ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
ETNdigi-superbanner
37  #  square finsk sajt en vecka i maj
2026  # megabox

IN FOCUS

3D-piirit pakottavat suunnittelun huomioimaan lämmön, tehon ja mekaniikan

3D-IC-arkkitehtuureihin siirtyville suunnittelutiimeille suorituskyvyn ja luotettavuuden jatkuva parantaminen tuo mukanaan tuttuja mutta yhä monimutkaisempia haasteita: miten hallitaan tehonkulutusta, poistetaan lämpöä ja otetaan huomioon erilaisten fysikaalisten ilmiöiden monimutkainen vuorovaikutus pinotuissa rakenteissa?

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

ETN

Sep # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

TECHNICAL ARTICLES

Moniydinsuorittimet tulevat lentokoneisiin

Tietoja
Kirjoittanut Veijo Ojanperä
Julkaistu: 04.07.2018
  • Komponentit
  • Suunnittelu & ohjelmointi

Ilmailun turvakriittisissä ohjausjärjestelmissä on aiemmin pitäydytty perinteisiin yhden ytimen prosessoriratkaisuihin. Nyt ilmailualallakin aletaan yleistä kehitystä seuraten siirtyä moniytimisiin suoritinarkkitehtuureihin.

Artikkelin kirjoittaja Paul Parkinson toimii Wind Riverin ilmailu- ja puolustusjärjestelmien johtavana järjestelmäarkkitehtina.

 

Viime vuosikymmenen aikana puolijohdevalmistajat ovat siirtyneet tuotannossa moniytimisiin prosessoreihin, jotta kaupallisten markkinoiden jatkuvasti kasvavat vaatimukset yhä paremmasta suorituskyvystä voitaisiin täyttää. Yhden suoritinytimen tarjoaman suorituskyvyn periaatteellinen yläraja on tullut vastaan eikä kellotaajuuksiakaan ole enää voitu kasvattaa laskentatehon parantamiseksi.

Moniydinprosessorien käyttöönotto on tarjonnut käyttäjille lisää suorituskykyä yritysten yleiskäyttöisissä sovelluksissa, mutta se on tuonut esiin myös joitakin erityisiä haasteita turvakriittisissä kohteissa esimerkiksi ilmailualan järjestelmissä. Tämä johtuu siitä, että avioniikan sovelluksille asetetaan aivan erityisiä vaatimuksia, joihin kuuluvat muun muassa järjestelmien eristäminen ja deterministiset toimintaperiaatteet, eivätkä nämä ole puolijohdevalmistajien ensisijaisia päämääriä moniydinsuorittimien suunnittelussa kaupallisille markkinoille.

Ilmailualan teollisuudella, tiedeyhteisöllä ja sertifiointiviranomaisilla on meneillään useita tutkimushankkeita moniytimisten suoritinarkkitehtuurien hyödyntämisestä avioniikan sovelluksissa. Monet tutkijat ovat havainneet, että moniytimisiin suorittimiin perustuvilla ratkaisuilla on soveltuvuudessa ilmailualan sovelluksiin eroja, jotka johtuvat arkkitehtuurin suunnittelun erityispiirteiden vaikutuksesta järjestelmien eristämiseen ja determinismin periaatteisiin.

Erot liittyvät faktoihin, jotka nousevat esiin laiteresurssien jakamisessa ilmeneviin tekijöihin. Niihin sisältyy muun muassa yhden muistinohjaimen tai jaetun väylän käyttö usean ytimen kesken (mikä voi synnyttää riskejä resurssikilpailun muodossa). Vastaavia tilanteita ilmenee myös sen suhteen, käytetäänkö erillistä vai jaettua tason 2 välimuistia kutakin ydintä varten.

Tämä epävarmuus moniydinsuorittimien valitsemisessa avioniikan kehityshankkeisiin on moninkertaistunut useiden eri tekijöiden vuoksi. Alun perin tähän ei ole liittynyt mitään politiikkaa tai ohjausta, vaikka lentoturvallisuuden sertifiointivirastot EASA ja FAA ovatkin julkaisseet MULCORS-tutkimusraportin ja CAST-32-kannanoton moniydinprosessorien käyttämisestä avioniikassa.

Nyt avioniikan turvakriittisissä sovelluksissa tähän asti käytetyt yksiytimiset prosessorit ovat tulossa piille toteuttamisen äärirajoille tai katoamassa kokonaan tarjonnasta. PowerPC-suorittimien historiallinen dominanssi sulautettujen markkinoilla näyttää hiipuvan ja pitkän aikavälin tulevaisuus näyttää hieman epävarmalta, kun NXP (ent. Freescale) kehittää nykyään myös ARM-pohjaisia suorittimia PowerPC-sirujen ohella. Lisäksi PowerPC QorIQ -suoritinarkkitehtuurin lukuisat variantit tuovat epävarmuutta siitä, saadaanko avioniikan sovelluksiin lainkaan enää de facto -vaihtoehtoa.

Toinen tekijä on ARM-pohjaisten prosessorien kasvava suorituskyky, jonka ansiosta niitä voidaan pitää toimivana vaihtoehtona monissa avioniikan sovelluksissa, joissa PowerPC-suorittimia on käytetty aiemmin. Lisäksi Intelin valmistamia prosessoreita, joita ei ole aiemmin laajasti käytetty ilmailualan sovelluksissa osittain niiden tehonsyöttövaatimusten vuoksi, katsellaan nyt uusin silmin yhtiön uusimpien 14 nanometrin teknologiaan perustuvien niukkatehoisten suoritinsirujen ansiosta.

Tämä markkinadynamiikka on johtanut suorittimien valinnan pirstoutumiseen avioniikan sovelluksissa, minkä tuloksena laajasti käytetyille yksiytimisille PowerPC-suorittimille ei saada yhtä ilmeistä seuraajaa. Tarjolla on nyt laaja valikoima kilpailevia ratkaisuja: moniytiminen ARM-perhe, PowerPCQoriQ -arkkitehtuurin suoritinperhe sekä Intelin Core- ja Atom-arkkitehtuurit.

Kuva 1. Yksiytimiset suoritinarkkitehtuurit, joita käytetään laajasti turvakriittisissä avioniikan sovelluksissa, ovat käymässä vähiin, koska puolijohdevalmistajat siirtyvät moniytimisiin suoritinarkkitehtuureihin.

Haasteita RTOS-turvatodistuksille

Sitoutuminen reaaliaikaisen käyttöjärjestelmän (RTOS) ohjelmistosertifikaatteihin DO-178B ja ED-12B Level A on erittäin kallista. Kustannukset ovat miljoonia euroja ja myös spesifisiä perustaksi valitulle suoritinarkkitehtuurille. Reaaliaikaisten käyttöjärjestelmien toimittajille on kohtuuttoman kallista sitoutua DO-178B- ja ED-12B-turvasertifikaatteihin useille eri suoritinarkkitehtuureille, kun ei ole lainkaan takeita valtavien NRE-kulujen (Non-Recurring Engineering) kattamisesta jatkossa.

Näistä syistä on kehitetty avioniikan DO-178B- ja ED-12B-turvasertifikaateille erityisiä COTS RTOS -sertifiointipaketteja yleisimmin käytetyille yhden ytimen prosessoreille. Wind River on käyttänyt COTS-todistuksiin perustuvaa lähestymistapaa VxWorks RTOS -järjestelmälle. Se mahdollistaa tärkeiden DO-178B- ja ED-12B-sertifikaattien NRE-kustannusten jaksottamisen useille asiakkaille ja ohjelmille, jotka käyttävät samaa suoritinarkkitehtuuria ja vähentävät näin sertifiointikustannuksia kussakin ohjelmassa.

Tämä johtaa myös edulliseen jatkumoon, koska suorittimet voivat tarjota kustannuksiltaan edullisimman vaihtoehdon seuraaville sertifiointiprojekteille - verrattuna siihen, että kehitettäisiin niitä aivan uudelle suoritinarkkitehtuurille yhä kasvavin kustannuksin.

Kuva 2: ARINC 653 -yhteensopiva käyttöjärjestelmäarkkitehtuuri.

Moniydinratkaisun sertifioinnin haasteet

Reitti moniytimisen järjestelmän sertifiointiin tuottaa tällä hetkellä haasteita avioniikan kehitysohjelmille, koska FAA ja EASA eivät ole julkaisseet virallista linjaustaan tai ohjeistustaan asiasta. EASA MULCORS -tutkimusraportti ja FAA CAST-32 -kannanotto pitää kuitenkin ottaa huomioon suunniteltaessa turvakriittisiä ilmailualan hankkeita.

Kehitysohjelmat voivat harkita moniytimisten prosessorien käyttöä seuraavan sukupolven laitealustoihinsa, vaikka nykyiset datankäsittelyvaatimukset eivät ylittäisikään yksiytimisen suorittimen tarjoamaa suorituskapasiteettia. Vastaavasti joissakin ohjelmissa saatetaan harkita myös moniydinratkaisuja, joissa ytimiä on enemmän kuin kaksi.

Esimerkiksi 4- ja 8-ytimiset suoritinpiirit ovat nykyään jo melko yleisiä. CAST-32-kannanotto ei kuitenkaan suosittele yli kaksi ydintä sisältäviä moniydinsuorittimia. Moniytimisten järjestelmien sertifiointi edellyttää vahvaa tutkimus- ja hyväksyntätoiminnan johtamista, jotta MULCORS-raportin ja FAA CAST-32 -kannanoton ohjeistusta voidaan laajentaa.

Kummassakin edellä mainitussa skenaariossa kehitysohjelmien on kyettävä käyttämään tiettyjä suoritinytimiä ja deaktivoimaan käyttämättömät ytimet. CAST-32-kannanoton moniytimisiä ratkaisuja koskevien määrittelyjen ja tavoitteiden saavuttamiseksi ohjelmien on osoitettava, että deaktivoidut ytimet eivät missään tilanteessa voi yllättäen aktivoitua ja alkaa häiritä muiden ytimien toimintaa.

Tässä voitaisiin käyttää lähestymistapaa, jossa luetaan säännöllisesti ne ohjausrekisterit, jotka ovat kriittisiä turvallisen toiminnan kannalta, ja nollataan rekisterien sisältö siinä tapauksessa, että havaitaan tilanmuutoksia. Tai vaihtoehtoisesti ylikirjoitetaan ohjausrekisterit säännöllisesti niin, että voidaan varmistaa halutun tilan säilyminen. Jotkut suorittimet tarjoavat myös suorituskyvyn valvontayksiköitä, joiden ansiosta kunkin ytimen tila voidaan määrittää itsenäisesti.

Ytimien deaktivoinnin ohjelmallinen toteutus on suoritinspesifinen toimi, joka riippuu kyseisen suoritinarkkitehtuurin ytimelle tarjoamista mahdollisuuksista kirjoittaa ohjausrekistereihin sekä deaktivoida muita ytimiä. Esimerkiksi PowerPC QorIQ T2080 -prosessorin tapauksessa yksittäisen ytimen deaktivointi tehdään asettamalla sopiva bittiyhdistelmä ytimenestorekisteriin (Core Disable Register) esikäynnistyksen (Pre-Boot Initialisation) aikana tai silloin, kun ydin on Boot hold off -tilassa. Kun ydin sitten on deaktivoitu, se voidaan aktivoida uudelleen ainoastaan virrankytkennän, täyden nollauksen tai ytimen nollauksen avulla.

Ilmailualan turvakriittisten kehityshankkeiden mahdollisuudet luoda ratkaisuja, joissa yksittäiset suoritinytimet voidaan deaktivoida ja kehittää vankat turvarakenteet prosessin deterministiselle toiminnalle, saattavat riippua siitä yksityiskohtaisesta teknisestä informaatiosta, jonka suorittimia valmistava puolijohdeyritys kykenee tarjoamaan ratkaisun suunnitteluun ja prosessorin toimintaan liittyen.

Jotkut puolijohdevalmistajat saattavat tarjota kaiken tarvittavan tiedon julkisesti saataville, kun taas toiset voivat tarjota tietoa vain tiettyyn tasoon asti julkaisunrajoitussopimuksen pohjalta. Niille kehityshankkeille, jotka sitoutuvat laitteiston DO-254-sertifiointiin, tämä on erittäin tärkeä vaatimus, jonka vuoksi pitää varmistaa, että valittu puolijohdevalmistaja tarjoaa pääsyn tarvittavaan informaation, vaikkei valmistaja sitoutuisikaan virallisesti DO-254-sertifiointiin, kuten esimerkiksi Altera toimii.

Nopeat omaksujat vauhdittavat

Ilmailutekniikassa aletaan parhaillaan siirtyä laajasti yksiytimisistä suoritinratkaisuista moniytimisten prosessorien arkkitehtuureihin. Tätä kehitystä ohjaa alati kasvava kysyntä järjestelmien aiempaa paremmasta toiminnallisuudesta. Lisäksi siihen vaikuttaa puolijohdetuotteiden elinkaarien kehitys, joka on pitkälti kuluttajamarkkinoiden sanelemaa. Puolijohdevalmistajien ottamat edistysaskeleet tarjoavat nykyään paljon aiempaa laajemman valikoiman elinkelpoisia suoritinratkaisuja avioniikan sovelluksiin. 

Vaikka nyt näyttää olevan jonkin verran epävarmuutta suorittimen parhaan valintamenettelyn suhteen avioniikan turvakriittisten kehitysohjelmien osalta, on todennäköistä, että moniytimisten järjestelmien nopeiden omaksujien positiiviset kokemukset johtavat jatkuvaan edistymiseen järjestelmien tukemisessa, käyttöönotossa ja menestymisessä. Tämä tulee tapahtumaan samaan tapaan kuin yksiytimisiin suorittimiin perustuvissa kehityshankkeissa aiempina vuosikymmeninä, jolloin syntyi vahva valmistajien ekosysteemi avioniikkaan sertifioiduille COTS-valmistuotteille ja -ratkaisuille.

MORE NEWS

Googlen jätti-investointi: aika on kypsä uudelle ydinvoimalle

Googlen 13 miljardin euron investointi Suomeen on valtava uutinen. Vielä suurempi uutinen saattaa kuitenkin olla se, mitä investointi kertoo Suomen sähköntarpeesta. Tekoäly tarvitsee sähköä. Paljon sähköä, tasaisesti ja ympäri vuorokauden.

Näkyvän valon netti sammui

Skotlantilainen Purelifi, yksi valoon perustuvan langattoman tiedonsiirron pioneereista, on asetettu maksukyvyttömyysmenettelyyn. Itse LiFi-tekniikka saatiin toimimaan ja tietoturva oli yksi sen vahvimmista valteista, mutta rahat loppuivat ennen kuin liiketoiminta ehti kannattavaksi. Kaikki yhtiön 42 työntekijää on irtisanottu.

Uusi 3D-rakenne kutistaa analogiapiirin vaatiman tilan viidesosaan

Japanilainen Nisshinbo Micro Devices on kehittänyt uuden 3D-rakenteen, jossa analoginen IC-piiri ja sen tarvitsemat passiivikomponentit voidaan yhdistää samaan koteloon. Silicon Motherboard -prototyypissä ratkaisu pienensi piirilevyltä tarvittavaa asennuspinta-alaa noin 80 prosenttia.

80 wattia irti tulitikkuaskin kokoisesta teholähteestä

Sveitsiläinen Traco Power on tuonut markkinoille TEN 80WI -sarjan DC/DC-muuntimet, jotka tuottavat 80 watin tehon vain 2 × 1 tuuman kokoisesta kotelosta. Mitoiltaan noin 51 × 25 millimetrin teholähde on siis suunnilleen tulitikkuaskin kokoinen.

Omron automatisoinut Suomea 40 vuoden ajan

Japanilainen automaatioyhtiö Omron juhlii tänä vuonna 40-vuotista toimintaansa Suomessa. Yhtiö vie syyskuussa automaatioteknologiaansa viidelle paikkakunnalle kiertueella, joka päättyy 40-vuotisjuhlaan Espoossa.

ChatGPT:stä löytyi vakava tietoturva-aukko

Check Point Research löysi OpenAI:n ChatGPT-palvelusta haavoittuvuuden, jonka avulla hyökkääjä pystyi komentamaan toisen käyttäjän tekoälyistuntoa salaa. Demonstraatiossa ChatGPT luki uhrin Gmailista tietoja ja välitti ne hyökkääjälle käyttäjän huomaamatta. Haavoittuvuus on jo korjattu.

Uusi piiri tasapainottaa litiumkennot nopeammin

STMicroelectronics on tuonut markkinoille uuden akunhallintapiirin, joka nopeuttaa litiumakkujen kennojen tasapainotusta. L9962 tarjoaa 70 milliampeerin balansointivirran ja valvoo jopa kymmentä sarjaan kytkettyä kennoa.

Fujitsu rakensi timanttispineihin perustuvan kvanttitietokoneen

Fujitsu kertoo rakentaneensa maailman ensimmäisen toimivan kvanttitietokoneprototyypin, jossa timantin tina-vakanssikeskuksiin perustuvat spinkubitit on yhdistetty fotonisiin integroituihin piireihin.

Suprajohtava piiri voi ratkaista CMOSin teho-ongelman

Belgialainen tutkimuslaitos Imec vie suprajohtavia piirejä kohti teollista valmistusta. Uudessa NbTiN-prosessissa johdot on kutistettu 30 nanometriin ja Josephson-liitoksia voidaan pakata miljoonia neliösentille. Tekniikasta haetaan huomattavasti CMOSia energiatehokkaampaa ratkaisua tulevien AI- ja HPC-järjestelmien laskentaan.

AI-agentit tulevat FPGA-kehitykseen

Tänään Tukholmassa järjestettävä FPGAworld osoittaa, kuinka tekoäly muuttaa FPGA-alaa kahdesta suunnasta. FPGA-piirit saavat kasvavan roolin fyysisessä tekoälyssä ja robotiikassa, mutta samalla AI-agentit ovat tulossa osaksi itse FPGA-suunnittelun ja verifioinnin työkaluja.

Satelliittiyhteys tulee yli sataan miljoonaan autoon

Satelliittiyhteydet ovat tulossa nopeasti osaksi autojen tietoliikennettä. Omdian ennusteen mukaan satelliitti-IoT-yhteydellä varustettujen ajoneuvojen määrä kasvaa vuoden 2023 vain 11 000 autosta yli 112 miljoonaan vuoteen 2035 mennessä.

Minikaiutin tarvitsee litran tuhannesosan ilmaa toimiakseen oikein

Minikaiuttimen suorituskyky ei riipu vain itse kaiutinelementistä. Jo yhden kuutiosenttimetrin eli litran tuhannesosan kokoinen ilmatila elementin takana voi ratkaista, saavutetaanko sille luvattu suorituskyky. Same Sky on tuonut tähän tarkoitukseen valmiit prototyyppikotelot.

Pikalatauskaapeli voi olla jopa 100 metrin mittainen

Saksalainen Vector on kehittänyt raskaan liikenteen DC-lataukseen ratkaisun, jossa ajoneuvon ja keskitetyn latauslaitteiston välinen kaapelointi voi olla jopa 100 metriä pitkä. Kyse ei ole siitä, että kuljettaja käsittelisi satametristä kaapelia, vaan latauspistoke voidaan sijoittaa kauas keskitetystä tehoelektroniikasta esimerkiksi bussi- tai kuorma-autovarikolla.

Trumpin politiikka näkyy jo siruvalmistuksessa

Donald Trumpin hallinnon voimakas pyrkimys palauttaa puolijohteiden tuotantoa Yhdysvaltoihin alkaa näkyä konkreettisina muutoksina siruteollisuuden toimitusketjuissa. Tehopuolijohteita kehittävä Navitas Semiconductor aloittaa tässä kuussa uusimpien GaN-piiriensä valmistuksen Globalfoundriesin tehtaalla Vermontissa.

SSD-valmistajat hylkäävät kuluttajia

NAND-valmistajat siirtävät tuotantokapasiteettia kuluttajien SSD-levyistä paremmin tuottaviin datakeskuslevyihin. AI-palvelimien kysyntä on nostanut enterprise-SSD-markkinan ennätykseen ja samalla kiristänyt kuluttajamarkkinan tarjontaa.

5G:n peitto paranee ilman uusia tukiasemia

5G-verkon peittoa voidaan parantaa etenkin solujen reuna-alueilla ja sisätiloissa ilman tukiasemien lähetystehon kasvattamista tai uuden verkkoinfrastruktuurin rakentamista. Anritsu ja Mediatek ovat nyt verifioineet tähän tarkoitetut 3GPP Release 17 -ominaisuudet.

Puolijohteiden valmistuslaitteiden myynti kiihtyy Euroopassa

Puolijohteiden valmistuslaitteiden markkinat kasvavat nyt nopeasti, ja Euroopassa vauhti on selvästi maailman keskiarvoa kovempaa. SEMI:n mukaan laitemyynti kasvoi Euroopassa toisella neljänneksellä peräti 70 prosenttia vuodentakaisesta.

16 gigabitin avoin linkki vie grafiikan auton näytölle

Marelli ja Microchip ovat toteuttaneet auton keskuslaskennan ja näyttöjen välisen videoyhteyden avoimella ASA Motion Link -standardilla. Ratkaisu siirtää grafiikkaa ja videota jopa 16 gigabitin sekuntinopeudella.

EU:n uusi kybervelvoite iskee siruvalmistajiin viikon päästä

EU:n kyberkestävyyssäädöksen eli CRA:n (Cyber Resilience Act) ensimmäiset käytännön velvoitteet tulevat voimaan 11. syyskuuta. Viikon päästä valmistajien on alettava raportoida aktiivisesti hyväksikäytetyistä haavoittuvuuksista ja vakavista tietoturvapoikkeamista. Velvoite koskee myös EU:n ulkopuolisia puolijohdeyrityksiä, jos niiden tuotteita myydään unionin markkinoilla.

Uusi SiC-transistori avaa tien 600 asteen elektroniikkaan

Kioton yliopiston tutkijat ovat kehittäneet piikarbidista transistorin, joka toimii jopa 600 celsiusasteen lämpötilassa. Uusi SiC-rakenne voisi mahdollistaa integroidut piirit ympäristöihin, joissa tavallinen piielektroniikka ei enää selviä.

Sep # puffbox mobox till tme native
37  #  mobox för square
2026  # mobox för megabox
Sep  # puffbox mobox till square
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Suojattu flash suojaa kaikki nettiin liitetyt laitteet

ETN - Technical articleSuojattu flash-muisti tarjoaa verkkoon liitetyille laitteille ja järjestelmille laitteistopohjaisen suojauskerroksen ja täyttää NIST SP800-193 -ohjeistuksen mukaiset häiriönsietovaatimukset. Muistipiireihin erikoistuneen Winbondin kehittämä suojattu flash-piiri on myös suoraan korvaava ja täysin yhteensopiva tavanomaisten NOR-flash-piirien kanssa.

Lue lisää...

OPINION

Googlen jätti-investointi: aika on kypsä uudelle ydinvoimalle

Googlen 13 miljardin euron investointi Suomeen on valtava uutinen. Vielä suurempi uutinen saattaa kuitenkin olla se, mitä investointi kertoo Suomen sähköntarpeesta. Tekoäly tarvitsee sähköä. Paljon sähköä, tasaisesti ja ympäri vuorokauden.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • Googlen jätti-investointi: aika on kypsä uudelle ydinvoimalle
  • Näkyvän valon netti sammui
  • Uusi 3D-rakenne kutistaa analogiapiirin vaatiman tilan viidesosaan
  • 80 wattia irti tulitikkuaskin kokoisesta teholähteestä
  • Omron automatisoinut Suomea 40 vuoden ajan

NEW PRODUCTS

  • 80 wattia irti tulitikkuaskin kokoisesta teholähteestä
  • Uusi piiri tasapainottaa litiumkennot nopeammin
  • Mediatekin uusin tuo kielimallit kodinkoneisiin
  • Bluetooth haastaa UWB:n etäisyysmittauksessa
  • 6 watin DC/DC-muunnin mahtuu tuuman koteloon
 
 

Section Tapet