ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
etndigi1-2026

IN FOCUS

R&S FSWX: new horizons in signal and spectrum analysis

 

Demanding mobile radio and wireless applications can push HF components to their physical limits. The FSWX signal and spectrum analyzer was developed to characterize components under challenging conditions. The analyzer is the first model with two input ports, filter banks to pre-filter and cross-correlate for noise suppression. The features were previously found only in high-quality phase noise testers.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

Apr # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

Tämä on harvinaista Teknologia-messuilla: Uusi anturiyritys SnowByte esittäytyy

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 04.11.2025
  • Devices
  • Test & measurement
  • Business

Tätä ei joka teknologiatapahtumassa tapahdu. Teknologia 2025 -messuilla esittäytyy ensimmäistä kertaa SnowByte, uusi anturiteknologiaan ja tuotekehitykseen erikoistunut yritys, jonka juuret ovat tiukasti tutkimuksessa.

SnowByten perustaja, VTT:llä väitöskirjaansa viimeistelevä Tapio Pernu, kuuluu siihen harvinaiseen joukkoon tutkijoita, jotka eivät tyytyneet jättämään huippututkimusta laboratorioon. Hänen väitöstyönsä käsittelee MEMS-pohjaisia ultraääniantureita, joiden tarkkuus ja lämpötilavakaus avaavat uusia mahdollisuuksia kaasunvirtauksen mittaamiseen.

- Minua on aina ajanut halu nähdä, että tutkimus johtaa johonkin konkreettiseen. Laboratoriossa syntyy paljon huipputietoa, mutta jos se ei jalostu käytännön sovelluksiksi, sen vaikutus jää pieneksi. Halusin rakentaa yrityksen, joka toimii juuri siinä rajapinnassa, Pernu sanoo.

Pernun väitöstyön tuloksena kehitettiin maailman herkin ultraäänipohjainen kaasuvirtausanturi, joka pystyy mittaamaan alle 50 millilitran minuuttivirtoja. Tällaisia virtauksia ei ole aiemmin mitattu ultraäänellä. Yksi ratkaisuista perustuu cMUT-teknologiaan (Capacitive Micromachined Ultrasonic Transducer) ja siihen liitettyyn mikro-ohjaimella toimivaan reaaliaikaiseen taajuussovituspiiriin, joka pitää mittauksen vakaana kaikissa olosuhteissa.

- Väitöstyössäni tutkin, miten tehdään erittäin herkkiä ja lämpötilastabiileita MEMS-antureita. Kehitimme ratkaisun, jossa lämpötiladrifti eli ryömintä voidaan kompensoida sähköisesti ja ohjelmallisesti, ilman erillistä tehdaskalibrointia. Tämä tekee anturista sekä tarkemman että halvemman valmistaa, Pernu kertoo.

Tarkkuus ei ole ainoa etu. Ultraäänianturit voidaan asentaa virtauskanavan kylkeen ilman, että ne aiheuttavat häiriöitä tai häiritsevät ilmavirtaa toisin kuin paineanturit, jotka vaativat asennuksen kanavaan sisään. Ne eivät ole herkkiä likaantumiselle, ja voivat tarvittaessa mitata virtauksen lisäksi kaasun tiheyttä ja viskositeettia.

- EU:n energiatehokkuusdirektiivi velvoittaa parantamaan rakennusten lämmityksen ja jäähdytyksen hyötysuhdetta. Suomessa noin 40 % energiasta kuluu kiinteistöihin, ja EU:ssa jopa puolet. Siksi markkinoilla on paine optimoida ilmastointia. Nykyiset paineenmittaukseen perustuvat mittalaitteet ovat tarkkuutensa rajoilla. Yrityksemme kehittämä ultraääniteknologia säästää energiaa tarkemman mittauksen ja häviöttömän menetelmän ansiosta, Pernu sanoo.

SnowByte on perustettu vuonna 2024, ja se toimii Espoossa ja Tampereella. Yritys työllistää kuusi henkilöä ja muutamia osa-aikaisia. Sen erityisvahvuus on monialaisuus: elektroniikka, mekaniikka, ohjelmistot, käyttöliittymät ja testaus tehdään saman katon alla.

- SnowByte on lisäresurssi asiakkaiden tuotekehitykseen. Jos joltakin puuttuu jokin osaaminen, pystymme auttamaan ideasta tuotteistukseen asti. Meillä on vahvaa anturiosaamista ja tutkimustaustaa, joiden avulla asiakkaat voivat löytää uusia innovaatioita, Pernu kuvaa.

Yritys tarjoaa suunnittelupalveluita avaimet käteen -periaatteella: elektroniikkaa, RF-suunnittelua, mekaniikkaa, ohjelmistoja, käyttöliittymiä ja graafista suunnittelua. Asiakkaina on sekä teollisuusyrityksiä että startuppeja, ja lisäksi SnowByte on mukana Kvanttinova-ekosysteemissä, joka kokoaa yhteen suomalaisia toimijoita mikroelektroniikan ja kvanttiteknologian ympärille.

Teknologia 2025 -messut ovat SnowByten ensimmäinen julkinen esiintyminen. Pienelle yritykselle tapahtumaan osallistuminen on ollut yllättävän työläs urakka, mutta odotukset ovat korkealla.

- Aloittavalle yrittäjälle oli yllätys, miten paljon työtä messuille osallistuminen vaatii. Toivotaan, että saadaan rahalle vastinetta ja että löytyisi asiakkaita. Olemme toimineet nyt vuoden, joten tunnettuutta pitää saada lisää, Pernu sanoo.

SnowByte esittäytyy messuilla osastolla 6g19. Keskustelemme ultraääniteknologiasta, mutta pääfokus messuilla on vaativissa sulautettujen järjestelmien ratkaisuissa—tavoitteena löytää uusia yhteistyökumppaneita ja asiakkaita tuleviin teknologia-avauksiin, Pernu kertoo.

Vihamielinen startup-ilmapiiri

Kuten moni suomalainen teknologia-alan yrittäjä, myös Tapio Pernu on kohdannut karun rahoitustodellisuuden. SnowByte haki alkuvaiheessa pankkilainaa, jolla olisi Finnveran 80 prosentin alkutakaus. Silti lainaa ei ensimmäiseltä pankilta herunut.

- Suomessa puhutaan siitä, että startuppeja pitäisi syntyä lisää, mutta samaan aikaan asenneilmapiiri on startup-vastainen. Pankit haluavat, että yrityksellä on kassavirtaa ja asiakkaita ennen kuin se voi saada lainaa – vaikka juuri sen lainan avulla se voisi kassavirran synnyttää, Pernu toteaa.

Lopulta rahoitus järjestyi toisen konttorin kautta, ja yritys pääsi käynnistämään toimintansa. SnowByten ja Pernun tarina on esimerkki suomalaisen korkean teknologian kehityksestä, jossa tutkimusosaaminen, käytännön insinööritaito ja yrittäjyys kohtaavat.

Pernun kehittämä ultraäänianturi ei ole vain tieteellinen saavutus, vaan askel kohti älykkäämpiä, energiatehokkaampia ja luotettavampia mittausratkaisuja. - Osaajapula, regulaatio ja vihreä siirtymä muuttavat teollisuutta nopeasti. Meidän tehtävämme on auttaa yrityksiä sopeutumaan ja menestymään tutkimuslähtöisesti ja käytännönläheisesti, Pernu tiivistää.

SnowByte esittäytyy Teknologia 2025 -messuilla Helsingin Messukeskuksessa 4.–6. marraskuuta osastolla 6g19.

 

MORE NEWS

IQM:n arvo jo 1,8 miljardia – uusi rahoituskierros vie kohti pörssiä

Suomalainen kvanttitietokoneyhtiö IQM Quantum Computers on kerännyt 50 miljoonaa euroa uutta rahoitusta valmistautuessaan listautumaan Nasdaqiin Yhdysvalloissa. Rahoituskierros nostaa yhtiön arvostuksen noin 1,8 miljardiin dollariin.

Muistien hintapiikki paisuttaa puolijohdemyynnin 1300 miljardiin dollariin

Puolijohdemarkkina voi Gartnerin mukaan kasvaa tänä vuonna poikkeukselliset 64 prosenttia ja nousta yli 1,3 biljoonaan dollariin. Kasvua ei kuitenkaan vedä pelkkä AI-kiihdytys, vaan ennen kaikkea muistien raju hinnannousu, joka voi samalla jarruttaa muuta elektroniikkakysyntää vielä pitkälle vuoteen 2027.

Yksinkertainen flyback-muunnin yltää 440 wattiin

Power Integrations on venyttänyt perinteisen flyback-topologian tehoalueelle, jossa on tähän asti tarvittu monimutkaisempia resonantti- ja LLC-ratkaisuja. Yhtiön uudet TOPSwitchGaN-piirit nostavat eristävän flyback-muuntimen tehon jopa 440 wattiin, mikä voi yksinkertaistaa monien teholähteiden suunnittelua ja laskea kustannuksia.

Tehonsyötön suojaus muuttuu ohjelmoitavaksi

ETN - Technical articleSähkönjakelun alkuajoista alkaen sulakkeilla on suojattu sähköverkkoja ylikuormitustilanteiden varalta. Perinteiset sulakkeet ovat helppokäyttöisiä, mutta ne eivät ole joustavia eivätkä älykkäitä. Nykyajan sovelluksissa, joiden sovellusalue vaihtelee teollisuusautomaatiosta kulutuselektroniikkaan, tarvitaan kehittyneitä suojausominaisuuksia, kuten säädettäviä virtarajoja, lämpötilasuojauksia ja nopeaa reagointia vikatilanteisiin.

Nyt data pysyy salattuna myös pilvessä

Ohiolainen Niobium tuo markkinoille uudenlaisen pilvialustan, jossa dataa voidaan käsitellä ilman, että sitä koskaan puretaan salauksesta. The Fog -niminen palvelu on nyt yksityisessä beeta-vaiheessa, ja sen julkinen julkaisu on suunniteltu tämän vuoden toiselle neljännekselle.

Tekoälyläppäreistä tuttu Intelin Core Ultra 3 tuli teollisuuden korteille

Intel Core Ultra Series 3 -prosessorit siirtyvät nyt kannettavista tietokoneista teollisiin Computer-on-Module-kortteihin. Uutuus ei ole pelkkä porttaus, vaan yritys tuoda sama AI-kiihdytetty arkkitehtuuri ympäristöihin, joissa lämpötila-alue, luotettavuus ja pitkä elinkaari ovat kriittisiä.Saksalainen congatec tuo prosessorit korteille, jotka toimivat laajennetulla lämpötila-alueella -40:stä +85 asteeseen, mikä avaa Panther Lake -sukupolven käytön aiempaa vaativammissa edge- ja kenttäsovelluksissa.

321 kerroksen NAND tulee nyt PC-tallennukseen

SK hynix on aloittanut 321-kerroksiseen QLC-NANDiin perustuvan PQC21-asiakas-SSD:n toimitukset, ja ensimmäinen nimetty asiakas on Dell Technologies. Olennaista ei ole pelkkä kerrosmäärä, vaan se, että QLC:tä työnnetään nyt entistä näkyvämmin AI-PC-koneiden paikalliseen tallennukseen, jossa kapasiteetti ja virrankulutus painavat yhä enemmän.

Vesitiivis USB-C piirikortille ilman lisäkokoonpanoa

USB Type-C -liitin on ottamassa seuraavan askeleen myös vaativissa käyttöympäristöissä. Same Sky on laajentanut liitinvalikoimaansa uusilla IP-luokitelluilla USB-C-malleilla, jotka voidaan asentaa suoraan piirilevylle ilman erillisiä tiivistysvaiheita.

Samsungilla on etu, jota Apple ei voi kopioida

Samsung on kasvattanut asemiaan premium-älypuhelimissa Euroopassa, mutta yhtiön vahvin kilpailuetu ei liity kameroihin tai tekoälyyn. Se löytyy syvältä toimitusketjusta. Samsung valmistaa itse keskeiset muistipiirit, joita sen lippulaivapuhelimet tarvitsevat.

Automaattiajaminen pelastaa henkiä, mutta ei ratkaise päästöongelmaa

Automaattiajaminen tuo merkittäviä turvallisuushyötyjä jo osittaisella käyttöönotolla. EU-tason tutkimuksen mukaan vaikutus kuolemaan johtaviin onnettomuuksiin on selvä, kun taas päästövähennykset jäävät pieniksi. Samalla liikenne hidastuu hieman.

Muistien valmistajilla on nyt kissanpäivät – Samsung varoitti jättituloksesta

AI-buumi alkaa näkyä konkreettisesti muistimarkkinassa. Samsung Electronics ennakoi ensimmäisen neljänneksen tuloksensa moninkertaistuvan, kun muistipiirien hinnat nousevat ja kysyntä pysyy poikkeuksellisen kovana.

EU:n uusin pilottilinja keskittyy puolijohdepohjaisiin kubitteihin

Eurooppa ottaa seuraavan askeleen kvanttilaskennan teollistamisessa, kun puolijohdepohjaisiin spin-kubitteihin keskittyvä SPINS-pilottilinja on käynnistetty. Leuvenista mikroelektroniikan tutkimus IMECistä johdettava hanke kokoaa 25 tutkimus- ja teollisuustoimijaa rakentamaan polkua, jossa kvanttisiruja ei enää vain tutkita laboratoriossa, vaan valmistetaan hallitusti puolijohdeteollisuuden prosesseilla.

Kupari ei enää riitä AI-piireissä

Tekoälylaskennan suurin pullonkaula ei ole enää itse laskenta vaan datan siirto. Nyt CEA-Leti, CEA-List ja Powerchip Semiconductor Manufacturing Corporation hakevat ratkaisua tuomalla optiset yhteydet suoraan sirupakettiin.

Bittium ja Telia tuovat 5G:tä osaksi sotilasverkkoa

Bittium Oyj ja Telia Finland ovat toteuttaneet ratkaisun, jossa kaupallinen 5G-verkko kytketään osaksi Puolustusvoimien taistelunkestävää tiedonsiirtoa. Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun sotilaskäyttöön suunniteltu taktinen verkko ja 5G yhdistetään saumattomaksi kokonaisuudeksi.

Kolmivaiheinen tuuletinohjaus ilman koodia

Belgialainen Melexis pyrkii madaltamaan BLDC-moottorien käyttöönoton kynnystä uudella ohjainpiirillään. Yhtiön MLX80339 tuo kolmivaiheisen tuuletinohjauksen massamarkkinaan ilman ohjelmistokehitystä: moottorinohjauslogiikka on valmiiksi integroitu piiriin ja käyttöönotto tehdään konfiguroimalla, ei koodaamalla.

Onko DDR5-hintojen huippu nähty?

DDR5-muistien hinnat ovat kääntyneet selvään laskuun kuluttajamarkkinoilla Yhdysvalloissa, Kiinassa ja Euroopassa. Samalla valmistajien sopimushinnat ovat pysyneet vakaina, mikä viittaa siihen, että kyse on toistaiseksi kysynnän hetkellisestä notkahduksesta, ei koko markkinan käänteestä.

Autojen näytöt kasvavat, eikä perinteinen ohjain enää riitä

Microchipin uusi SAM9X75D5M on autoihin hyväksytty hybridipiiri, jossa prosessori ja DDR2-muisti on integroitu samaan koteloon. Uutuuden ydin ei ole niinkään laskentatehon harppaus vaan se, että HMI-näyttöjen suunnittelu helpottuu, piirilevy yksinkertaistuu ja erillismuistin hankintariski pienenee.

Muuta lämpö sähköksi

Fysiikan peruskurssilla opimme, että energiaa ei voida luoda eikä hävittää, mutta sitä voidaan muuntaa eri muotoihin. Energian säilymislain – eli termodynamiikan ensimmäisen pääsäännön – jälkeen insinöörit ovat etsineet keinoja muuntaa energia käyttökelpoisempiin muotoihin.

GaN vie USB-C:n teollisuuteen

USB-C on tähän asti ollut käytännössä kuluttajalaitteiden liitin. Nyt se alkaa murtautua myös teollisiin virtalähteisiin. Renesas Electronics on esitellyt GaN-pohjaisen AC/DC-alustan, jossa USB-lataus yhdistyy jopa 500 watin teholuokkaan.

Kuulento ei perustu vieläkään huipputekniikkaan

Ensimmäinen miehitetty kuulento yli 50 vuoteen on käynnissä, mutta yksi asia ei ole muuttunut. Avaruudessa ei käytetä uusinta mahdollista elektroniikkaa. Päinvastoin kaikkein kriittisimmissä järjestelmissä luotetaan tarkoituksella vanhempaan, mutta paremmin ennustettavaan puolijohdetekniikkaan.

ETNdigi - Watch GT Runner 2
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Tehonsyötön suojaus muuttuu ohjelmoitavaksi

ETN - Technical articleSähkönjakelun alkuajoista alkaen sulakkeilla on suojattu sähköverkkoja ylikuormitustilanteiden varalta. Perinteiset sulakkeet ovat helppokäyttöisiä, mutta ne eivät ole joustavia eivätkä älykkäitä. Nykyajan sovelluksissa, joiden sovellusalue vaihtelee teollisuusautomaatiosta kulutuselektroniikkaan, tarvitaan kehittyneitä suojausominaisuuksia, kuten säädettäviä virtarajoja, lämpötilasuojauksia ja nopeaa reagointia vikatilanteisiin.

Lue lisää...

OPINION

Agenttikoodaus muuttaa myös sulautetun kehityksen

CodeBoxxin perustajan Nicolas Genestin mukaan ohjelmistokehitys on kääntynyt päälaelleen: koodia ei enää kirjoiteta, vaan tekoälyä orkestroidaan kohti tavoitetta. Muutos näkyy erityisen voimakkaasti sulautetuissa järjestelmissä, joissa tiukka laitteisto–ohjelmisto-integraatio, pitkät validointisyklit ja virheiden korkea hinta tekevät agenttipohjaisesta kehityksestä poikkeuksellisen merkittävän murroksen.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • IQM:n arvo jo 1,8 miljardia – uusi rahoituskierros vie kohti pörssiä
  • Muistien hintapiikki paisuttaa puolijohdemyynnin 1300 miljardiin dollariin
  • Yksinkertainen flyback-muunnin yltää 440 wattiin
  • Tehonsyötön suojaus muuttuu ohjelmoitavaksi
  • Nyt data pysyy salattuna myös pilvessä

NEW PRODUCTS

  • Vesitiivis USB-C piirikortille ilman lisäkokoonpanoa
  • Kolmivaiheinen tuuletinohjaus ilman koodia
  • AES ei vielä tee muistitikusta turvallista
  • Toughbook 56 tuo tekoälyn kentälle ilman pilveä
  • RECOM laajentaa moduuleista erillismuuntimiin
 
 

Section Tapet