ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
ECF26 infobanner

IN FOCUS

Agenttinen tekoäly tarttuu RTL-verifioinnin tuottavuusongelmaan

Agenttinen tekoäly siirtää RTL-verifioinnin painopistettä yksittäisten työkalujen automatisoinnista koko työnkulun älykkyyteen. Siemens EDA:n tavoitteena on vähentää koordinointiin kuluvaa aikaa ilman, että suunnitteluinsinöörit menettävät kontrollin prosessista.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

Jun # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

Mullistava lämmityselementti perustuu moneen innovaatioon

Tietoja
Julkaistu: 01.12.2022
Luotu: 01.12.2022
Viimeksi päivitetty: 01.12.2022
  • Business

Eilen uutisoimme, että VTT:llä on kehitetty 0,2-0,3 millimetrin paksuisista elementeistä koostuva sisätilojen lämmitysjärjestelmä, jota voidaan säätää ja ohjata yhtä helposti ja joustavasti kuin valaistusta. Spinoff-yritys The Warming Surfaces Companyn tekniikassa yhdistyy moni uusi innovaatio.

Toimitusjohtaja Jani-Mikael Kuusiston mukaan valmistus rullalta-rullalle- eli R2R-menetelmää on kehitetty jo pidempään Oulussa VTT:n Printocent-hankkeessa. - Valmistusteknologia on kehitetty VTT:n pilottikoneilla Oulussa. PrintoCent-yhteisön, alan yritysten ja julkisten toimojoiden myötä Ouluun on luotu maailman johtavat puitteet R2R-kehitykselle.

- Pystymme toimittamaan ensimmäiset pilotit VTT:n pilottikoneelta. Yhdellä pilottikoneella pystyy valmistamaan yli 750 000 neliömetriä lämmityspintaa, kun konetta ajetaan kahdessa vuorossa.

VTT:n tiloissa oleva pilottikone on kuitenkin tarkoitettu prosessikehityksiin, eikä siis optimoitu massatuotantoon. The Warming Surfaces Company aikoo lanseerata ensimmäiset kaupalliset tuotteensa ensi toukokuussa. Tulevasta massavalmistuskumppanista Kuusisto sanoo vain, että kyseessä on pohjoismainen valmistaja. - Teknologiasiirto R2R-valmistajalle tehdään tulevan kevään aikana. Tuo linja palvelee toukokuun tuotelanseerauksemme tarpeita.

Kuten nimestä voi päätellä, lämmityselementille on alusta asti ajateltu suuria maailmanmarkkinoita. Kuusiston mukaan tällä hetkellä kerätään siemenvaiheen rahoitusta. - Osin sen turvin tulemme optimoimaan tuotantoa ja pystyttämään lisäkapasiteettiä jo toimivien R2R-valmistajien kanssa. Tulevaisuudessa meidän on määrä pystyttää ja ylläpitää lämmittimien valmistusta eri puolilla maailmaa, rakennus-, sisustus- ja huonekalumateriaalien valmistuksen lähellä, Kuusisto kertoo suunnitelmista.

Entäpä itse lämmityselementti? Millaisia virtoja niihin syötetään? - Tässä on monta muuttujaa. Ensinnäkin toimimme alhaisilla jännitteillä, 12V-48V. Toiseksi lämmityspinnat muodostuvat lämpömatriiseista. Lämpöpikselin koko ja haluttu lämpöintensiteetti vaikuttaa virran tarpeeseen. Usein käytämme muutamia ampeereja lämpöpikseliä kohti.

Lämmityselementti toimii ns. säteilylämmittimenä eli se ei lämmitä huoneilmaa. - Lämmön tuntu huoneessa on nopeampi, kun laajat pinnat ympärillämme ovat lämpimiä, Kuusisto selittää.

Lämpenemisen nopeus riippuu osin pintamateriaalista, siitä kuinka lähellä kosketuspintaa lämmitin on ja millä teholla sitä ajetaan. - 5-10 asteen muutos pinnassa saavutetaan 1-3 minuutissa ja asukkaalle lämmönnousu tuntunee joissakin minuuteissa. Tätä testataan enemmän tulevissa pilottikohteissa.

Virran syöttö pintamateriaaleihin upotettaviin elementteihin herättää heti kysymyksen turvallisuudesta. Voiko elementti kuumentua liikaa? Kuusiston mukaan lämmityselementin valmistus lopputuotteisiin vaatii sekä prosessi- että materiaalierityisosaamista.

- Tähän asti olemme kehittäneet teknologiaamme esimerkiksi kuitupohjaisille ja muille huokoisille materiaaleille, kuten huonekalu- ja lattialaminaateissa käytettäville papereille ja kartongeille. Monissa kuitupohjaisissa lopputuotteissa lämmittimiemme muovittomuus on avaintekjijä, sillä muovi häiritsee niin valmistusta, käyttöä kuin kierrätystäkin.

Elementin lämpenemistä myös seurataan koko ajan, tottakai. - Jokainen lämpöpikseli on anturoitu ja suojaa ylilämpenemiseltä. Lisäksi varmennus lopputuotteessa tapahtuu monella tasolla, jo materiaalivalinnoissa, Kuusisto päättää.

Lämmityselementti sopii hyvin myös huonekalujen pinnoille. Kuusiston mukaan ensimmäiset keskustelut huonekaluvalmistajien kanssa ovat jo käynnissä. - Olemme aiemmin tehneet konseptidemon lämpiävästä pöydästä, hän päättää.

Lue lisää: VTT:llä kehitetty tekniikka mullistaa sisätilojen lämmityksen

MORE NEWS

Ericsson lopettaa analogisten ASIC-piirien kehityksen Ruotsissa

Ericsson lopettaa nopeiden AD- ja DA-muuntimien kehityksen Ruotsissa. Päätös liittyy tammikuussa ilmoitettuihin vähennyksiin, joissa telejätti varoitti noin kymmenen prosenttia Ruotsin henkilöstöstään.

Liettuaan nousee femtosekuntilaserien jättitehdas

Liettualainen LITILIT rakentaa Vilnaan uuden femtosekuntilaserien tuotantolaitoksen, jonka tavoitteena on yltää muutamassa vuodessa jopa 3000 laserin vuosikapasiteettiin. Yhtiön mukaan kyse olisi yhdestä maailman suurimmista femtosekuntilaserien tuotantolaitoksista.

Tekoälyn muistipula voi ratketa ferrosähköisellä muistilla

Ferrosähköinen muisti on nousemassa yhdeksi lupaavimmista vaihtoehdoista, kun perinteisten DRAM- ja SRAM-muistien skaalaus käy yhä vaikeammaksi. Belgialainen tutkimuskeskus imec esitteli VLSI Technology & Circuits 2026 -symposiumissa uusia tuloksia, jotka vievät ferrosähköisiä muistiratkaisuja lähemmäs tiheitä ja energiatehokkaita 3D-muistiarkkitehtuureja.

Tekoäly tuo jakeluun lisää älykkyyttä

ETN - Technical articleTekoäly on jo selkeästi ohittanut kokeiluvaiheen. Avnet Insights 2026 -selvityksen mukaan tekoäly on monilla elektroniikan aloilla jo mukana käytössä olevissa tuotteissa, ja sen soveltaminen yleistyy nopeasti kaikkialla EMEA-alueella.

Startup lupaa: tekoälyllä paikallinen tekoälysovellus parissa päivässä

Kalifornialainen SiMa.ai lupaa nopeuttaa paikallisten tekoälysovellusten kehitystä rajusti. Yhtiön uusi Palette Neat -kehitysympäristö käyttää tekoälyagentteja sovellusten rakentamiseen ja sovittamiseen sen omalle Modalix-tekoälypiirille. SiMa.ai mukaan työ, joka aiemmin vei kuukausia, voidaan nyt tehdä päivissä tai joissakin tapauksissa jopa tunneissa.

SiC nousi uudelleen parrasvaloihin, vaikka GaN valtasi jo siltä alimpia jännitteitä

Piikarbidin eli SiC:n piti monen arvion mukaan olla ennen kaikkea sähköautojen tehopuolijohde. Alimpia jännitetasoja on jo alkanut vallata galliumnitridi eli GaN, mutta SiC ei ole katoamassa mihinkään. Päinvastoin. Tekoälydatakeskukset ovat nostamassa sen uudelleen tehopuolijohteiden eturiviin.

Ericssonille uusi toimitusjohtaja talon sisältä

Ericsson saa uuden toimitusjohtajan yhtiön sisältä. Per Narvinger nousee ruotsalaisen verkkolaitejätin toimitusjohtajaksi ja konsernijohtajaksi, kun Börje Ekholm jättää tehtävänsä syyskuun lopussa.

Satelliitti-5G etenee laitehyväksyntään

5G:n satelliittiyhteydet ovat siirtymässä standardoinnista kohti kaupallisia päätelaitteita. Rohde & Schwarz kertoo validoineensa tähän mennessä suurimman määrän GCF:n hyväksymiä 3GPP NR-NTN -testitapauksia RF-, RRM- ja protokollatestauksen alueilla.

Operaattorit eivät saa ulkoistaa älyään

MWC 2026 -tapahtumassa yksi asia kävi selväksi: eurooppalaiset teleoperaattorit eivät enää kysy, tuleeko tekoäly osaksi verkkoja. Ne kysyvät, kuinka nopeasti se saadaan käyttöön, kirjoittaa Lenovon laiteratkaisuista Pohjoismaissa vastaava Mike Creutzer.

X86-prosessorien ylivalta horjuu palvelimissa

Palvelinmarkkina kasvaa nyt tekoälyn ehdoilla. IDC:n mukaan palvelimia myytiin vuoden ensimmäisellä neljänneksellä 122,6 miljardilla dollarilla, mikä on 30,4 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Kasvun taustalla on ennen kaikkea tekoälyinfrastruktuurin rakentaminen.

Google haluaa AI-koodauksen avoimeksi

Tekoäly muuttaa nopeasti tapaa, jolla ohjelmistoja kirjoitetaan, testataan ja ylläpidetään. Samalla kehitystyökalujen taustalla olevasta infrastruktuurista on tullut aiempaa kriittisempää. Google haluaa varmistaa, että seuraavan sukupolven AI-kehitysympäristöt rakentuvat avoimelle ja toimittajariippumattomalle pohjalle.

Nyt tuli huono uutinen 6G-verkoista Nokialle

6G-verkoista ei ole tulossa Nokialle ja Ericssonille samanlaista investointiaaltoa kuin 5G:stä. Dell’Oro Groupin uuden ennusteen mukaan 6G kasvattaa radioverkkojen eli RAN-laitteiden markkinaa selvästi maltillisemmin kuin moni verkkolaitevalmistaja voisi toivoa.

Tähän on tultu: tekoälyagentit kirjoittivat jo lähes kaiken koodin

Vincit kertoo asiakasprojektista, jossa tekoälyä ei käytetty vain kehittäjän apurina, vaan ohjelmistokehityksen varsinaisena työvoimana. Quattro Liningin PTS-Kompassi-palvelu rakennettiin kahdessa kuukaudessa mallilla, jossa tekoälyagentit vastasivat lähes kaikesta koodin ja dokumentaation kirjoittamisesta.

Realme yrittää valloittaa Suomea hurjalla vaihtokampanjalla

Suomeen toukokuussa saapunut realme hakee nopeasti näkyvää asemaa Suomen älypuhelinmarkkinoilla. Yhtiö on aloittanut yhdessä Elisan ja DNA:n kanssa kampanjan, jossa realme GT 8 Pro -lippulaivapuhelimen hinnasta saa vähintään 500 euron alennuksen mitä tahansa vanhaa älypuhelinta vastaan.

CATL etsii seuraavaa akkuharppausta litium-ilmasta

Maailman suurin sähköautoakkujen valmistaja CATL kääntää katseensa litium-ilma-akkuihin. Tekniikka lupaa teoriassa moninkertaisen energiatiheyden nykyisiin litiumioniakkuihin verrattuna, mutta on edelleen tutkimusvaiheessa. Lyhyellä aikavälillä CATL panostaa natriumioniakkujen massatuotantoon.

Verkkokaupan seuraava askel on ostava tekoälyagentti

Salolainen Virtasenkauppa pilotoi verkkokauppaa, jossa asiakas voi tilata tuotteen keskustelemalla tekoälyagentin kanssa. Agentti käsittelee tilauksen ja lähettää ostajalle MobilePay-maksupyynnön. Kyse on pienestä pilotista, mutta se näyttää konkreettisesti, mihin verkkokauppa on siirtymässä: tekoäly ei enää vain neuvo asiakasta, vaan alkaa osallistua itse ostotapahtumaan.

Linuxista löytyi 19 vuotta vanha aukko

Linux-ytimestä on löytynyt 19 vuotta vanha haavoittuvuus, jonka avulla perusoikeuksilla varustettu paikallinen käyttäjä voi saada järjestelmässä root-oikeudet. CIFSwitchiksi nimetty haavoittuvuus koskee Linuxin CIFS/SMB-asiakaspuolta ja siihen liittyvää cifs-utils-apuohjelmistoa.

Ericsson vie tekoälyn tukiasemaan

Ericsson tuo AI in RAN -ohjelmiston 5G-verkon radio-osaan. Tavoitteena on parantaa verkon suorituskykyä, spektritehokkuutta ja energiatehokkuutta ilman uusia laiteasennuksia.

Donut Labin kriitikolla kytkös akkuteollisuuden jättiin?

Suomalaisen Donut Labin akkuteknologiaa voimakkaasti arvostellut Ryan Hughes eli Ziroth on joutunut itse tarkastelun kohteeksi. Donut Labin osakkeenomistaja ja toimitusjohtaja Marko Lehtimäen pitkäaikainen ystävä Michael Roberts väittää tuoreessa kirjoituksessaan, että Hughes jätti kertomatta yleisölleen yhteydestään maailman suurimpaan akkuyhtiöön CATL.

SSD-ohjain viritettiin tekoäly-PC välimuistiksi

Tekoäly-PC suorituskyky ei riipu vain prosessorista, grafiikkapiiristä tai NPU-kiihdyttimestä. Kun paikalliset kielimallit ja tekoälyagentit kasvavat, pullonkaulaksi voi nousta myös tallennus. Silicon Motion vastaa tähän uudella SM2524XT-ohjainpiirillä, joka on suunnattu PCIe Gen5 -SSD-levyihin.

Jun  # puffbox mobox till square
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Tekoäly tuo jakeluun lisää älykkyyttä

ETN - Technical articleTekoäly on jo selkeästi ohittanut kokeiluvaiheen. Avnet Insights 2026 -selvityksen mukaan tekoäly on monilla elektroniikan aloilla jo mukana käytössä olevissa tuotteissa, ja sen soveltaminen yleistyy nopeasti kaikkialla EMEA-alueella.

Lue lisää...

OPINION

Operaattorit eivät saa ulkoistaa älyään

MWC 2026 -tapahtumassa yksi asia kävi selväksi: eurooppalaiset teleoperaattorit eivät enää kysy, tuleeko tekoäly osaksi verkkoja. Ne kysyvät, kuinka nopeasti se saadaan käyttöön, kirjoittaa Lenovon laiteratkaisuista Pohjoismaissa vastaava Mike Creutzer.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • Ericsson lopettaa analogisten ASIC-piirien kehityksen Ruotsissa
  • Liettuaan nousee femtosekuntilaserien jättitehdas
  • Tekoälyn muistipula voi ratketa ferrosähköisellä muistilla
  • Tekoäly tuo jakeluun lisää älykkyyttä
  • Startup lupaa: tekoälyllä paikallinen tekoälysovellus parissa päivässä

NEW PRODUCTS

  • Lisäkortilla 10 megabitin 4G-yhteys IoT-laitteisiin
  • Yksi anturi korvaa neljä mikrokytkintä autossa
  • Murata kutisti 100 voltin autokondensaattorin 0805-kokoon
  • Voiko yksi mikro-ohjain korvata kokonaisen yhdyskäytävän?
  • 20 nanoampeeria riittää nyt magneettikytkimeen
 
 

Section Tapet