ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
2025  # megabox i st f wallpaper

IN FOCUS

Suomalaisyritykset suuntaavat Latviaan

Latvia on tasaisesti noussut suomalaisten yrittäjien kiinnostuksen kohteeksi – ei vain lähimarkkinana, vaan aidosti kasvun ja innovoinnin kumppanina. Osaava työvoima, strateginen sijainti ja yhä suotuisampi investointiympäristö tekevät Latviasta yhden lupaavimmista kohteista suomalaisyritysten laajentumiselle Baltiaan ja sen ulkopuolelle.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

ETNdigi - OPPO december
TMSNet  advertisement
ETNdigi
2025  # megabox i st f wallpaper
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

Yrityksiä uhkaa softakaaos

Tietoja
Julkaistu: 10.06.2020
Luotu: 10.06.2020
Viimeksi päivitetty: 10.06.2020
  • Software
  • Business

Mitä voimakkaammin yritys kehittää liiketoimintaa tukevia ohjelmistoja, sitä parempi on sen kilpailukyky olosuhteiden muuttuessa. Yritysten menestymiselle on kriittisen tärkeää, että eri-ikäisiä ja -tasoisia IT-resursseja pystytään hallinnoimaan helposti ja läpinäkyvästi, kirjoittaa VMwaren Suomen maajohtaja Mikael Markkula.

Esimerkiksi Forresterin tuoreen tutkimuksen mukaan 88 prosenttia yritysjohtajista oli sitä mieltä, että sovellusportfolion kehittäminen parantaa suoraan asiakaskokemusta. Lähes yhtä moni sanoi samassa tutkimuksessa, että asiakastyytyväisyys näkyy myös suoraan yrityksen tuloksessa.

Liiketoiminnalle on siksi äärimmäisen tärkeää nopeuttaa sykliä, jolla ohjelmistoja kehitetään. Tämä vaatii vaivaa, mutta on sen arvoista. Parhaita keinoja on modernisoida yrityksen ohjelmistot siten, että niiden ketterä päivittäminen onnistuu. Tällöin pystytään vastaamaan joustavasti asiakkaiden ja liiketoiminnan muuttuviin tarpeisiin.

Raskas legacy-ohjelmistojen perintö on yksi pahimmista kilpailukyvyn kehittämisen esteistä. Ohjelmistomonoliittia on hankalaa tai mahdotonta päivittää ketterästi vähitellen, mitä kehittämissyklin nopeuttaminen edellyttäisi.

Siirtymää pilveen tai muuta ohjelmistojen nykyaikaistamista ei voi toteuttaa kertarysäyksellä. Ohjelmistoja on rakennettu pitkän ajan kuluessa, ja moni yritys elää todellisuudessa, jossa joudutaan samaan aikaan ultramodernien konttisovellusten lisäksi ylläpitämään vuosikymmenien takaisia legacy-ohjelmistoja sekä kaikkea tällä välillä. Erilaisten ratkaisujen kirjo on valtava. On SaaS-palvelua, natiivisti pilvessä ajettavia sovelluksia, omalla palvelimella majailevia softia sekä perinteisiä paikallisella koneella käytettäviä ohjelmistoja.

Yritysten menestymiselle on kriittisen tärkeää, että eri-ikäisiä ja -tasoisia IT-resursseja pystytään hallinnoimaan helposti ja läpinäkyvästi. Hallinnan ja operoinnin virtaviivaistaminen ja selkeyttäminen ovat tärkeimpiä asioita, joita CIO-, CDO- ja CEO-tason pitää lähivuosina selvittää. Jos asiaan ei kiinnitetä huomiota nyt, niin yritys vain kasaa tulevaisuuden korjausvelkaa ja lähivuosista tulee entistäkin vaikeampia.  

Neljä tapaa hallita sovelluskaaos

Sovelluskaaoksen voi kuitenkin ottaa haltuun, kun muistaa tärkeimmät periaatteet:

Varmista tietoturva. Riippumatta siitä, ajetaanko sovellusta julkisessa tai yksityisessä pilvessä, hybridipilvessä tai omassa konesalissa, sen täytyy olla luontaisesti turvallinen. Kunnollista tietoturvaa ei voi enää lisätä jälkikäteen, vaan sen pitää olla ykkösprioriteetti jo sovellusta suunnitellessa. Tietoturvan pitää olla sisäänrakennettuna itse sovellukseen, verkkoon ja kaikkiin vaiheisiin, joissa dataa kulkee ja joissa sitä käsitellään.

Sovellusten hallinnointipolitiikka on tässä mielessä tärkeämpää kuin yksittäiset ominaisuudet. Silloin päivitykset ja muutokset voidaan tehdä keskitetysti sen sijaan, että jouduttaisiin käsittelemään kutakin sovellusta yksitellen. Virheiden mahdollisuudet vähenevät, ja turvan tasosta on koko ajan selkeä näkemys.

Keskitetty ja johdonmukaisesti toimiva hallinta kaikille sovelluksille. Tämä on monipilviympäristössä aivan välttämätöntä. Kun IT-osasto pystyy hallitsemaan samalla tavalla koko sovelluskirjoa, olipa se sitten pilvessä, omassa konesalissa tai verkon reunalla, yrityksen ei esimerkiksi tarvitse palkata kuhunkin kohteeseen omaa erityisasiantuntijaa. Näin vältetään siiloutuminen, joka on myrkkyä ketterälle ja tehokkaalle toiminnalle.

Johdonmukaisen hallinnan tärkein hyöty on kuitenkin siinä, että se mahdollistaa sovellusten modernisoinnin niin, että ne tukevat liiketoimintaa sen sijaan, että liiketoimintaa mukautettaisiin sovellusten rajoitteisiin.

Varmista, että sovelluksia voi siirtää pilvestä toiseen ilman että koodia joudutaan muuttamaan. VMwaren kyselyssä joka neljäs piti tätä seikkaa ongelmana sovellusten modernisoinnissa ja pilvimigraatiossa. Refaktorointi voikin tulla kalliiksi, mutta onneksi on myös muita ratkaisuja. Sovelluksen toiminnallisuudet ja käyttöliittymä voivat esimerkiksi olla pilvessä, ja data omassa konesalissa. Käyttöön voidaan myös ottaa ohjelmistot SaaS-palveluna tai rakentaa suoraan uusia pilvinatiiveja sovelluksia. Jotta tämä onnistuisi, tarvitaan kuitenkin johdonmukaisesti toimivaa hallintaa.

Liiketoiminnan ja IT:n täytyy toimia läheisessä yhteistyössä. Liiketoiminta kaipaa johdonmukaisuutta ja helppoa hallittavuutta. Sovelluskehittäjät puolestaan tarvitsevat työkalut ja ympäristöt, joiden avulla he voivat tehdä oman työnsä hyvin. On tärkeä löytää oikea tasapaino, jotta ongelmilta vältyttäisiin. Sovellusten kehittämissyklit ovat nopeutuneet, eikä enää voi käyttää puolta vuotta jonkin ominaisuuden kehittämiseen ja testaamiseen.

Kun sovelluskehittäjät voivat kehittää ratkaisuja missä tahansa julkisessa pilvessä ja myös ottaa niitä käyttöön missä tahansa, he voivat keskittyä liiketoiminnan ongelman ratkaisemiseen sen sijaan, että miettisivät teknisiä rajoitteita. Konttiteknologia on osoittautunut tässä hyväksi ratkaisuksi.

Miten tästä eteenpäin?

Sovellusten modernisoinnissa käytetään nyt paljon konttiteknologiaa: markkinat valloittanut Kubernetes ja muut nykyaikaiset konttiteknologiat tuovat etuja, mutta eivät korjaa perusongelmaa eli siiloutumista. Parhaat hyödyt jäävät saavuttamatta, jos yrityksellä on kasa koodikontteja, jotka pyörivät omissa siiloissaan. Yrityksellä ei välttämättä ole keskitettyä strategiaa päivityksiin, vaan kukin ohjelmisto elää omaa elämäänsä sen mukaan, millaiset tavoitteet sen omistavalla liiketoimintayksiköllä on.

Kun VMware tutki maailmanlaajuisesti yritysten pilvistrategioita, havaittiin että jo 60 prosenttia yrityksistä on siirtämässä toimintoja aktiivisesti julkiseen pilveen. Tällä hetkellä suositaan monipilviympäristöjä, joissa käytetään ristiin julkisen pilven eri alustoja, yksityistä pilveä, hybridiratkaisuja ja omaa konesalia. Forresterin tuoreen tutkimuksen mukaan tietohallintojohtajat uskovat, että heidän käyttämiensä pilvien määrä kasvaa vuoteen 2023 mennessä yli 50 prosenttia. Toisin sanoen: kun nyt erilaisia pilviä on käytössä keskimäärin 5,6, niitä olisi kolmen vuoden päästä 8,7.

Omat konesalit eivät kuitenkaan ole katoamassa minnekään, sillä puolet sovelluksista toimii vielä on-premises-ratkaisulla. Hybridipilvi tuntuu olevan turvallisuushakuisten yritysten valinta, sillä monikaan ei vielä halua tehdä ratkaisua kumpaankaan suuntaan julkisen pilven tai oman IT-ympäristön välillä. Loppujen lopuksi ei ehkä olekaan tärkeää, missä ympäristössä ohjelmistot pyörivät, kunhan ne täyttävät yrityksen tarpeet. Olennaista on, että tietoturva on kunnossa ja sovellusten hallinta onnistuu johdonmukaisesti ja läpinäkyvästi alustasta riippumatta.

Yritysohjelmistojen modernisoinnin tärkeimpänä päämääränä on se, että ohjelmistot tukevat täysin liiketoimintaa. Tavoitteena on vähentää monimutkaisuutta ja tarjota kattava näkymä yrityksen resursseihin riippumatta siitä, missä ne majailevat. Tällä hetkellä parhaan ratkaisun tähän tarjoavat hybridipilvi, konttiteknologia sekä järjestelmä, jonka avulla pystytään johtamaan koko sovellusorkesteria johdonmukaisesti yhdestä näkymästä.

 

VMwaren juuri julkistama Tanzu on esimerkki modernista työkalusta pilvi- ja konttiresurssien keskitettyyn hallintaan.

Mikael Markkula
maajohtaja, VMware

MORE NEWS

Aktiivisuusrannekkeiden myynti kasvaa hitaasti – raha virtaa kalliimpiin laitteisiin

Aktiivisuusrannekkeiden ja älykellojen globaali markkina kasvoi kolmannella neljänneksellä maltillisesti, mutta rahavirrat kertovat aivan toista tarinaa. Omdian tuoreen tutkimuksen mukaan wearable band -laitteiden toimitukset kasvoivat 3 prosenttia 54,6 miljoonaan kappaleeseen 3Q25:llä, mutta markkinan arvo nousi peräti 12 prosenttia 12,3 miljardiin dollariin.

Iso askel myyjille: ChatGPT:stä tulee Salesforcen järjestelmän käyttöliittymä

Salesforce tuo CRM-järjestelmänsä suoraan ChatGPT:n keskusteluun. Yhtiö on julkaissut Agentforce Sales -sovelluksen ChatGPT-alustalle, mikä muuttaa perustavanlaatuisesti tapaa, jolla myyjät käyttävät CRM:ää. Kyse ei ole enää tekoälyavusteisesta raportoinnista, vaan natiivista integraatiosta, jossa ChatGPT toimii Salesforcen käyttöliittymänä.

5G-satelliittilaitteiden sertifiointi voi nyt alkaa

5G-satelliittiyhteydet ovat siirtymässä tutkimus- ja pilottivaiheesta kohti kaupallista todellisuutta. Anritsun 5G RF -testausjärjestelmä on saanut maailman ensimmäisen PTCRB-hyväksynnän 5G NR NTN -testitapauksille, mikä avaa virallisen sertifiointipolun satelliitteihin kytkeytyville 5G-päätelaitteille.

Kun Ethernet kiihtyy, muuntajista tulee kriittisiä

ETN - Technical articleSuuren nopeuden Ethernet-muuntajien tulee täyttää nykyaikaisille, tehokkaille verkkolaitteille asetetut vaatimukset. Niiden tehtävänä on turvata luotettava ja varma datansiirto, optimoida signaalin laatu ja tehostaa verkon yleistä suorituskykyä ja kapasiteetin hyödyntämistä.

OnePlus 15 vs 15R: kuinka suuri ero kameroissa todella on?

OnePlussan uusi 15-sukupolvi jakautuu selvästi kahteen eri suuntaan. OnePlus 15R tuo huippuluokan suorituskyvyn ja suuren akun edullisempaan hintaluokkaan, kun taas OnePlus 15 on yhtiön varsinainen lippulaivamalli. Paperilla molemmat lupaavat paljon myös kameran osalta, jopa saman pääkennon. Käytännön kuvaustestit kertovat kuitenkin toisenlaisen tarinan.

Polttomoottorikiellosta luovutaan, mutta eurooppalaiset ostavat ladattavia

Euroopan unionin tavoite kieltää uusien polttomoottoriautojen myynti vuodesta 2035 alkaen on murenemassa poliittisen paineen alla. Samalla tuore markkinadata osoittaa, että kuluttajat ovat jo siirtymässä ladattaviin ajoneuvoihin, mutta omilla ehdoillaan ja selvästi maltillisemmin kuin EU:n alkuperäinen linjaus oletti.

Suomalaiset lataavat sähköautojaan kotona

Sähköautoilijoiden maksama julkisen latauksen summa nousi viime vuonna merkittäväksi, mutta valtaosa lataamisesta tapahtuu edelleen kotona. Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin tuore markkinakatsaus osoittaa, että kotilataus on ylivoimaisesti tärkein tapa pitää sähköautot liikkeessä Suomessa.

OnePlussan uusin houkuttaa jättiakulla ja 165 hertsin näytöllä

OnePlus on julkistanut uuden OnePlus 15R -älypuhelimen, joka sijoittuu yhtiön mallistossa lippulaivojen alapuolelle mutta tuo silti mukanaan hyvän suorituskyvyn, erittäin suuren akun ja nopean AMOLED-näytön. OnePlussan mukaan 15R on suunnattu käyttäjille, jotka hakevat huippuluokan suorituskykyä ja pitkää käyttöaikaa kilpailukykyisempään hintaluokkaan.

Muistit kallistuvat – ensi vuodesta tulee vaikea kiinalaisille valmistajille

Älypuhelinmarkkina kääntyy uudelleen laskuun vuonna 2026, ja kehityksen suurin yksittäinen ajuri on muistipiirien voimakas hinnannousu. Counterpoint Researchin tuoreen ennusteen mukaan globaalit älypuhelintoimitukset supistuvat ensi vuonna 2,1 prosenttia, kun DRAM- ja NAND-muistien kallistuminen nostaa laitteiden valmistuskustannuksia – ja osuu erityisen kovaa kiinalaisiin valmistajiin.

Vielä ehdit mukaan joulukuun OPPO-kisaan

Uusi ETNdigi 2/2025 pureutuu tämän hetken puhutuimpiin teknologia-aiheisiin: tekoälyyn, turvallisuuteen, sulautettuihin järjestelmiin ja suomalaisen elektroniikka-alan tulevaisuuteen. Vankka paketti on tuttuun tapaan luettavissa ilmaiseksi. Lue lehti ja osallistu joulukuun kisaan.

Patentit kertovat: Suomi on suurmaa kvanttiteknologiassa

Suomi kuuluu Euroopan viiden kärkimaan joukkoon kvanttiteknologiaan liittyvissä patenttihakemuksissa. Tämä käy ilmi Euroopan patenttiviraston (EPO) ja Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestön (OECD) tuoreesta Mapping the global quantum ecosystem -tutkimuksesta. Patenttidata osoittaa, että suomalainen kvanttiosaaminen ei ole vain tutkimuksellisesti vahvaa, vaan myös yhä aktiivisemmin suojattua ja kaupallistamiseen tähtäävää.

Renesas yhdistää autojen järjestelmät yhdelle prosessorille

Renesas tuo autoelektroniikkaan merkittävän uudistuksen, kun yhtiön uusi R-Car Gen 5 X5H -järjestelmäpiiri on suunniteltu ajamaan auton keskeisiä järjestelmiä rinnakkain yhdellä prosessorilla. Aiemmin erillisillä ohjaimilla toteutetut ADAS-toiminnot, viihde/infotainment, tekoälypohjainen käyttöliittymä ja ajoneuvon gateway-tehtävät voidaan nyt yhdistää samaan laskenta-alustaan.

Tekoälybuumi jatkuu – Keysight lisää apurit RF-suunnitteluun

Keysight Technologies tuo tekoälyavusteiset Chat- ja Copilot-toiminnot Advanced Design System (ADS) -suunnitteluohjelmistoonsa. Uudet virtuaaliapurit on tarkoitettu nopeuttamaan RF- ja suurtaajuussuunnittelua, madaltamaan työkalujen oppimiskynnystä ja automatisoimaan toistuvia työvaiheita – ilman että suunnitteludata poistuu yrityksen omasta IT-ympäristöstä.

Bittium jatkaa armeijan analogisten radioiden uusimista

Bittiumin tytäryhtiö Bittium Wireless Oy jatkaa Puolustusvoimien käytössä olevien analogisten kenttäradioiden korvaamista uuden sukupolven ohjelmistoradioilla. Yhtiö on saanut Puolustusvoimilta tilaukset Bittium Tough SDR -sotilas- ja ajoneuvoradioista, niihin liittyvistä varusteista sekä ohjelmistojen jatkokehityksestä. Tilausten kokonaisarvo on noin 15,9 miljoonaa euroa, josta itse radioiden osuus on noin 12,4 miljoonaa euroa. Toimitukset ja kehitystyö ajoittuvat vuosille 2025–2026.

Älylaseille uudenlainen yhden sirun mikronäyttö

OMNIVISION on esitellyt uuden OP03021-mikronäytön, joka on suunnattu seuraavan sukupolven älylaseihin ja kevyisiin AR-ratkaisuihin. Yhtiön mukaan kyseessä on alan ainoa täysvärinen, field-sequential-tyyppinen LCOS-näyttö, jossa itse pikselimatriisi, ohjainpiirit ja ruutumuisti on integroitu samalle sirulle. Ratkaisu tähtää ennen kaikkea erittäin alhaiseen tehonkulutukseen ja pieneen kokoon, joita molempia tarvitaan älylaseissa.

Tämän takia HDMI-kaapeli ei katoa minnekään

HDMI on yksi kulutuselektroniikan menestyksekkäimmistä rajapinnoista. Se on levinnyt televisioihin, näyttöihin, digibokseihin, pelikonsoleihin ja ammattikäyttöön poikkeuksellisen laajasti. Syy ei ole tekninen hienous tai aggressiivinen markkinointi, vaan yksinkertainen lupaus: HDMI vain toimii.

Rustia ja C++:aa voidaan ajaa samalla auton ohjaimella

Autoteollisuuden pitkään C- ja C++-kieliin nojaava ohjelmistokehitys saa nyt konkreettisen vaihtoehdon. HighTec ja Intellias ovat osoittaneet, että Rust-koodia voidaan integroida suoraan AUTOSAR Classic -ympäristöön ja ajaa rinnakkain C/C++-sovellusten kanssa samalla auton MCU-ohjaimella.

Millisekunnit ratkaisevat endoskopiassa

Kun tekoälyä aletaan hyödyntää endoskopiassa kliinisesti merkittävällä tavalla, laskenta-alustan vaatimukset muuttuvat perustavanlaatuisesti. Tekoälyn on reagoitava yhden videoruudun aikana – käytännössä millisekunneissa – jotta havainnosta on kliinistä hyötyä. Advantechin asiakascase osoittaa, että vaatimuksiin voidaan vastata kompaktilla laskenta-alustalla eli yhden kortin tietokoneella.

Satelliiteista tulee olennainen osa 6G-verkkoja

Satelliittiverkot eivät ole enää 6G:n lisäosa, vaan niistä on tulossa kiinteä ja natiivisti integroitu osa tulevia mobiiliverkkoja. EU-rahoitteisen 6G-NTN-hankkeen työn tulokset osoittavat, että seuraavan sukupolven 6G-verkot rakennetaan alusta lähtien yhdistämään maa- ja satelliittiverkot yhdeksi kokonaisuudeksi.

TME ja Zuken liittävät komponenttidatan piirilevysuunnitteluun

Zuken ja puolalainen komponenttijakelija Transfer Multisort Elektronik (TME) ovat solmineet strategisen yhteistyön, joka tuo reaaliaikaisen komponenttidatan suoraan piirilevysuunnitteluun. Integraatio koskee Zukenin eCADSTAR- ja CADSTAR-työkaluja ja yhdistää suunnittelun aiempaa tiiviimmin komponenttien hankintaan.

ETNdigi 1/2025 is out
2025  # mobox för wallpaper
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Kun Ethernet kiihtyy, muuntajista tulee kriittisiä

ETN - Technical articleSuuren nopeuden Ethernet-muuntajien tulee täyttää nykyaikaisille, tehokkaille verkkolaitteille asetetut vaatimukset. Niiden tehtävänä on turvata luotettava ja varma datansiirto, optimoida signaalin laatu ja tehostaa verkon yleistä suorituskykyä ja kapasiteetin hyödyntämistä.

Lue lisää...

OPINION

Commodore 64 Ultimate on täydellistä nostalgiaa – ja täysin tarpeeton

Commodore 64 Ultimate on ehkä täydellisin nostalgialevyke, jonka 2020-luvun retrobuumi on meille toistaiseksi tarjonnut. Se näyttää Commodorelta, kuulostaa Commodorelta ja toimii Commodorena – koska se pitkälti on Commodore. Uusi laite perustuu AMD Xilinx Artix-7 -FPGA:han, joka jäljentää alkuperäisen emolevyn logiikan piiritasolla. Mutta mitä enemmän speksejä selaa, sitä selvemmin nousee esiin yksi kysymys: miksi kukaan tarvitsee tätä?

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • Aktiivisuusrannekkeiden myynti kasvaa hitaasti – raha virtaa kalliimpiin laitteisiin
  • Iso askel myyjille: ChatGPT:stä tulee Salesforcen järjestelmän käyttöliittymä
  • 5G-satelliittilaitteiden sertifiointi voi nyt alkaa
  • Kun Ethernet kiihtyy, muuntajista tulee kriittisiä
  • OnePlus 15 vs 15R: kuinka suuri ero kameroissa todella on?

NEW PRODUCTS

  • Click-kortilla voidaan ohjata 15 ampeerin teollisuusmoottoreita
  • Pian kännykkäsi erottaa avaimen 11 metrin päästä
  • Lataa laitteet auringon- tai sisävalosta
  • DigiKeyn uutuus: nyt voit konfiguroida teholähteen vapaasti verkossa
  • PCIe5-tallennusta datakeskuksiin pienellä virralla
 
 

Section Tapet