ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
2026  # megabox i st f wallpaper

IN FOCUS

IoT-piireillä päästöt kuriin

IoT-teknologia on nousemassa keskeiseksi työkaluksi kestävän kehityksen ratkaisuissa. Vaikka laitteiden valmistus ja käyttöönotto vaativat energiaa, pitkän aikavälin säästöt ylittävät kulut moninkertaisesti. Tuoreiden analyysien mukaan IoT voi säästää jopa kahdeksankertaisesti sen energiamäärän, jonka se itse kuluttaa elinkaarensa aikana.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

bonus # recom webb
TMSNet  advertisement
ETNdigi
2026  # megabox i st f wallpaper
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

Sähkö, ohjelmistot ja data dominoivat Suomen patentointitilastoissa

Tietoja
Julkaistu: 09.02.2026
  • Business

Suomen patentointi nojaa yhä vahvemmin sähkötekniikkaan, ohjelmistoihin ja datankäsittelyyn. Tämä näkyy selvästi Patentti- ja rekisterihallitus (PRH) tuoreissa tilastoissa, jotka kertovat sekä teknologisesta painopisteestä että alueellisista muutoksista patenttihakemuksissa.

PRH vastaanotti vuonna 2025 yhteensä 1 665 kansallista patenttihakemusta. Määrä laski edellisvuodesta 164 hakemuksella, mutta kokonaiskuva ei ole yksiselitteisesti heikkenevä. Patentointi on siirtynyt yhä selvemmin aloille, joissa yhdistyvät ohjelmistot, laskenta, viestintä ja data, ja samaan aikaan alueellinen painopiste Suomessa on hajautumassa.

Tekniikan aloittain tarkasteltuna sähkötekniikka on noussut selvästi hallitsevaan asemaan. Erityisesti tietotekniikkaan ja digitaaliseen viestintään liittyvien patenttihakemusten määrä kasvoi voimakkaasti 2020-luvun alkupuoliskolla. Tietotekniikan patenttihakemukset ovat yli kaksinkertaistuneet viidessä vuodessa, ja myös puolijohteisiin sekä tietoliikenteeseen liittyvä patentointi on pitkällä aikavälillä kasvussa. Tämä tukee kuvaa Suomesta ohjelmisto-, järjestelmä- ja syväteknologiavetoisena innovaatioympäristönä.

Samaan aikaan mittaus-, optiikka- ja lääketieteellinen teknologia muodostavat vahvan ja poikkeuksellisen tasaisen kokonaisuuden. Instrumenttiteknologiaan liittyvät patentit pysyvät korkealla tasolla vuodesta toiseen, ja optiikan hakemusmäärät ovat selvässä nousussa. Tämä heijastaa suomalaisen osaamisen juuria antureissa, fotoniikassa ja korkean lisäarvon erikoisteknologioissa, jotka kytkeytyvät myös kvantti- ja terveysteknologiaan.

Perinteisempi koneenrakennus ja prosessiteollisuus jatkavat vakaata mutta hidasta kehitystä. Mekaanisen tekniikan patentointi ei ole romahtanut, mutta kasvu on loivaa ja pitkälti inkrementaalista. Kemian puolella kehitys on hajanaista: materiaalit, polymeerit ja pinnoitteet pärjäävät, mutta esimerkiksi biotekniikan ja lääkekehityksen patenttimäärät jäävät kansainvälisesti vaatimattomiksi.

PRH:n maakuntatilastot täydentävät teknistä kokonaiskuvaa. Vuonna 2025 patenttihakemusten määrä kasvoi useissa maakunnissa Uudenmaan ulkopuolella. Eniten kasvua nähtiin Pirkanmaalla, Keski-Suomessa ja Pohjois-Pohjanmaalla. Myös Etelä-Karjalassa hakemusmäärät kasvoivat selvästi. Sen sijaan Uudellamaalla, joka on yhä selvästi suurin yksittäinen patenttihakijoiden keskittymä, hakemusmäärä laski selvästi edellisvuodesta.

Kokonaisuutena tilastot piirtävät kuvan murroksesta. Patentointien kokonaismäärä heilahtelee, mutta sisältö muuttuu. Suomi ei enää patentoi ensisijaisesti raskasta kemiaa tai perinteistä konepajatekniikkaa, vaan ohjelmistoihin, dataan, mittaukseen ja viestintään perustuvia ratkaisuja. Samalla innovaatiotoiminta näyttää leviävän aiempaa laajemmin eri puolille maata.

PRH:n tilastot koskevat vain kansallisia patenttihakemuksia. Suuri osa kansainvälisesti suuntautuneesta huipputeknologiasta patentoidaan suoraan Euroopan patenttiviraston tai PCT-järjestelmän kautta. Kansallinen aineisto antaa kuitenkin hyvän läpileikkauksen siitä, millaisilla teknologioilla Suomessa juuri nyt rakennetaan uutta teollista ja digitaalista kilpailukykyä.

Kuva: Nokia Research

MORE NEWS

Isoakin kojetaulua voi nyt ohjata yhdellä kosketusohjaimella

Microchip Technology on laajentanut autojen kosketusohjainten maXTouch M1 -sarjaa siten, että yhdellä ohjainratkaisulla voidaan kattaa jopa 42 tuuman levyinen, koko kojelaudan mittainen näyttö. Samalla tuoteperheeseen tuotiin ratkaisu myös 2–5 tuuman pienille näytöille.

Onko tabletista tulossa taas kiinnostava laite?

Tablet-markkina kasvoi vuonna 2025 lähes kymmenen prosenttia 162 miljoonaan toimitettuun laitteeseen. Useamman vaisun vuoden jälkeen suunta on jälleen ylöspäin. Samalla laitteiden rooli on muuttumassa. Tablet ei ole enää vain kevyt mediasoitin tai “sohva-PC”, vaan osa laajempaa tekoälyekosysteemiä.

Tarvitset 8-bittistä ohjausta? Tässä siihen minikortti

Kaikki sulautettu kehitys ei tarvitse 64-bittistä prosessoria ja gigatavujen muistia. Monessa ohjaus- ja anturisovelluksessa 8-bittinen mikrokontrolleri on edelleen järkevin ratkaisu. Tähän tarpeeseen vastaa ruotsalaisen iLabsin Challenger+ T3217, kompakti kehityskortti, joka rakentuu ATtiny3217 -mikro-ohjaimen ympärille.

Renesas tuo pienten jännitteiden galliumnitridin palvelimiin

Renesas Electronics laajentaa GaN-strategiaansa palvelinmarkkinaan. Yhtiö on solminut lisenssi- ja second source -sopimuksen Efficient Power Conversionin kanssa ja saa käyttöönsä matalajännitteisen eGaN-teknologian. Kohteena ovat erityisesti AI-palvelimien sisäiset DC–DC-muunnokset.

Etteplan: joka kymmenes koodaaja saattaa lähteä tekoälyn takia

Insinööri- ja teknologiayhtiö Etteplan käynnistää muutosneuvottelut Ohjelmisto- ja sulautetut ratkaisut -palvelualueellaan Suomessa. Neuvottelujen piirissä on 336 työntekijää, ja suunnitellut toimenpiteet voivat johtaa enintään 40 työsuhteen päättymiseen. Se tarkoittaa noin joka kymmenettä työntekijää.

NanoIC-pilottilinja vihittiin – EU tähtää alle 2 nanometriin

Belgialainen mikroelektroniikan tutkimuskeskus Imec on vihkinyt käyttöön NanoIC-pilottilinjan osana 2 000 neliömetrin puhdastilalaajennusta Leuvenin kampuksellaan. Hanke on keskeinen osa EU:n puolijohdestrategiaa ja tähtää alle kahden nanometrin järjestelmäpiiriteknologiaan.

Python menettää osuutta – erikoiskielet nousussa

Python on yhä maailman suosituin ohjelmointikieli, mutta sen johtoasema kapenee. Helmikuun TIOBE-indeksissä Pythonin osuus on 21,81 prosenttia. Laskua vuodessa on 2,08 prosenttiyksikköä. Vielä heinäkuussa 2025 osuus oli lähes 27 prosenttia.

Cadence tuo tekoälyagentit sirujen suunnitteluun

Cadence Design Systems on julkistanut uuden agenttipohjaisen tekoälyratkaisun, jonka tavoitteena on automatisoida sirujen etupään suunnittelu ja verifiointi. Uusi työkalu, ChipStack AI Super Agent, tuo EDA-työnkulkuun autonomisesti toimivia tekoälyagentteja, jotka generoivat RTL-koodia, laativat testipenkit ja testaussuunnitelmat, ajavat regressiotestejä sekä analysoivat ja korjaavat havaittuja virheitä.

Erittäin tarkka anturi virranmittaukseen

Allegro MicroSystems on julkistanut uuden Hall-ilmiöön perustuvan virta-anturin, joka nostaa eristettyjen magneettisten virtasensoreiden tarkkuuden uudelle tasolle. Yhtiön mukaan ACS37017 saavuttaa tyypillisesti 0,55 prosentin herkkyysvirheen koko elinkaaren ja lämpötila-alueen yli.

Nokia haluaa tekoälyagentit operaattorien avuksi

Nokia ja Telefónica testaavat tekoälyagenttien käyttöä televerkkojen rajapintojen hyödyntämisen helpottamiseksi. Tavoitteena on nopeuttaa niin sanottujen Network API -rajapintojen käyttöönottoa ja tehdä niistä kehittäjille helpommin lähestyttäviä.

GaN avaa tien 800 voltin AI-palvelimiin

AI-palvelinten tehontarve kasvaa nopeammin kuin datakeskusten perinteinen sähkönjakelu kestää. GPU-klusterit ja tekoälykiihdyttimet nostavat yksittäisten räkkien tehon kymmeniin kilowatteihin. Tämän vuoksi ala on siirtymässä kohti 800 voltin HVDC-arkkitehtuureja. Galliumnitridi nousee tässä murroksessa avainteknologiaksi.

CHERI voi olla tärkein tietoturvahanke vuosikymmeniin

Valtaosa vakavista kyberhaavoittuvuuksista ei johdu salauksesta tai tunnistautumisesta, vaan muistivirheistä. Näitä ovat esimerkiksi puskuriylivuodot ja virheelliset muistiviittaukset. Nyt niihin haetaan ratkaisua suoraan prosessoritasolta.

ST toi integroidun tekoälyn auton ohjainpiirille

STMicroelectronics on esitellyt Stellar P3E -mikro-ohjaimen, joka tuo tekoälykiihdytyksen suoraan autoluokan ohjainpiiriin. Kyseessä on merkittävä askel kohti hajautettua, reaaliaikaista älykkyyttä ajoneuvoissa, kun AI-laskenta ei ole enää vain keskitettyjen SoC-piirien tai domain-ohjainten varassa.

Claude on omatoimisesti löytänyt yli 500 haavoittuvuutta avoimesta lähdekoodista

Generatiivinen tekoäly ei enää vain avusta ohjelmistokehitystä. Se tekee jo itsenäistä tietoturvatyötä. Anthropic kertoo, että sen kehittämä Claude Opus 4.6 on löytänyt syksystä 2025 lähtien yli 500 vakavaa haavoittuvuutta avoimen lähdekoodin ohjelmistoista. Olennaista on, että Claude on tehnyt työn pitkälti omatoimisesti.

Voisiko HDMI:n yli ladata haittaohjelman?

Voisiko älytelevisio toimia bottiverkon orjana? Periaatteessa kyllä: se on liitetty nettiin ja se on vjo varsin tehokas tietokone. Mutta siihen pitäisi saada ujutettua jokin haittaohjelma. Onko se mahdollista?

Lediajuri LIN-väylään ilman koodia

Melexis on julkistanut MLX80124-piirin, joka ohjaa auton RGB-ambient-valaistusta LIN-väylän kautta ilman omaa ohjelmistokehitystä. Piirin idea on yksinkertainen. Valaistuksen käyttäytyminen määritellään graafisella työkalulla, eikä ajuriin tarvitse kirjoittaa tai kääntää laiteohjelmistoa.

Markkina piristyy, toimitusajat pitenevät

Euroopan komponenttimarkkina on selvästi piristymässä. Samalla toimitusajat alkavat venyä valikoiduissa tuoteryhmissä. - Kyselyjen määrä kasvaa ja myynti on lähtenyt liikkeelle sekä Britanniassa että EU:ssa. Samalla osa valmistajista pidentää toimitusaikoja, sanoo Anglia Componentsin teknologiajohtaja David Pearson.

Pelkkä operaattorin kuitu ei riitä enää vuonna 2030

Valokuitu kiinteistön kellarissa ei takaa nopeaa nettiä asunnoissa. Näin on jo nyt. Vuoteen 2030 mentäessä ongelma korostuu entisestään. Kuituoperaattori Valoon taloyhtiömyynnistä vastaava myyntipäällikkö Mikael Kumpulainen muistuttaa, että sisäverkon pullonkaulat on ratkaistava, jotta nopea netti ei jää jumiin jakamoon.

Sähkö, ohjelmistot ja data dominoivat Suomen patentointitilastoissa

Suomen patentointi nojaa yhä vahvemmin sähkötekniikkaan, ohjelmistoihin ja datankäsittelyyn. Tämä näkyy selvästi Patentti- ja rekisterihallitus (PRH) tuoreissa tilastoissa, jotka kertovat sekä teknologisesta painopisteestä että alueellisista muutoksista patenttihakemuksissa.

4 gigabitin linkki laserilla

Terahertsialueella toimivalla laserilla on onnistuttu toteuttamaan 4 gigabitin sekuntinopeuteen yltävä langaton tiedonsiirtoyhteys. Tuloksen taustalla on kvanttikaskadilaser, QCL, jota moduloitiin suoraan ilman erillistä modulaattoria. Kyse on merkittävästä teknisestä näytöstä taajuusalueella, jota on pitkään pidetty lupaavana mutta käytännössä vaikeana.

bonus # recom webb mobox
2026  # mobox för wallpaper
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Älyä virtaamien mittaukseen

Virtaamamittaus on monissa laitteissa kriittinen mutta usein ongelmallinen toiminto. Perinteiset mekaaniset anturit kuluvat ja jäävät sokeiksi pienille virtausnopeuksille. Ultraäänitekniikkaan perustuvat valmiit moduulit tarjoavat nyt tarkan, huoltovapaan ja helposti integroitavan vaihtoehdon niin kuluttaja- kuin teollisuussovelluksiin.

Lue lisää...

OPINION

Salasana ei suojaa enää kvanttiaikana

Salasanojen aika on ohi. Kvanttitietokoneet pakottavat koko tunnistautumisen ja kryptografian uudelleenarviointiin. Kyse ei ole yksittäisestä algoritmista vaan koko digitaalisen luottamuksen rakenteesta, kirjoittaa Yubicon teknologiajohtaja Christopher Harrell.

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • Isoakin kojetaulua voi nyt ohjata yhdellä kosketusohjaimella
  • Onko tabletista tulossa taas kiinnostava laite?
  • Tarvitset 8-bittistä ohjausta? Tässä siihen minikortti
  • Renesas tuo pienten jännitteiden galliumnitridin palvelimiin
  • Etteplan: joka kymmenes koodaaja saattaa lähteä tekoälyn takia

NEW PRODUCTS

  • Erittäin tarkka anturi virranmittaukseen
  • Eikö 8 bittiä enää riitä? Tässä vastaus
  • Maailman pienin 120 watin teholähde DIN-kiskoon
  • Terävä vaste pienessä kotelossa
  • Click-kortilla voidaan ohjata 15 ampeerin teollisuusmoottoreita
 
 

Section Tapet