Japanilainen Nisshinbo Micro Devices julkistaa uuden NT1191GEAE3S-vahvistimen, joka on huippuluokan laajakaistainen matalahäiriövahvistin (LNA) satelliittinavigointijärjestelmään. Vahvistinpiiri mahdollistaa alhaisen virrankulutuksen ja korkean suorituskyvyn monitaajuus-GNSS-sovelluksissa, vastaten kasvavaan tarkkuuden ja luotettavuuden kysyntään paikannuslaitteissa.
Piiri kattaa taajuusalueen 1164–1610 MHz ja tarjoaa jopa 17,5 dB:n vahvistuksen sekä erittäin matalan, 0,75 dB:n kohinaluvun L1/L2/L5/L6-taajuuksilla. Se toimii laajalla 1,5–5,5 V:n syöttöjännitealueella ja kuluttaa vain 5,5 mA virtaa. Lisäksi laite sisältää valmiustilatoiminnon, joka pidentää akun käyttöikää pienentämällä virrankulutusta, kun laite ei ole aktiivisessa käytössä.
NT1191GEAE3S soveltuu monipuolisiin sovelluksiin, kuten GNSS-moduuleihin, aktiivisiin antenneihin, autonavigointijärjestelmiin, kojelautakameroihin ja GNSS-seurantalaitteisiin. Laitteen -40 … +105 °C käyttölämpötila-alue ja AEC-Q100 Grade 2 -luokitus takaavat erinomaisen suorituskyvyn vaativissa olosuhteissa. Lisäksi integroitu ESD-suojaus parantaa laitteen kestävyyttä sähköstaattisia purkauksia vastaan.
Vahvistin on pakattu DFN1616-6-GE-kotelossa, jonka mitat ovat vain 1,6 × 1,6 mm ja maksimipaksuus 0,83 mm. Vahvistin vaatii ainoastaan kaksi ulkoista komponenttia, mikä tekee siitä yhden markkinoiden pienimmistä ratkaisuista.