ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
Oct 29/9 30/9 # Rohde supersquare
Nov # TME (2) square

ETNtv

Watch ECF videos

 
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Ziphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

 2022  # square  (4)
TMSNet  advertisement
ETNdigi
Jan # Farnell sajt skyskrapa
ecf 2023 - reklam
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Tweet

OPINION

Dolly Parton ja teollinen esineiden internet

Tietoja
Julkaistu: 22.04.2015
  • Verkot

Esineiden internet on täynnä lupauksia: älykkäämpiä koteja, parempaa terveyttä ja yhtenäinen yhdistetty maailma. Yleismediassa vähemmän näkyvä, mutta todennäköisesti enemmän yhteiskuntaan vaikuttava on teollinen esineiden internet eli IIoT (Industrial Internet of Things).

IIoT pitää sisällään älykästä maanviljelyä, älykkäitä kaupunkeja, älytehtaita ja älysähköverkkoja eli smart gridejä. IIoT:tä voi kuvata valtavaksi määräksi toisiinsa liitettyjä teollisuusjärjestelmiä, jotka viestivät keskenään ja koordinoivat data-analytiiikkaa ja toimintojaan parantaakseen teollista suorituskykyä, hyödyttääkseen lopulta koko yhteiskuntaa.

Älyn lisääminen teollisuusjärjestelmiin tuo mukanaan joukon hankalia haasteita. Yksi niistä on ajan käsite standardissa ethernet-protokollassa. Siedämme jonkin verran viivettä ja uudelleenlatauksia kun katsomme uusinta elokuvaa Netflixissä, mutta tällaisia pysähdyksiä ei voi olla kahden lääketieteen laitetta kokoavan huippunopean robottikäden välillä, tai – mikä pahempaa – jarrupolkimen ja autonrenkaiden välillä. Standardin ethernetin käyttö kaupunkiemme, sähköverkkojemme ja koneidemme yhdistämisessä tarkoittaa, että meidän on ratkaistava sen ajoituspuutteet.

Onneksi musiikkiteollisuus on tuonut meille ratkaisun Dolly Parton esiintyi sadalletuhannelle ihmiselle Glastonburyn festivaaleilla viime vuonna. Samalla kun neiti Parton epäilemättä esiintyi lavalla unohtumattomaan tapaansa, insinöörit lavan takana esiintyivät myös moitteettomasti varmistaakseen, että audio- ja visuaalinen kokemus olivat erinomaisia myös satojen metrien päässä lavalta esitystä seuranneille. Tämä onnistui järjettömän kaapelimeren ja huolellisesti kalibroitujen komponenttien avulla.

Pitkään av-kaapeleiden korvaaminen standardilla ethernetillä oli festivaalijärjestäjien, stadionsuunnittelijoiden ja kotiteatterifanaatikkojen unelma. Kuitenkin samat yllä mainitut verkko-ongelmat – latenssi, heikko luotettavuus ja synkronointiongemat – ovat aina vaikuttaneet ylittämättömiltä.

Tämän ongelman ratkaisemiseksi IEEE 802.1-työryhmä loi AVB-ryhmän (Audio Video Bridging), joka päivitti ethernet-standardin sisältämään AVB:n 2000-luvun ensimmäisen vuosikymmenen lopulla. AVB mahdollistaa audio- ja videodatan deterministisen lähettämisen ja päätelaitteiden kuten kaiuttimien ja Jumbotron-näyttöjen synkronisoinnin standardin ethernetin yli. Lisäksi AVB-data kulkee rinnan samassa ethernet-kaapelissa, jossa normaali data tietokoneiden välillä siirtyy.

Miten tämä liittyy teollisuuden esineiden internetiin? Loikka Glastonburystä älykkääseen tehtaaseen voi kuulostaa pitkältä, mutta AVB auttaa meitä toteuttamaan kolme tärkeää askelta matkalla kohti teollista IoT:tä.

1. Tulevaisuuden tehtaissa koneiden pitää kommunikoida, työskennellä yhdessä ja syknronoitua toisiinsa paljon nykyistä luotettavammin ja deterministisemmin.

2. Koneita ja palvelimia, dataa, analytiikkaa ja visualisointia erottavat seinät pitää repiä alas ja nämä järjestelmät pitää liittää toisiinsa.

3. 50 miljardin laitteen täytyy kommunikoida ja kyetä työskentelemään yhdessä.

Teollisen esineiden internetin mahdollistaminen oli yksi syistä, joiden takia IEEE 802.1 AVB -työryhmä laajeni loppuvuonna 2012 TSN-työryhmäksi (Time-Sensitive Networking task group). Työryhmän tehtävä on laajentaa AVB:n perusominaisuuksia tukemaan teollisuusautomaatiota, ajoneuvojen ohjausverkkoja ja edelleen parantaa audio- ja videosovellusten toimintaa. Kun TSN-ryhmä saa työnsä päätökseen, ethernet-viestintä, deterministinen datansiirto ja solmujen synkronointi yhdistyvät yhdeksi uudeksi protokollaksi.

TSN:n myötä teollisuuslaitteet hyötyvät:

- Konvergenssista: Yksi standardi ethernet-perusta tukee niin korkean prioriteetin ohjausdataa kuin samanaikaisesti muun ethrnet-liikenteen välittämistä. Koska korkean prioriteetin liikennettä hallitaan ja suojataan, muun dataliikenteen lisääminen linkkiin ei häiritse ohjausdataa.

- Lisääntyneestä suorituskyvystä: standardointijärjestöt ja suuret elektroniikkayritykset työskentelevät jatkuvasti yhdessä parantaakseen ethernetiä. Tämä on kasvattanut kaistanleveyttä, parantanut yhteensopivuutta ja nopeuttanut käyttöönottoa. TSN:n myötä standardi ethernet laajenee tukemaan determinististä datansiirtoa, joka mitataan kymmenissä mikrosekunneissa ja päätelaitteiden synkronointia, joka mitataan kymmenissä nanosekunneissa.

- Alentuneista kustannuksista: Käyttämällä standardeja ethernet-komponentteja TSN-tasoisen deterministisen synkronoinnin päätelaitteiden välillä voi saavutta selvästi halvemmalla kuin käyttämällä erikoiskaapeleita tai erikoissuunnitteltuja ethernet-virityksiä.

Skeptikot osoittavat – aivan oikein – ettei ethernet tehtaassa ole mitään uutta ja että liikeohjaukseen, turvajärjestelmiin, anturiverkkoihin ja koneiden väliseen M2M-liikenteeseen on koko joukko verkkoprotokollia. Jo näiden eri teollisuusverkkojen lukumäärä paljastaa, kuinka paljon aikaa, rahaa ja monimutkaisuutta vähänkin älykkään koneen rakentaminen vaatii älykkäästä, IIoT:n lupauksen täysin lunastavasta älytehtaasta puhumattakaan. Ottamalla käyttöön TSN yleisenä teollisuusjärjestelmiä yhteenliittävänä ohjenuorana voimme suunnitella teolisuuden järjestelmiä holistisesti: johdonmukaisilla liitännöillä, tiukasti synkronoidulla ajastuksella ja yksinkertaisemmalla järjestelmätason validoinnilla. Jaettujen reaaliaikajärjestelmien suunnittelijat kutsuvat tätä ajalliseksi koostettavuudeksi, eikä se taatusti jää vain älytehtaisiin. Kuvittele auto, koti tai mikä tahansa järjestelmä, joka koostuu jaetuista laskennallisista solmuista. Kaikki nämä järjestelmät hyötyisivät aika-tietoisesta verkottumisesta (Time-Sensitive Networking).

Luulen, että Dolly olisi hyvin ylpeä.

Kirjoittaja Kyle Voosen toimii National Instrumentsin Pohjois-Euroopan markkinointijohtajana.

back to top
MORE NEWS

Valvontakameran kuvaa valvoo yhä useammin tekoäly

Tänä vuonna nähdään merkittävä kasvu AI-pohjaisen analytiikan käyttöönottoa kameroissa ja videonhallintajärjestelmissä. Kamerakuvaa on yksinkertaisesti liian paljon, jotta ihmiset voisivat valvoa niitä tehokkaasti. AI-pohjaisen analytiikan avulla turvallisuusosastot kykenevät tekemään enemmän vähemmillä resursseilla, arvioi turvallisuusalan anturiratkaisuja kehittävä i-PRO.

Suomalaisen BCB Medicalin ohjelmistolle tärkeä EU-sertifikaatti

Turkulainen vuonna 2003 perustettu BCB Medical on yksi ensimmäisiä yrityksiä Suomessa, jonka ohjelmisto täyttää EU:n lääkinnällisten laitteiden vaatimukset. BCB Medicalille myönnetty MDR-sertifikaatti on arvokas tunnustus potilasturvallisuuden eteen tehdystä määrätietoisesta työstä.

Samsungin uusimman huippupuhelimen voi myös liisata

Samsung on lanseerannut tuoreen Galaxy S23 -sarjan yhteydessä myös uuden Samsung Flex -palvelun. Kyseessä on tilausperusteinen palvelu, jota käyttämällä saa tiettyyn kuukausihintaan käyttöönsä Samsung Galaxy -puhelimen. Tavallaan kyse on puhelimen liisauksesta.

Nappikuulokkeisiin parempaa ääntä pienemmällä virrankulutuksella

MEMS-tekniikka on nopeasti valtaamassa kaikkia pieniä mikrofonien paikkoja. Tekniikan etuna on pieni koko, hyvät ominaisuudet ja pieni virrankulutus. Infineonin uusin piiri tekee tekniikasta yhä houkuttelevampaa niin nappikuulokkeissa kuin kuulokojeissa.

Autojen komponenttipula ei hellitä tänä vuonna

Uusia autojen joutuu edelleen ottamaan kuukausia, erityisesti jos haluaa mukaan kaikki autonvalmistajan suunnittelemat ominaisuudet ja toiminnot. Komponenttipula on vaivannut alaa pitkään, eikä helpotusta ole luvassa ainakaan tänä vuonna.

Androidin vanha ongelma ei hellitä

ScientiaMobile on esitellyt viime vuoden älypuhelintilastoja. Androidin osuus markkinoista oli vuoden lopulla 66 prosenttia ja iOS:n 33 prosenttia. Androidin helmasynti on kuitenkin ennallaan: markkinoilla olevissa laitteissa on suuri määrä eri versioita, myös vanhoja versioita.

Yhdellä piirillä kahden portin USB-laturi

Yhä useamman uuden puhelimen mukana ei tule laturia, joten markkinoilla on tarvetta entistä paremman hyötysuhteen laitteille. STMicroelectronics halajaa näille markkinoille uudella USB:n tehonsyöttöstandardia (PD) tukevalla kahden portin piirisarjallaan.

Suurin osa Pentagonin alihankkijoista ei täytä tietoturvavaatimuksia

Ensimmäinen perusteellinen analyysi Yhdysvaltain puolustusteollisuuden kyberturvallisuuden tilasta paljastaa, että lähes 90 prosenttia puolustushallinnon urakoitsijoista ei täytä vaadittuja turvallisuusstandardeja. Näillä urakoitsijoilla on hallussaan arkaluonteisia kansallisia turvallisuustietoja, ja ne joutuvat jatkuvasti valtion tukemien hakkerien hyökkäysten kohteeksi, kertoo AtlasVPN.

Muista sähköautoa ladatessa: Supersukopistorasia ei auta, jos pistotulppa on sekundaa

Sähköauton lataamiseen on suositeltavinta käyttää siihen tarkoitukseen suunniteltua, standardin IEC 61851-1 mukaista kiinteästi asennettua latausasemaa, jossa on sähköauton lataamiseen suunniteltu järeä pistorasia tai autoon sopivalla pistokkeella varustettu kiinteä kaapeli.

Pohjoisen robottiautotesti päättyi menestyksellisesti

Sensible 4 kertoo, että ankarissa arktisissa sääolosuhteissa Norjan Bodøssa toteutettu kolmen vuodenajan robottiautokoe päättyi menestyksekkäästi. Pohjoismainen projekti toi arvokkaita näkemyksiä ja dataa, joita käytetään edelleen automatisoidun ajotekniikan kehittämiseen ja tehostamiseen ankarissa sääolosuhteissa.

 2022  # mobilbox
Sep Oct # Rohde mobilbox
Jan # Farnell  mobilbox f skyskrapa
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Kuinka suunnitella ToF-kamerajärjestelmä?

Monessa konenäkösovelluksessa vaaditaan erilaisten kohteiden etäisyyksien tarkkaa mittaamista. Tämä artikkeli tarjoaa yleiskatsauksen jatkuvan säteilyn (Continous Wave) CMOS-pohjaisen ToF-kamerajärjestelmän tekniikkaan ja sen eduista perinteisiin 3D-kuvausratkaisuihin verrattuna.

Lue lisää...

OPINION

4G-signaali sotki televisiokanavat

Syksyllä alkoi televisiokuva yllättäen pätkiä. Tai oikeastaan pikselöityä. Ja sitten hävisi osa kanavista kokonaan, missä erityisesti Ylen HD-kanavien katoaminen harmitti. Syyksi paljastui lopulta jo kymmeniä tuhansia antenneja vaivannut ongelma: 4G-signaali.

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • Valvontakameran kuvaa valvoo yhä useammin tekoäly
  • Suomalaisen BCB Medicalin ohjelmistolle tärkeä EU-sertifikaatti
  • Samsungin uusimman huippupuhelimen voi myös liisata
  • Nappikuulokkeisiin parempaa ääntä pienemmällä virrankulutuksella
  • Autojen komponenttipula ei hellitä tänä vuonna

NEW PRODUCTS

  • Benderin tuotteet Enkom Activen edustukseen
  • Lisää vauhtia USB- ja Ethernet-liittimiin
  • Paikannusmoduuli kestää 105 asteen lämpötilan
  • Kymmenien tuhansien solmujen mesh-verkkoon uusia moduuleja
  • Nopeampi Wi-Fi käyttöön nostalgisesti tikulla
 

NEWSFLASH

twitter
ETN_fi @ETN_fi
ETN_fi This is why Nokia lost the game in mobile phones - an insiders view https://t.co/NB5Wndkx5p
joulu 12 • reply • retweet • favorite
ETN_fi @OnePlus_FI lahjoittaa Pelastusarmeijalle 50 puhelinta jouluapuun. Iso- Britanniassa samanlainen lahjoitus tehdään… https://t.co/LKdl2Pywie
joulu 07 • reply • retweet • favorite
ETN_fi Finnish PM Sanna Marin: We need to cut our dependence on China. https://t.co/598gQXKvlj #Slush2022 #China #electronics #semiconductors
marras 17 • reply • retweet • favorite
ETN_fi https://t.co/ugg6A09vln Need cm level accuracy in your positioning device? Now you can explore this with #ublox two… https://t.co/5rQNxsAu5V
loka 07 • reply • retweet • favorite
ETN_fi EU chip plan would cost €500bn, says NXP CEO https://t.co/j9bD8VpK9c
loka 04 • reply • retweet • favorite
web design services
 

Section Tapet