 vuoden ajan siirtäneet teknologian rajoja eteenpäin ja innostaneet yhtiötä kehittämään joitakin maailman edistyneimmistä antureista. Asiakkaiden luoma kysyntä onkin johtanut kehitystä siihen pisteeseen, että yhtiön suunnittelijat, t&k-henkilöstö, päälliköt ja johtajat tunnustetaan maailman arvostetuimpien mittausasiantuntijoiden joukkoon.

Toimialat, joilla LEM:n tuotteita käytetään, ovat erittäin vaihtelevia ja muuttuvat nopeasti yhä toistuvien teknisten läpimurtojen ja uusien markkinamahdollisuuksien myötä. LEM:n tarkoituksena ei kuitenkaan ole vain syöttää markkinoille uusia ratkaisuja ongelmiin. Yhtiö on myös erittäin vahvasti tietoinen omasta vastuustaan yhteiskuntaa kohtaan, sillä vain kehittämällä innovatiivisia tuotteita voidaan mahdollistaa useiden teollisuusalojen toiminnan tehostaminen energiankulutuksessa ja minimoida vaikutukset koko maapallolle.

Tämän lähestymistavan mukaisesti LEM itse tutkii tarkasti, kuinka se voi pienentää omaa hiilijalanjälkeään. Tavoitteena on tulla CO2-neutraaliksi Scope 1 ja Scope 2 -luokan päästöissä vuoteen 2025 mennessä ja neutraaliksi kaikissa kolmessa päästöluokassa vuoteen 2040 mennessä.

Yhtiötä jatkuvaan menestykseen sähkömittausten kehittämisessä kannustaneiden asiakkaiden mukaan LEM:n pitkän aikavälin näkymät ovat erittäin vahvat. Tämä on mahdollista aiemmin mainittujen megatrendien ansiosta, jotka ohjaavat anturien kysyntää – varsinkin aurinkoenergian, sähköautojen ja muiden sähköisten kulkuneuvojen sovelluksissa.

Yhtiön hallituksen puheenjohtaja Andreas Hürlimann ja toimitusjohtaja Frank Rehfeld toteavat yhteisessä lausunnossaan: - Viimeiset pari vuotta ovat varmasti olleet vaikeita useilla markkinoilla, mutta taitavat tiimimme ympäri maailman ovat jälleen osoittaneet sitoutumisensa, kekseliäisyytensä ja sietokykynsä lukuisten haasteiden edessä. Erinomainen suorituskyky on seurausta myös luotettavista suhteista, joita olemme kehittäneet asiakkaiden, tavarantoimittajien ja liikekumppanien kanssa.

- Nautimme mahdollisuuksista työskennellä yhdessä ja tuoda markkinoille uusia innovatiivisia tuotteita. Loppujen lopuksi meitä kaikkia LEM:ssä inspirioi yhteinen tarkoitus auttaa asiakkaitamme ja koko yhteiskuntaa nopeuttamaan siirtymistä kestävään tulevaisuuteen. Olemme kulkeneet pitkän tien vuodesta 1972 ja aiomme olla yhtä innostuneita yhtiön tulevaisuudennäkymistä seuraavien 50 vuoden aikana!

Yhdessä he vielä lisäävät: - Olemme maailman hiilidioksidipäästöjen vähentämiseen tähtäävien suurten teknisten ponnistelujen ytimessä. Olemme tässä työssä yksi avaintekijöistä, ja se vie rakenteellista kasvuamme eteenpäin ja tarjoaa runsaasti uusia mahdollisuuksia. Työntekijämme ja asiakkaamme ovat myös keskeisiä tulevien hiilivapaiden energiajärjestelmien mahdollistajia. Voimme kaikki yhdessä antaa vahvan panoksen edessä oleviin haasteisiin.

 

Lisätietoja on saatavissa osoitteessa https://www.lem.com/en

back to top
MORE NEWS

Vuoden teknologiajohtajat Wärtsilästä ja kvanttitietokoneyrityksestä

Suomalaisista teknologiavaikuttajista koostuva tuomaristo valitsi vuoden 2023 teknologiajohtajiksi Wärtsilän Juha Kytölän (kuvassa) ja IQM Quantum Computersin Kuan Yen Tanin. Vuoden 2023 innovaatioprofessorin palkinto myönnettiin Tampereen yliopiston Mircea Guinalle.

Tekoäly tulee perustason valvontakameraan

Piilaaksosta ponnistava Arbarella on jo saanut nimeä energiatehokkaista kuvantamispiireistään, joilla voidaan ajaa myös koneoppimismalleja. Yhtiön uusin tulokas on CV72S-järjestelmäpiiri, joka tuo tekoälyn myös perustason valvontakameroihin.

Oskilloskooppitietoa ilmaiseksi

Kuinka käytetään oskilloskoopin mittapäitä? Mikä on paras tapa suunnitella tehoelektroniikan suotimet? Miten virranlaatu vaikuttaa signaalin eheyteen? Mitä työkaluja voidaan käyttää virheenkorjaukseen? Nämä ja paljon muuta selviävät huhtikuussa Rohde & Schwarzin ilmaisissa Oscilloscope Days -virtuaalitapahtumassa.

Silicon Labs kutisti Bluetooth-radion

Teksasilainen Silicon Labs on esitellyt kaksi uutta piiriperhettä, jotka on suunniteltu markkinoiden pienimpien IoT-laitteiden toteutukseen. Uutuudet ovat xG27-radiopiiri ja BB50-mikro-ohjainyksikkö. Sirujen koot vaihtelevat kahdesta neliömillistä viiteen.

CanSat-tölkkisatelliitteja kilometrin korkeuteen

ESERO Finland ja Tiedekeskus Heureka järjestävät nuorille suunnatun CanSat-kilpailun, jossa lähetetään tölkkisatelliitteja pienoiskantoraketin kyydissä ensimmäistä kertaa kilometrin korkeuteen. CanSat on juomatölkkiin koottu täysin toimiva satelliitin pienoismalli, joka yläilmoissa kerää tutkimuksellista havaintotietoa ilmakehän ilmiöistä.

Ohjaa Raspberry Pi -korttia ajatuksen voimalla

Lontoolaisen Imperial Collegen tutkimusassistentti Ildar Rakhmatulin on työstänyt Raspberry Pi -korttiin lisäosan, jonka avulla korttia voidaan käyttää EEG-mittaukseen. Kovimmissa visioissa suosittua Pi-korttia voidaan käyttää laitteiden ohjaamiseen ajatuksen voimalla.

Nämä kiintolevyt pettävät useimmin

Uudessa läppärissä data tallennetaan jo pääosin flash-piireihin perustuville SSD-levyille, mutta esimerkiksi varmuuskopioinnissa tai edullisemmassa lisätallennustilassa perinteinen mekaaninen HDD-levy on edelleen suosittu. Mutta ovatko ne kestäviä? Uusimman selvityksen mukaan levyissä on selviä eroja ja osa pettää selvästi muita useammin.

Yhä tarkempi ohjaus kännykkälataamiseen

Navitas Semiconductor tunnetaan huippunopeiden galliumnitridi-pohjaisten laturipiirien kehittäjänä. Yhtiö on nyt esitellyt APEC 2023 -tapahtumassa uuden ohjainpiiriperheen GaNSense Control -sarjaan. Ne lisäävät latauspiirien suorituskykyä ja nostavat laitteiston integrointiastetta entisestään.

Valmis työkalupaketti RISC-V-kehitykseen

Yksi viime viikon Embedded World -messujen kuumia puheenaiheita oli avoin RISC-V-arkkitehtuuri ja sen kasvava tarjonta sulautetuissa sovelluksissa. Kehitystyökaluja tarjoava Imperas esitteli messuilla paketin, jolla voidaan kehittää RISC-V-pohjainen suunnittelu konseptista piille.

100 wattia useasta portista

Latureista tulee yhä tehokkaampia ja monikäyttöisempiä. Sandiegolainen Silanna Semiconductor on nyt esitellyt laitevalmistajille referenssialustan, jonka avulla voidaan ensimmäistä kertaa suunnitella moniporttisia 100 watin USB-latureita.

 2022  # mobilbox
TMSNet  advertisement
6/2—15/5 # egenannons mobilbox ecf
Mar Apr May Jun # Rohde mobilbox
Mar Apr May Jun  # Farnell  mobilbox f skyskrapa
Mar 1-9/4 # Ansys sajt

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Valitse langaton teknologia oikein - osa 1

Nykyisin on käytössä useita erilaisia langattoman tiedonsiirron standardeja ja protokollia, jolloin saattaa olla vaikea valita oikeanlainen, tiettyyn sovellukseen soveltuva teknologia. Tässä artikkelissa tuodaan esiin eräitä tärkeimpiä kriteerejä, joita on syytä ottaa tarkastelun kohteeksi, kun valittavana on neljä suosittua vaihtoehtoa: Wi-Fi, Bluetooth Low Energy, valmistajakohtainen RF-tekniikka ja Connectivity Standards Alliancen protokolla Green Power.

Lue lisää...

OPINION

Poliitikot eivät kykene ratkaisemaan autoalan verotusta

Autoalan tiedotuskeskus järjesti tänään Nollasta sataan -paneelikeskustelun, jossa poliitikot keskustelivat sekä liikenteen päästöistä että sen verottamisesta. Paneeli osoitti ennen kaikkea, että poliitikoilla tulee olemaan suuria vaikeuksia laatia kestäviä, tasapuolisia ja järkeviä ratkaisuja ongelmiin.

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • Vuoden teknologiajohtajat Wärtsilästä ja kvanttitietokoneyrityksestä
  • Tekoäly tulee perustason valvontakameraan
  • Oskilloskooppitietoa ilmaiseksi
  • Silicon Labs kutisti Bluetooth-radion
  • CanSat-tölkkisatelliitteja kilometrin korkeuteen

NEW PRODUCTS

  • Lähes gigatavu sekunnissa muistikorteille
  • 65 watin laturiproto nopeasti
  • Intelin ARC-näytönohjaimen saa nyt Rutronikilta
  • Sovellus lataa sähköauton automaattisesti halvimmalla sähkönhinnalla
  • Farnellilta nyt tekoälyä verkon reunalle
 

NEWSFLASH

twitter
ETN_fi @ETN_fi
ETN_fi RT @joeprkns: Last night I used GPT-4 to write code for 5 micro services for a new product. A (very good) dev quoted £5k and 2 weeks. G…
maalis 17 • reply • retweet • favorite
ETN_fi This is why Nokia lost the game in mobile phones - an insiders view https://t.co/NB5Wndkx5p
joulu 12 • reply • retweet • favorite
ETN_fi @OnePlus_FI lahjoittaa Pelastusarmeijalle 50 puhelinta jouluapuun. Iso- Britanniassa samanlainen lahjoitus tehdään… https://t.co/LKdl2Pywie
joulu 07 • reply • retweet • favorite
ETN_fi Finnish PM Sanna Marin: We need to cut our dependence on China. https://t.co/598gQXKvlj #Slush2022 #China #electronics #semiconductors
marras 17 • reply • retweet • favorite
ETN_fi https://t.co/ugg6A09vln Need cm level accuracy in your positioning device? Now you can explore this with #ublox two… https://t.co/5rQNxsAu5V
loka 07 • reply • retweet • favorite
web design services
 

Section Tapet