Joka saattaa muistaa, että Motorola rakensi ja käynnisti 1990-luvulla Iridium-satelliittijärjestelmän, josta tuli valtava kaupallinen katastrofi. Motorola mietti jopa satelliittien pudottamista mereen, kun toiminta oli niin tappiollista. Onneksi ei pudottanut, sillä satelliiteille on edelleen käyttöä.
Vuosia sitten tuhkasta noussut Iridium Communications kertoo nyt, että sen satelliittipalvelut on hyväksytty 3rd Generation Partnership Project (3GPP) -standardeihin. Tämä on kriittinen askel, joka edistää Iridiumin NTN (Non-Terrestrial Networks) -suoraan laitteeseen -tekniikkaa. 3GPP hyväksyi Iridiumin pyynnön laajentaa NB-IoT:n (Non-Terrestrial Networks) toiminnallisuutta tulevan 3GPP:n Release 19 työsuunnitelmaan virallisena työkohteena.
Iridiumin mukaan virstanpylväs nopeuttaa yhtiön polkua tarjota kaikkialla olevia suoria satelliitti-älypuhelinyhteyksiä, jotka yhdistävät satelliitti- ja maanpäälliset verkot. Äskettäin nimetyllä Iridium NTN Direct -palvelulla on keskeinen rooli mobiilikäyttäjien kattavuuden laajentamisessa yhdistämällä laitteet suoraan satelliitteihin, mikä eliminoi perinteisen infrastruktuurin tarpeen vaikeapääsyisillä alueilla.