Viime aikojen uutiset osoittavat, että erilaisia IoT-laitteita voidaan ilmeisen helpostikin kaapata rikolliseen käyttöön osaksi bottiverkkoja. STMicroelectronics on nyt esitellyt turvapiirin, joka suojaa IoT-solmuja Sigfox-verkoissa.
STSAFE-A1SX-piiri pohjaa ST:n olemassaoleviin, sertifioituihin AEL5+-turvasiruihin. Piirillä ajetaan tietoturvasovellusta, jota käytetään myös pankkiyhteyksien salaamiseen. Tarkoitus on yksinkertaisesti turvata IoT-solmun dataliikenne osana Sigfox-verkossa.
STSAFE-A1SX on pieni mikro-ohjain, joka liittyy IoT-moduulin ohjainpiiriin I2C-liitännän avulla. Piireillä on valmiiksi ID-tunnus ja avain, jonka avulla se liittyy verkkoon – oikeastaan pilvipalveluun – suojatusti.
Salausavaimet suojataan aina piirin sisällä koko laitteen elinkaaren ajan. Laitekehitykseen ST tarjoaa STM32-pohjaisia kehtyskortteja alle yhden gigahertsin taajuudella toimiviin verkkoihin. Lisätietoa löytyy ST:n sivuilta.