Nokia ilmoitti tänään, että Uuden -Seelannin suurin operaattori Spark on valinnut sen rakentamaan maanlaajuisen 5G-verkkonsa. Sparkin tavoitteena on, että 5G-yhteydet voidaan tarjota noin 90 prosentille uusiseelantilaisista vuoden 2023 loppuun mennessä.
Spark ottaa käyttöön Nokian uusimman 5G RAN -tekniikan ja päivittää samanaikaisesti 4G-laitteet näillä tukiasemasaiteilla Nokian raudalla. Nokian mukaan Sparkin 5G-verkko rakentuu yhtiön ReefShark-järjestelmäpiireillä varustetuilla laitteilla.
Nokian uudet AirScale-tukiasemat ovat myös ohjelmistollisesti päivitettävissä 3G/4G:stä 5G:ksi. Tämä tarkoittaa, että Spark voi päivittää 4G-tukiasemansa etäyhteydellä 5G:ksi tarpeen mukaan. Tämä säästää merkittävästi operaattorin kustannuksia.
ReefShark on Nokian omien ASIC-piirien tuotenimi ja sen kanssa yhtiöllä oli aluksi paljonkin vaikeuksia. Nyt vaikeudet ovat pitkälti takanapäin ja esimerkiksi kesällä yhtiö julkisti joukon uusia AirScale-radiolaitteita, jotka perustuvat uuden sukupolven ReefShark-järjestelmäpiireihin. Sen avulla Nokia toi markkinoilla 32 ja 64 radiolähetinvastaanottimen AirScale Massive MIMO -aktiiviantennit sekä 8 radiolähetinvastaanottimen radioyksiköt (8T8R).
Uutuuksista esimerkiksi 32 radiolähetinvastaanottimen (32T32R) aktiiviantenni digitaalisella keilanmuodostuksella on markkinoiden kevyin ja painaa vain 17 kilogrammaa yksinkertaistaen sekä nopeuttaen verkon rakentamista ja käyttöönottoa.













Belgialainen Melexis pyrkii madaltamaan BLDC-moottorien käyttöönoton kynnystä uudella ohjainpiirillään. Yhtiön MLX80339 tuo kolmivaiheisen tuuletinohjauksen massamarkkinaan ilman ohjelmistokehitystä: moottorinohjauslogiikka on valmiiksi integroitu piiriin ja käyttöönotto tehdään konfiguroimalla, ei koodaamalla.








