Digian tekoäly on yrittänyt datan perusteella ennustaa Liigan voittajaa lähes ifk-maisella menestyksellä. Nyt Digia myöntää, että SaiPa on Raimo Helmisen luotsaamana yllättänyt niin tekoälyn kuin koko jääkiekkoyleisön. SaiPan mestaruuteen tekoäly ei vieläkään usko, vaan povaa mestariksi KalPaa.
Pudotuspelien alkaessa Digian tekoäly ennusti kultapelin taistelupariksi Lukkoa ja Ilvestä sekä pronssipeliin KalPaa ja SaiPaa. Parit osuivat kohdilleen, mutta sijoitukset menivät toisin päin, tulkitsee Digia täydellistä ohilaukaustaan.
Tekoälyn ennusteet perustuvat aiempien pelien dataan, ja kun kausi on tuonut eteen yllätyksen toisensa perään, on tekoäly mennyt välillä kunnolla metsään. Digian mukaan tekoälyn suoritus on yllätyksistä huolimatta ollut tasaisen vahva, kun tarkemmin tarkastellaan.
Tekoälyn onnistumisprosentti koko kaudelta on tässä vaiheessa 68, eli tekoäly on ennustanut noin kaksi kolmasosaa peleistä oikein. Pudotuspeleissä prosentti on jo noin 73 eli kolme neljästä pelistä oikein.
Vedonlyöntipuolella näyttää vielä paremmalta: jos jokaiseen pudotuspeliin olisi laittanut euron tekoälyn ennusteen mukaisesti, olisi nyt 27 euroa voitolla. Veikkauksen pienimpien kertoimien mukaan pelatessa olisi päätynyt tässä vaiheessa kuusi euroa tappiolle.
Digian teknologiajohtajan Juhana Jupon mukaan luvut kertovat hyvin, kuinka tekoälyllä on kyky löytää voittaja vähän isommasta joukosta kuin yksittäisestä pelisarjasta. Siksi tämäntyyppiset tekoälymallit ovat yrityksille arvokas tuki ennusteiden laatimiseen.