ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
etndigi1-2026

IN FOCUS

IoT-piireillä päästöt kuriin

IoT-teknologia on nousemassa keskeiseksi työkaluksi kestävän kehityksen ratkaisuissa. Vaikka laitteiden valmistus ja käyttöönotto vaativat energiaa, pitkän aikavälin säästöt ylittävät kulut moninkertaisesti. Tuoreiden analyysien mukaan IoT voi säästää jopa kahdeksankertaisesti sen energiamäärän, jonka se itse kuluttaa elinkaarensa aikana.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

Most Read

EU tuhoaa eurooppalaisen piirikorttiteollisuuden

Tietoja
Julkaistu: 08.12.2025
  • Devices
  • Business

Weissin mukaan PCB on koko eurooppalaisen elektroniikkateollisuuden heikoin ja kriittisin lenkki. Vielä 1980-luvulla Euroopassa toimi yli 2000 piirikorttitehdasta, mutta tämän vuoden lopussa niitä on jäljellä enää 184, yhteensä 169 yrityksen omistuksessa. Pohjoismaissa toimijoita on enää kourallinen: Ruotsissa neljä, Suomessa kaksi ja Virossa yksi. Saksassa valmistajia on eniten, 45. Alamäki on jatkunut jo vuosia, mutta pandemian jälkeinen markkinan nopea supistuminen ja EU:n tuontitariffit ovat ajaneet monet yritykset kannattavuuskriisiin.

Weissin Tallinnan-esityksessä nähty datavisualisointi oli armoton. Kiinan osuus maailman piirilevyistä on kasvanut jo 63–64 prosenttiin, kun Eurooppa jää enää noin kahden prosentin marginaaliseen osuuteen. Tämä tarkoittaa, että suuri osa eurooppalaisen elektroniikan – myös puolustusteollisuuden – tuotteista rakentuu väistämättä aasialaisille piirikorteille. Weissin mukaan tämä ei ole toimitusvarmuuden, IP-suojan eikä kansallisen turvallisuuden näkökulmasta kestävää.

Hänen viestinsä EU:lle oli poikkeuksellisen konkreettinen: puolustuksen, ilmailun ja avaruustoimialan elektroniikka pitäisi lainsäädännöllä velvoittaa eurooppalaisten piirikorttien varaan. Tämä tekisi erityispiirilevyistä noin 30–40 prosenttia nykyistä kalliimpia, mutta lopputuotteen hinta nousisi vain hieman – tyypillisesti 1,2–1,5 prosenttia. Samalla eurooppalainen teollisuus saisi takaisin terveet katteet ja investointikyvyn. – Meidän täytyy taistella PCB-teollisuuden puolesta, Weiss tiivisti.

Hänen mukaansa suurin yksittäinen syy eurooppalaisen PCB-teollisuuden romahdukseen on EU:n oma tullirakenne. Raaka-aineista, kuten laminaateista ja lasikuiduista, peritään 5–6,5 prosentin tuontitulli, mutta valmiit Kiinassa valmistetut piirikortit saa tuoda Eurooppaan ilman tulleja. Tämä syö katteet erityisesti pieniltä ja keskisuurilta valmistajilta. Weiss huomautti, että vuosina 2023 ja 2024 tullit veivät jopa puolet eurooppalaisten PCB-valmistajien voittomarginaaleista, samalla kun kiinalaiset ja intialaiset valmistajat valtaavat markkinaa aggressiivisesti.

Tilanne ei ole helppo myöskään EMS-sektorilla. Weissin mukaan 80 prosenttia EMS-yrityksistä pienensi liikevaihtoaan vuonna 2024, ja sama suunta jatkuu myös tänä vuonna. Alan sisällä on tehty laajoja irtisanomisia vuosina 2023–2025, ja pandemiaa seurannut AI-piirien saatavuuskriisi jatkuu edelleen. Myös geopoliittiset vaikutukset näkyvät: Trumpin tariffit ovat ohjanneet eurooppalaisia valmistajia vetäytymään Yhdysvaltain markkinoilta ja keskittymään kotikontinenttiin, jossa kysynnän elpyminen etenee hitaasti. Weiss muistutti yrityksiä myös digitaalisesta jälkeenjääneisyydestä. - Excel ei ole ERP-järjestelmä.

Samaan aikaan globaali EMS-markkina kasvaa nopeasti. Vuonna 2024 markkinan koko oli noin 628 miljardia dollaria, ja tänä vuonna sen arvioidaan nousevan 830 miljardiin. Hon Hai eli Foxconn teki viime vuonna 213 miljardin dollarin liikevaihdon, mikä vastaa lähes kolmasosaa koko maailman EMS-tuotannosta. Euroopan osuus EMS-markkinasta on kuitenkin vain 7,9 prosenttia, eikä kasvu perustu Weissin mukaan kysynnän piristymiseen vaan dollarin vahvistumiseen.

Eurooppa menettää myös muuta teollista kilpailukykyä. Weiss nosti esiin esimerkin yritysten perustamisesta: Saksassa uuden yrityksen perustaminen voi kestää viikkoja tai kuukausia, kun taas Virossa sama onnistuu vuorokaudessa. Lisäksi Saksan autoteollisuus on suurissa vaikeuksissa. Volkswagen aikoo vähentää vuoteen 2030 mennessä 25 prosenttia työvoimastaan, mikä tarkoittaa 35 000 työpaikan katoamista.

Kaiken tämän keskellä Weiss näkee silti mahdollisuuden muutokseen. Hänen mukaansa Euroopan elektroniikkateollisuudelta puuttuu ennen kaikkea yhteinen strategia. PCB-teollisuuden pelastaminen olisi kriittinen askel koko arvoketjun säilymiselle, mutta se edellyttää poliittista päätöstä tullirakenteen muuttamisesta ja puolustuselektroniikan tuotannon turvaavista vaatimuksista. Ilman näitä toimia hän ennustaa, että eurooppalainen piirilevyteollisuus kuihtuu pois.

MORE NEWS

Donut Lab demosi: moottoripyörän akku 80 prosenttiin 12 minuutissa

Donut Labin VTT-testeistä on jo tullut akkutekniikkaa seuraavien lempiajanvietettä. Tänään yhtiö ei esitellyt uusia testituloksia, vaan demosi sähkömoottoripyörän akun nopeaa latausta. Prätkän akkuna oli Donut Labin kiinteän elektrolyytin 18 kilowattitunnin akku, kertoi toimitusjohtaja Marko Lehtimäki.

Uusi standardi tuo digitaaliset avaimet jokaisen taskuun

Connectivity Standards Alliancen julkaisema Aliro 1.0 -standardi merkitsee, että uusi turvallisen ja yhteentoimivan kulunvalvonnan teollisuusstandardi on valmis tarjoamaan kätevän vaihtoehdon suljetuille, valmistajakohtaisille ratkaisuille.

Dell vie x86-palvelimen mobiiliverkon tukiasemaan

Dell Technologies on esitellyt uuden PowerEdge XR9700 -palvelimen, joka on suunniteltu erityisesti mobiiliverkon tukiasemien yhteyteen. Kyseessä on säänkestävä ja nestejäähdytteinen x86-palvelin, jonka avulla operaattorit voivat tuoda kantataajuuslaskentaa ja tekoälysovelluksia suoraan verkon reunalle.

Elektroniikkamarkkina kääntyy – nyt kasvu syntyy suunnittelupöydällä

Farnell Globalin presidentin Rebeca Obregonin mukaan elektroniikkateollisuuden seuraava kasvuvaihe rakentuu aktiivisemman tuotekehityksen, tekoälyn käyttöönoton ja aiempaa kestävämpien laitearkkitehtuurien varaan.

IQM: Kvanttipaniikkiin ei ole syytä

- Ajatus siitä, että kvanttitietokone murtaisi yhtäkkiä kaiken salauksen, on liioiteltu. Uhka on olemassa, mutta vielä pitkälti teoreettinen, sanoo IQM:n Chief Global Affairs Officer Juha Vartiainen tuoreen ETNdigi-lehden haastattelussa.

Osallistu ETNdigi-kisaan ja voita Huawein uusi huippuälykello

ETN.fi:n digitaalinen aikakauslehti ETNdigi 1/2026 on julkaistu. Samalla lukijoille avataan kilpailu, jossa palkintona on Huawei Watch GT Runner 2 -urheilukello.

Deepfake voi jo tyhjentää yrityksen pankkitilin

Generatiivinen tekoäly on muuttanut tietojenkalastelun luonteen. Check Point Researchin mukaan hyökkäykset eivät enää rajoitu sähköposteihin, vaan voivat tapahtua reaaliaikaisina videopuheluina, joissa huijari esiintyy deepfake-teknologian avulla yrityksen johtajana. Joissakin tapauksissa tällaiset huijaukset ovat johtaneet kymmenien miljoonien dollarien tilisiirtoihin.

Uusi ETNdigi julkaistu – aiheita IQM:stä GaN-datakeskuksiin

ETN:n digitaalinen aikakauslehti ETNdigi 1/2026 on julkaistu. Uusi numero kokoaa yhteen elektroniikka-alan keskeisiä teknologiateemoja kvanttilaskennasta ja tekoälystä energiatehokkaaseen tehoelektroniikkaan, IoT-järjestelmiin ja ajoneuvojen latausinfrastruktuuriin.

 

Numeron uutisosuudessa tarkastellaan suomalaisen IQM:n kvanttitietokonekehitystä. Espoossa toimiva yritys rakentaa suprajohtaviin kubitteihin perustuvia kvanttikoneita ja kasvattaa samalla tuotantokapasiteettiaan. Yhtiön tavoitteena on toimittaa lähivuosina yhä suurempia kvanttijärjestelmiä, mukaan lukien 150 kubitin järjestelmä tutkimuskäyttöön ja myöhemmin vielä merkittävästi suurempia kokonaisuuksia.

Uusi standardi tekee UWB:stä pitkän kantaman anturiverkon

Ultra-wideband-tekniikka on tunnettu erittäin tarkasta paikannuksesta lyhyillä etäisyyksillä. Kehitteillä oleva IEEE 802.15.4ab -standardi voi kuitenkin muuttaa teknologian roolin merkittävästi: tavoitteena on tehdä UWB:stä selvästi pidemmän kantaman paikannus- ja anturiverkko.

Nokia myöntää suoraan: mobiiliverkkomarkkina ei enää kasva

Nokian toimitusjohtaja Justin Hotard arvioi yhtiön Yhdysvaltain arvopaperimarkkinavalvoja SEC:lle toimittamassa Form 20-F 2025 -vuosiraportissa, että mobiiliverkkomarkkina ei ole lähivuosina varsinainen kasvuala. Hänen mukaansa markkinan odotetaan pysyvän lähinnä vakaana samalla kun Nokia keskittyy parantamaan liiketoiminnan kannattavuutta.

Mini-PC tarvitsee jo kolme jäähdytysputkea ja kaksi tuuletinta

Pienikokoiset mini-PC:t ovat muuttuneet viime vuosina yksinkertaisista toimistokoneista tehokkaiksi edge-laskennan alustoiksi. ASUSin uusi NUC 16 Pro näyttää, että kehitys tuo mukanaan myös uuden haasteen: lämmön.

Embedded World keräsi ennätysyleisön – tekoäly siirtyy vauhdilla verkon reunalle

Nürnbergissä järjestetty Embedded World 2026 vahvisti asemansa sulautettujen järjestelmien tärkeimpänä kansainvälisenä tapahtumana. Messuille saapui noin 36 000 kävijää lähes 90 maasta, mikä on yli 13 prosenttia enemmän kuin viime vuonna.

80 TOPSin tekoälylaskenta sulautettuihin Ryzen-prosessoreihin

AMD on laajentanut sulautettuihin järjestelmiin tarkoitettua Ryzen AI Embedded P100 -prosessorisarjaansa uusilla malleilla, jotka tuovat selvästi lisää paikallista tekoälylaskentaa teollisiin edge-järjestelmiin. Uusien piirien tekoälysuorituskyky yltää parhaimmillaan 80 TOPSiin, mikä mahdollistaa raskaampien AI-mallien ajamisen suoraan laitteessa ilman pilvipalvelua.

TI tuo tekoälyn alle dollarin mikro-ohjaimeen

Texas Instruments tuo tekoälykiihdytyksen myös kaikkein pienimpiin sulautettuihin järjestelmiin. Yhtiö esitteli Embedded World -messuilla kaksi uutta mikro-ohjainperhettä, joissa on integroitu TinyEngine-niminen neuroverkkokiihdytin (NPU).

ICEYEstä tuli rahantekokone

Suomalainen satelliittiyhtiö ICEYE kasvoi vuonna 2025 jo selvästi kannattavaksi liiketoiminnaksi. Yhtiö kertoo liikevaihtonsa ylittäneen 250 miljoonaa euroa, kun taas käyttökatteeksi eli EBITDAksi nousi yli 100 miljoonaa euroa. Samalla ICEYE keräsi operatiivista kassavirtaa yli 130 miljoonaa euroa, ja kassassa oli vuoden lopussa yli 350 miljoonaa euroa.

IQM toimitti Aalto-yliopistolle 20 kubitin kvanttitietokoneen

Suomalainen kvanttitietokonevalmistaja IQM Quantum Computers on toimittanut Aalto Universitylle uuden 20 kubitin kvanttitietokoneen. Aalto Q20 -nimellä kulkeva järjestelmä on nyt käytössä yliopistossa tutkimusta ja opetusta varten.

Tekoäly voi nopeuttaa mobiiliverkkoa jopa 50 prosenttia

Tekoäly voi parantaa mobiiliverkon radiolinkin tehokkuutta merkittävästi. Rohde & Schwarz, Qualcomm ja korealainen operaattori KT Corporation esittelivät Barcelonan MWC-messuilla demon, jossa tekoälypohjainen radiotekniikka nosti downlink-datanopeutta noin 50 prosenttia verrattuna perinteiseen ratkaisuun.

Nordic tuo pienet tekoälymallit ultra-vähävirtaisille IoT-piireille

Nordic Semiconductor vahvistaa panostustaan verkon reunalla toimivaan tekoälyyn. Yhtiö esitteli Nürnbergissä järjestettävillä Embedded World -messuilla uuden nRF54LM20B-järjestelmäpiirin, joka tuo erillisen tekoälykiihdyttimen erittäin vähävirtaisten IoT-laitteiden luokkaan.

Congatec haluaa laajentaa moduuleista järjestelmiin

Saksalainen congatec haluaa valmiiden sulautettujen järjestelmien toimittajaksi. Yhtiön uutta strategiaa esittelivät teknologiajohtaja Konrad Garhammer, toimitusjohtaja Dominik Ressing ja asiakassovelluskeskuksesta vastaava Peter Müller Nürnbergin Embedded World -messuilla. Kolmikko hehkuttaa uutta aReady.YOURS-konseptia, jonka avulla congatec haluaa siirtyä pelkkien moduulien toimittamisesta kohti lähes valmiita sulautettuja järjestelmiä.

Renesas haluaa automatisoida mikro-ohjaimen valinnan

Sulautettujen järjestelmien suunnittelussa yllättävän suuri osa ajasta kuluu sopivan mikro-ohjaimen etsimiseen datalehdistä ja kehitystyökalujen yhteensopivuuden varmistamiseen. Renesas pyrkii muuttamaan tätä prosessia uudella Renesas 365 -kehitysalustalla, joka suosittelee sopivaa mikro-ohjainta suoraan järjestelmäsuunnittelun perusteella.

ETNdigi - Watch GT Runner 2
11 …  # puffbox mobox till tme native
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Uusi standardi tuo digitaaliset avaimet jokaisen taskuun

Connectivity Standards Alliancen julkaisema Aliro 1.0 -standardi merkitsee, että uusi turvallisen ja yhteentoimivan kulunvalvonnan teollisuusstandardi on valmis tarjoamaan kätevän vaihtoehdon suljetuille, valmistajakohtaisille ratkaisuille.

Lue lisää...

OPINION

Elektroniikkamarkkina kääntyy – nyt kasvu syntyy suunnittelupöydällä

Farnell Globalin presidentin Rebeca Obregonin mukaan elektroniikkateollisuuden seuraava kasvuvaihe rakentuu aktiivisemman tuotekehityksen, tekoälyn käyttöönoton ja aiempaa kestävämpien laitearkkitehtuurien varaan.

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • Donut Lab demosi: moottoripyörän akku 80 prosenttiin 12 minuutissa
  • Uusi standardi tuo digitaaliset avaimet jokaisen taskuun
  • Dell vie x86-palvelimen mobiiliverkon tukiasemaan
  • Elektroniikkamarkkina kääntyy – nyt kasvu syntyy suunnittelupöydällä
  • IQM: Kvanttipaniikkiin ei ole syytä

NEW PRODUCTS

  • RECOM laajentaa moduuleista erillismuuntimiin
  • Suosittu vähävirtainen IoT-yhteys helposti lisäkortilla
  • Tämä ajuri auttaa pitämään auton hengissä pakkasaamuna
  • 40 TOPSia verkon reunalle
  • Erittäin tarkka anturi virranmittaukseen
 
 

Section Tapet