Joku saattaa vielä muistaa, että Wi-Fi -tekniikka tuli ensiksi markkinoille PCI-korttipaikkaan tai USB-porttiin liitettävien mokkuloiden tai ”tikkujen” avulla. Netgear ehdottaa nyt samaa uusimman polven Wi-Fi 6E-tuen saamiseksi läppäriin tai tietokoneeseen. Tavallaan uusi Nighthawk AXE3000 -tikku näyttää jopa nostalgiselta.
Uutuussovitin, joka tunnetaan myös mallimerkinnällä A8000, on ensimmäinen Wi-Fi 6E USB 3.0 -sovitin, joka tietokoneeseen liitettynä tuo Wi-Fi 6E:n nopeuden, tehokkuuden ja suorituskyvyn välittömästi käyttäjien saataville. Tikku tuo käyttäjälle uuden 6 GHz:n taajuuden ilman työkaluja tai tietokoneen päivittämistä.
Hyödyn saaminen tikusta edellyttää vain, että käytössä on USB 3.0 -tekniikkaa tukeva portti. Eli aivan vanhimpien läppäreiden kanssa nopeampi Wi-Fi-vauhti ei onnistu.
Nighthawk A8000 tukee kaikkia kolmea Wi-Fi-taajuutta (2,4 GHz, 5 GHz tai 6 GHz) ja valitsee niistä oikean automaattisesti. Sovitin voi saavuttaa jopa 1,2 gigabitin datanopeuden. Netgearin ympärisäteilevä antennijärjestelmä takaa matalahäviöisen yhteyden kaikilla kolmella Wi-Fi-taajuudella.
Tarjolla on myös USB-kaapelin päässä oleva pidike. Sen avulla tikulle löytää tietokoneen luota paikka, jossa kuuluvuus on vahvimmillaan. Jenkeissä tikun hinta on sentin vaille 90 dollaria.
















Tria Technologies on julkaissut uuden OSM-LF-IMX95-moduulin, joka tuo tekoälylaskennan suoraan piirilevylle juotettavaan muotoon. Moduuli perustuu NXP i.MX 95 -sovellusprosessoriin ja noudattaa Open Standard Module eli OSM 1.2 -määrittelyä.
Virtaamamittaus on monissa laitteissa kriittinen mutta usein ongelmallinen toiminto. Perinteiset mekaaniset anturit kuluvat ja jäävät sokeiksi pienille virtausnopeuksille. Ultraäänitekniikkaan perustuvat valmiit moduulit tarjoavat nyt tarkan, huoltovapaan ja helposti integroitavan vaihtoehdon niin kuluttaja- kuin teollisuussovelluksiin.


