logotypen
 
 

IN FOCUS

Suojaa datasi kunnolla

SSD-levyt tarjoavat luontaisesti korkean luotettavuuden kaikentyyppisiin sovelluksiin, aina aloitustason kuluttajalaitteista kriittisiin järjestelmiin. Asianmukaiset tietosuojamekanismit voivat maksimoida levyn käyttöiän toteuttamalla ennaltaehkäiseviä toimenpiteitä tarpeen mukaan, kertoo Silicon Motion artikkelissaan.

Lue lisää...
" "

Vuonna 2025 maailmassa on 2,8 miljardia 5G-käyttäjää, arvioi Ericssonin pääjohtaja Börje Ekholm yhtiön uuden Unboxed-virtuaalitapahtuman keynote-puheessaan. Aiempi ennuste kirjattiin lukemine 2,6 miljardia.

Ericsson uskoo, että 5G-tilaajien määrän kasvu kiihtyy jo tänä vuonna koronapandemiasta huolimatta. Aiemmin yhtiö on arvioinut, ett tämän vuoden lopulla maailmassa olisi 100 miljoonaa 5G-tilaajaa. Uusi ennuste luvataan antaa ensi kuussa yhtiön Mobility Reportin yhteydessä.

Ekholmin mukaan 5G-rakentamista viivästyttää lähinnä vapaiden taajuuksien löytyminen joillakin markkinoilla. Silti on jo nyt näkyvissä, että operaattorit alkavat tehdä 5G-datalla rahaa. – Ensiksi 5G-tekniikkaan lähteneet operaattorit kasvattavat jo selvästi 5G-liikevaihtojaan, Ekholm kommentoi.

Pandemia on asettanut operaattoreiden verkot lujille. – Viimeisen kahden kuukauden aikana verkkoliikenne on kasvanut viidenneksellä ja sen keskus on siirtynyt bisneskeskuksista asuinkeskuksiin.

Tämä kuvastaa tietysti etätyön yleistymistä. – Vaikka maa menisi karanteeniin, meidän insinöörimme tekevät töitä pitääkseen verkot toiminnassa, Ekholm kehui omaa väkeään.

 

MORE NEWS

Rekoistakin pitää tulla hiilivapaita

Maantiekuljetukset ovat elintärkeitä talouselämälle. Kuorma-autoilla kuljetetaan ruokaa, tarvikkeita, materiaaleja ja monia muita tavaroita mihin tahansa paikkaan. Vaikka keskiraskaiden ja raskaiden kuorma-autojen osuus maailman ajoneuvoista on vain neljä prosenttia, niiden osuus tieliikenteen hiilidioksidipäästöistä on 40 prosenttia, tehden niistä kasvihuonekaasupäästöjen päälähteen, joka on otettava huomioon pyrittäessä kohti hiilivapautta.

Lue lisää...

Kovaa käyttöä kestävät koneet voi ostaa palveluna

Kenttätyö vaatii kovia koneita – ja nyt ne saa palveluna. Panasonicin uusi Toughbook Mobile-IT As-A-Service (MaaS) -ratkaisu mullistaa tavan, jolla liikkuvaa työtä tukevat laitteet ja IT-palvelut hankitaan ja hallitaan. Ei enää isoja kertahankintoja, pitkiä IT-projekteja tai laitteiden elinkaaren miettimistä – nyt saat kaiken tarvittavan helposti ja kuukausimaksulla.

Lue lisää...

 

Tule tapaamaan meitä tulevissa tapahtumissamme.
R&S-seminaareihin saat kutsukirjeet ja uutiskirjeet suoraan sähköpostiisi, kun rekisteröidyt sivuillamme.
 
R&S -seminaari: 6G
Oulussa 13.5.2025 (rekisteröidy)
Espoossa 14.5.2025 (rekisteröidy)
 
R&S -seminaari: Calibration
Tampereella 22.5.2025 (rekisteröidy)
 
R&S -seminaari: Aerospace & Defence Testing
Tampereella 5.6.2025. Tiedustelut asiakaspalvelu@rohde-schwarz.com
 

 

LATEST NEWS

NEW PRODUCTS

 
 
article