ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
Oct 29/9 30/9 # Rohde supersquare
Nov # TME (2) square

ETNtv

Watch ECF videos

 
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Ziphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

 2022  # square  (4)
TMSNet  advertisement
ETNdigi
Jan # Farnell sajt skyskrapa
ecf 2023 - reklam
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Tweet

Huawein nappikuulokkeista selkeä ääni suomalaisalgoritmeilla

  • Embedded
  • Software

Huawein suurin Kiinan ulkopuolinen ääniteknologian tutkimus- ja tuotekehityskeskus sijaitsee Suomessa. Luottamus ja panostus suomalaisosaamiseen näkyvät ja kuuluvat useina käyttäjälle tärkeinä ominaisuuksina Huawein uusimmissa laitteissa, kuten huipputason langattomissa FreeBuds Pro 2 -kuulokkeissa.

Huawei on investoinut vahvasti tutkimus- ja tuotekehitystyöhön Suomessa. Yhtiön kehityskeskukset sijaitsevat Helsingissä ja Tampereella, joista jälkimmäisessä yksi toiminnan pääpainopisteistä on kuuloketeknologiassa. Tampereen audiolaboratorio (Tampere Wireless Headset Audio Laboratory) on Huawein suurin Kiinan ulkopuolinen ääniteknologian tutkimus- ja tuotekehityskeskus, ja siellä työskentelee yli 30 alan asiantuntijaa.

Suomalaisen ääniteknologiaosaamisen vaikutukset näkyvät konkreettisesti esimerkiksi elokuussa kauppoihin saapuneiden Huawei FreeBuds Pro 2 -kuulokkeiden useissa ominaisuuksissa. Huawei Suomen audiotekniian kehityksestä vastaavan Jyri Pakarisen mukaan FreeBuds Pro 2 -kuulokkeissa käytetään Tampereen langattomien kuulokkeiden äänilaboratoriossa suunniteltuja puheenkäsittelyalgoritmeja.

- Vaihtelevien ympäristöjen taustamelu ja erityisesti tuuli ovat haastavia elementtejä nappikuulokkeille, joten algoritmiratkaisut ovat tärkeitä selkeiden puhelujen mahdollistamisessa myös haastavissa ympäristöissä, Pakarinen kertoo.

Huawein Tampereen laboratoriossa on myös kehitetty erillisiä automaattisen puheentunnistuksen esikäsittelyalgoritmeja FreeBuds Pro 2 -kuulokkeisiin. Puhelujen selkeyden takaamisen sijaan nämä algoritmit keskittyvät varmistamaan, että AI-sovellukset, kuten ääniavustajat ja puheen tekstiksi muuntavat sovellukset, vastaanottavat käyttäjän puheen parhaassa mahdollisessa muodossa.

Lisäksi FreeBuds Pro 2 -kuulokkeet hyötyvät automaattisesta istuvuudentestausalgoritmista, joka sekin on kehitetty Suomessa. Algoritmi mittaa korvakäytävään suunnatun mikrofonin avulla ääntä käyttäjän korvan sisältä ja arvioi, onko kuulokkeisiin asennettu oikeankokoinen silikonikärki ja ovatko kuulokkeet tukevasti paikoillaan korvissa.

Huawein tutkimus- ja tuotekehitystyön parissa työskentelee Suomessa 450 henkilöä. Huawei on merkittävin tutkimustyön ostaja Suomessa, ja esimerkiksi vuonna 2019 Suomen tutkimus-ja tuotekehitysyksiköt ostivat eri tutkimuslaitoksilta ja yliopistoilta tutkimustyötä Suomesta ja Euroopasta 11,6 miljoonan euron edestä. Huawei investoi vuonna 2019 Suomen tutkimus- ja tuotekehityskeskuksiin 65 miljoonaa euroa.

 

back to top
MORE NEWS

Tekoälyn voi nyt kehittää 32-bittiselle pilvessä

STMicroelectronics on tuonut lisää vaihtoehtoja sulautettujen tekoälykehittäjien ja datatieteilijöiden työskentelyyn. Yhtiö tarjoaa STM32Cube.AI-työkaluja myös pilvipohjaisena ratkaisuna. Ratkaisu on laatuaan ensimmäinen mikro-ohjainmaailmassa.

Huawein uudet napit: paljon äänitiloja, mutta tilaääni puuttuu

Huawei on julkistanut FreeBuds 5i -nappikuulokkeet. Euron alle satasen hinnalla saa monipuoliset äänenmuokkausominaisuudet ja aktiivisen melunvaimennuksen. Android 13:een tuotu uusi tilaäänitoiminto napeista kuitenkin puuttuu.

Suomessa myytiin yli 40 tuhatta sähköautojen latauslaitetta

Liikenteen sähköistyminen etenee vauhdikkaasti, vaikka monien mielestä tahti on edelleen liian hidasta. Kiinteistöihin asennettavia sähköautojen latauslaitteita myytiin viime vuonna 40 134 kappaletta, mikä on 25,4 prosenttia enemmän kuin vuonna 2021. Niissä on latauspisteitä eli pistokepaikkoja yhteensä 55 198 autolle, kertoo Sähköteknisen kaupan liiton (STK) tuore tilasto.

Aurinkosähköauto tulee jo tänä vuonna

Suomessakin yhä suurempi osa uusista autoista on sähkökäyttöisiä. Saksalainen Sono Motors on viemässä sähköauton ideaa pidemmälle, sillä sen Sion-malli on päällystetty polymeeripohjaisella aurinkokennolla. Se lupaa halpoja kilometrejä.

Nappikuulokkeisiin tulee puheentunnistus

Eikö olisi näppärää, jos nappikuulokkeita voisi ohjata puheella? ”Seuraava kappale”, ”soita XX:le”, ”lisää volyymiä”, ja niin edelleen? Tämä voi pian olla mahdollista, sillä kanadalainen Fluent.AI sanoo istuttaneensa puheentunnistusalgoritmista DSP-piirille, joka sopii nappikuulokkeisiin.

Haluatko korvata 8-bittisen 32-bittisellä? Näillä pääset alkuun

STMicroelectronics on laajentanut suositun 32-bittisen STM32-mikro-ohjainperhettään tähän asti edullisimmilla ohjaimilla. STM32C0 on siinä mielessä merkityksellinen piiriperhe, että sillä voidaan korvata vanhoja 8-bittisiä ohjaimia monissa sulautetuissa sovelluksissa.

Lähes joka viides 5G-verkko on avoin vuonna 2026

Open RAN on avoin verkkotekniikka, joka perustuu 3GPP:n 5G-standardeihin ja Open RAN Alliancen kehittämiin määrityksiin. Vielä avoimia verkkoja on käytössä varsin vähän, mutta tutkimuslaitos Dell´Oro arvioi, että vuonna 2026 jo 15-20 prosenttia mobiiliverkoista perustuisi ORAN-tekniikkaan.

Sähköauto vie voimansiirron korkeampiin jännitteisiin

Siirtyminen sähköautoihin mullistaa ajoneuvojen voimansiirron ja vaatii uusia komponenttiratkaisuja. Tässä artikkelissa esittelemme korkeajännitesovelluksia käyttävää sähköajoneuvojen tekniikkaa ja esittelemme Samsung Electro-Mechanicsin korkeajännitteisen autojen MLCC-komponentit (monikerroksiset keraamiset kondensaattorit).

Windows 10:n myynti loppuu

Vuodenvaihteessa ylivoimaisesti suosituin Windows-versio oli vuonna 2015 esitelty Windows 10. Kaikista Windows-mikroista kympin osuus oli karvan alle 68 prosenttia. Ylihuomisesta lähtien sen myynti kuitenkin päättyy.

Menikö tämä ohi? ChatGPT on kyberturvan painajainen

Israelilainen Check Point Software on saanut uuden Suomen ja Baltian maajohtajan. Fortinetilta tullut Viivi Tynjälä aloittaa tilanteessa, jossa kybersodassa on astuttu kokonaan uuteen, tekoälyn hallitsemaan aikaan. - ChatGPT:tä on jo käytetty muun muassa haittaohjelmien koodin ja tietojenkalastelusähköpostien kirjoittamiseen, Tynjälä muistuttaa.

TMSNet  advertisement
 2022  # mobilbox
Sep Oct # Rohde mobilbox
Jan # Farnell  mobilbox f skyskrapa

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Kuinka suunnitella ToF-kamerajärjestelmä?

Monessa konenäkösovelluksessa vaaditaan erilaisten kohteiden etäisyyksien tarkkaa mittaamista. Tämä artikkeli tarjoaa yleiskatsauksen jatkuvan säteilyn (Continous Wave) CMOS-pohjaisen ToF-kamerajärjestelmän tekniikkaan ja sen eduista perinteisiin 3D-kuvausratkaisuihin verrattuna.

Lue lisää...

OPINION

Electronica-raportti: miltä näyttää 40 tuntia osastolla?

Electronica-messut palasivat rytinällä viime viikolla, kun yli 70 000 vierasta tutustui reilun 2000 yrityksen osastoihin ja laajaan seminaaritarjontaan. Käytävillä Electronica tuntuu ruuhkaiselta osastojen kavalkadilta, mutta entäpä messukokemus näyttelyosastolla? EG Electronicsin Maarit Hämeen-Anttila vietti messuosastolla neljä päivää. Alla hänen messuraporttinsa.

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • Tekoälyn voi nyt kehittää 32-bittiselle pilvessä
  • Huawein uudet napit: paljon äänitiloja, mutta tilaääni puuttuu
  • Suomessa myytiin yli 40 tuhatta sähköautojen latauslaitetta
  • Aurinkosähköauto tulee jo tänä vuonna
  • Nappikuulokkeisiin tulee puheentunnistus

NEW PRODUCTS

  • Benderin tuotteet Enkom Activen edustukseen
  • Lisää vauhtia USB- ja Ethernet-liittimiin
  • Paikannusmoduuli kestää 105 asteen lämpötilan
  • Kymmenien tuhansien solmujen mesh-verkkoon uusia moduuleja
  • Nopeampi Wi-Fi käyttöön nostalgisesti tikulla
 

NEWSFLASH

twitter
ETN_fi @ETN_fi
ETN_fi This is why Nokia lost the game in mobile phones - an insiders view https://t.co/NB5Wndkx5p
joulu 12 • reply • retweet • favorite
ETN_fi @OnePlus_FI lahjoittaa Pelastusarmeijalle 50 puhelinta jouluapuun. Iso- Britanniassa samanlainen lahjoitus tehdään… https://t.co/LKdl2Pywie
joulu 07 • reply • retweet • favorite
ETN_fi Finnish PM Sanna Marin: We need to cut our dependence on China. https://t.co/598gQXKvlj #Slush2022 #China #electronics #semiconductors
marras 17 • reply • retweet • favorite
ETN_fi https://t.co/ugg6A09vln Need cm level accuracy in your positioning device? Now you can explore this with #ublox two… https://t.co/5rQNxsAu5V
loka 07 • reply • retweet • favorite
ETN_fi EU chip plan would cost €500bn, says NXP CEO https://t.co/j9bD8VpK9c
loka 04 • reply • retweet • favorite
web design services
 

Section Tapet