ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
ECF26 infobanner

IN FOCUS

AI-agentit tuovat älykkään automaation piirien ja piirilevyjen suunnitteluun

Puolijohde- ja piirilevysuunnittelun seuraavaa vaihetta määrittävät kaksi rinnakkaista tavoitetta. Ensinnäkin halutaan kasvattaa suunnittelutyökalujen suorituskykyä. Lisäksi on tärkeää parantaa suunnittelijoiden tuottavuutta.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

ETN

top top square
top top square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

Yrityksiä uhkaa softakaaos

Tietoja
Julkaistu: 10.06.2020
Luotu: 10.06.2020
Viimeksi päivitetty: 10.06.2020
  • Software
  • Business

Mitä voimakkaammin yritys kehittää liiketoimintaa tukevia ohjelmistoja, sitä parempi on sen kilpailukyky olosuhteiden muuttuessa. Yritysten menestymiselle on kriittisen tärkeää, että eri-ikäisiä ja -tasoisia IT-resursseja pystytään hallinnoimaan helposti ja läpinäkyvästi, kirjoittaa VMwaren Suomen maajohtaja Mikael Markkula.

Esimerkiksi Forresterin tuoreen tutkimuksen mukaan 88 prosenttia yritysjohtajista oli sitä mieltä, että sovellusportfolion kehittäminen parantaa suoraan asiakaskokemusta. Lähes yhtä moni sanoi samassa tutkimuksessa, että asiakastyytyväisyys näkyy myös suoraan yrityksen tuloksessa.

Liiketoiminnalle on siksi äärimmäisen tärkeää nopeuttaa sykliä, jolla ohjelmistoja kehitetään. Tämä vaatii vaivaa, mutta on sen arvoista. Parhaita keinoja on modernisoida yrityksen ohjelmistot siten, että niiden ketterä päivittäminen onnistuu. Tällöin pystytään vastaamaan joustavasti asiakkaiden ja liiketoiminnan muuttuviin tarpeisiin.

Raskas legacy-ohjelmistojen perintö on yksi pahimmista kilpailukyvyn kehittämisen esteistä. Ohjelmistomonoliittia on hankalaa tai mahdotonta päivittää ketterästi vähitellen, mitä kehittämissyklin nopeuttaminen edellyttäisi.

Siirtymää pilveen tai muuta ohjelmistojen nykyaikaistamista ei voi toteuttaa kertarysäyksellä. Ohjelmistoja on rakennettu pitkän ajan kuluessa, ja moni yritys elää todellisuudessa, jossa joudutaan samaan aikaan ultramodernien konttisovellusten lisäksi ylläpitämään vuosikymmenien takaisia legacy-ohjelmistoja sekä kaikkea tällä välillä. Erilaisten ratkaisujen kirjo on valtava. On SaaS-palvelua, natiivisti pilvessä ajettavia sovelluksia, omalla palvelimella majailevia softia sekä perinteisiä paikallisella koneella käytettäviä ohjelmistoja.

Yritysten menestymiselle on kriittisen tärkeää, että eri-ikäisiä ja -tasoisia IT-resursseja pystytään hallinnoimaan helposti ja läpinäkyvästi. Hallinnan ja operoinnin virtaviivaistaminen ja selkeyttäminen ovat tärkeimpiä asioita, joita CIO-, CDO- ja CEO-tason pitää lähivuosina selvittää. Jos asiaan ei kiinnitetä huomiota nyt, niin yritys vain kasaa tulevaisuuden korjausvelkaa ja lähivuosista tulee entistäkin vaikeampia.  

Neljä tapaa hallita sovelluskaaos

Sovelluskaaoksen voi kuitenkin ottaa haltuun, kun muistaa tärkeimmät periaatteet:

Varmista tietoturva. Riippumatta siitä, ajetaanko sovellusta julkisessa tai yksityisessä pilvessä, hybridipilvessä tai omassa konesalissa, sen täytyy olla luontaisesti turvallinen. Kunnollista tietoturvaa ei voi enää lisätä jälkikäteen, vaan sen pitää olla ykkösprioriteetti jo sovellusta suunnitellessa. Tietoturvan pitää olla sisäänrakennettuna itse sovellukseen, verkkoon ja kaikkiin vaiheisiin, joissa dataa kulkee ja joissa sitä käsitellään.

Sovellusten hallinnointipolitiikka on tässä mielessä tärkeämpää kuin yksittäiset ominaisuudet. Silloin päivitykset ja muutokset voidaan tehdä keskitetysti sen sijaan, että jouduttaisiin käsittelemään kutakin sovellusta yksitellen. Virheiden mahdollisuudet vähenevät, ja turvan tasosta on koko ajan selkeä näkemys.

Keskitetty ja johdonmukaisesti toimiva hallinta kaikille sovelluksille. Tämä on monipilviympäristössä aivan välttämätöntä. Kun IT-osasto pystyy hallitsemaan samalla tavalla koko sovelluskirjoa, olipa se sitten pilvessä, omassa konesalissa tai verkon reunalla, yrityksen ei esimerkiksi tarvitse palkata kuhunkin kohteeseen omaa erityisasiantuntijaa. Näin vältetään siiloutuminen, joka on myrkkyä ketterälle ja tehokkaalle toiminnalle.

Johdonmukaisen hallinnan tärkein hyöty on kuitenkin siinä, että se mahdollistaa sovellusten modernisoinnin niin, että ne tukevat liiketoimintaa sen sijaan, että liiketoimintaa mukautettaisiin sovellusten rajoitteisiin.

Varmista, että sovelluksia voi siirtää pilvestä toiseen ilman että koodia joudutaan muuttamaan. VMwaren kyselyssä joka neljäs piti tätä seikkaa ongelmana sovellusten modernisoinnissa ja pilvimigraatiossa. Refaktorointi voikin tulla kalliiksi, mutta onneksi on myös muita ratkaisuja. Sovelluksen toiminnallisuudet ja käyttöliittymä voivat esimerkiksi olla pilvessä, ja data omassa konesalissa. Käyttöön voidaan myös ottaa ohjelmistot SaaS-palveluna tai rakentaa suoraan uusia pilvinatiiveja sovelluksia. Jotta tämä onnistuisi, tarvitaan kuitenkin johdonmukaisesti toimivaa hallintaa.

Liiketoiminnan ja IT:n täytyy toimia läheisessä yhteistyössä. Liiketoiminta kaipaa johdonmukaisuutta ja helppoa hallittavuutta. Sovelluskehittäjät puolestaan tarvitsevat työkalut ja ympäristöt, joiden avulla he voivat tehdä oman työnsä hyvin. On tärkeä löytää oikea tasapaino, jotta ongelmilta vältyttäisiin. Sovellusten kehittämissyklit ovat nopeutuneet, eikä enää voi käyttää puolta vuotta jonkin ominaisuuden kehittämiseen ja testaamiseen.

Kun sovelluskehittäjät voivat kehittää ratkaisuja missä tahansa julkisessa pilvessä ja myös ottaa niitä käyttöön missä tahansa, he voivat keskittyä liiketoiminnan ongelman ratkaisemiseen sen sijaan, että miettisivät teknisiä rajoitteita. Konttiteknologia on osoittautunut tässä hyväksi ratkaisuksi.

Miten tästä eteenpäin?

Sovellusten modernisoinnissa käytetään nyt paljon konttiteknologiaa: markkinat valloittanut Kubernetes ja muut nykyaikaiset konttiteknologiat tuovat etuja, mutta eivät korjaa perusongelmaa eli siiloutumista. Parhaat hyödyt jäävät saavuttamatta, jos yrityksellä on kasa koodikontteja, jotka pyörivät omissa siiloissaan. Yrityksellä ei välttämättä ole keskitettyä strategiaa päivityksiin, vaan kukin ohjelmisto elää omaa elämäänsä sen mukaan, millaiset tavoitteet sen omistavalla liiketoimintayksiköllä on.

Kun VMware tutki maailmanlaajuisesti yritysten pilvistrategioita, havaittiin että jo 60 prosenttia yrityksistä on siirtämässä toimintoja aktiivisesti julkiseen pilveen. Tällä hetkellä suositaan monipilviympäristöjä, joissa käytetään ristiin julkisen pilven eri alustoja, yksityistä pilveä, hybridiratkaisuja ja omaa konesalia. Forresterin tuoreen tutkimuksen mukaan tietohallintojohtajat uskovat, että heidän käyttämiensä pilvien määrä kasvaa vuoteen 2023 mennessä yli 50 prosenttia. Toisin sanoen: kun nyt erilaisia pilviä on käytössä keskimäärin 5,6, niitä olisi kolmen vuoden päästä 8,7.

Omat konesalit eivät kuitenkaan ole katoamassa minnekään, sillä puolet sovelluksista toimii vielä on-premises-ratkaisulla. Hybridipilvi tuntuu olevan turvallisuushakuisten yritysten valinta, sillä monikaan ei vielä halua tehdä ratkaisua kumpaankaan suuntaan julkisen pilven tai oman IT-ympäristön välillä. Loppujen lopuksi ei ehkä olekaan tärkeää, missä ympäristössä ohjelmistot pyörivät, kunhan ne täyttävät yrityksen tarpeet. Olennaista on, että tietoturva on kunnossa ja sovellusten hallinta onnistuu johdonmukaisesti ja läpinäkyvästi alustasta riippumatta.

Yritysohjelmistojen modernisoinnin tärkeimpänä päämääränä on se, että ohjelmistot tukevat täysin liiketoimintaa. Tavoitteena on vähentää monimutkaisuutta ja tarjota kattava näkymä yrityksen resursseihin riippumatta siitä, missä ne majailevat. Tällä hetkellä parhaan ratkaisun tähän tarjoavat hybridipilvi, konttiteknologia sekä järjestelmä, jonka avulla pystytään johtamaan koko sovellusorkesteria johdonmukaisesti yhdestä näkymästä.

 

VMwaren juuri julkistama Tanzu on esimerkki modernista työkalusta pilvi- ja konttiresurssien keskitettyyn hallintaan.

Mikael Markkula
maajohtaja, VMware

MORE NEWS

Tekoälypalvelin saa lisää muistivauhtia

Renesas nostaa DDR5-palvelinmuistin nopeuden 16 000 megasiirtoon sekunnissa. Kolmannen sukupolven MRDIMM-piirisarja kasvattaa muistiväylän kaistanleveyttä 25 prosenttia ilman siirtymistä kokonaan uuteen muistitekniikkaan.

Iceye paljastaa pimeänä matkaavat varjolaivat

Aluksen paikannuslähettimen sammuttaminen ei enää riitä peittämään sen liikkeitä. Iceyen tutkasatelliitit havaitsevat merellä liikkuvat alukset pilvien, sateen ja pimeyden läpi, minkä jälkeen tekoäly tunnistaa kuvasta epäilyttävät kohteet, yhtiö kertoo blogissaan.

Nigel-tekoäly laajenee LabVIEW-testaamiseen

Emerson laajentaa NI Nigel-tekoälyn koko LabVIEW+-ohjelmistoperheeseen. Samalla Nigel siirtyy neuvonantajasta tekijäksi. Tekoäly voi tuottaa LabVIEW-koodia ja rakentaa TestStand-testisarjoja luonnollisella kielellä annettujen ohjeiden perusteella.

Microsoft laittaa tekoälyagentit hyökkäämään

– Tietoturvatiimit eivät tarvitse lisää tietoa, vaan parempia tuloksia, sanoo Microsoftin tietoturvajohtaja Hayete Gallot. Yhtiön uusi Project Perception panee tekoälyagentit etsimään hyökkäysreittejä, arvioimaan riskit ja korjaamaan havaitut heikkoudet ennen kuin oikea hyökkääjä ehtii käyttää niitä hyväkseen.

Maailman suurin siru tulee Suomeen – Cerebras rakentaa tekoälylle pikakaistan

Yhdysvaltalainen Cerebras Systems aikoo tuoda ensimmäisen eurooppalaisen tekoälylaskentakapasiteettinsa käyttöön vuoden 2026 loppuun mennessä. Rakentaminen laajenee Ranskasta Pohjoismaihin, ja uusia datakeskuksia suunnitellaan Suomeen ja Norjaan.

Puhelin kuumenee – joko vakooja kuuntelee?

Puhelin kuumenee taskussa, akku tyhjenee tavallista nopeammin ja mobiilidataa kuluu selittämättömästi. Tarkoittaako tämä, että laitteeseen on asennettu vakoiluohjelma, kysyy Astrill VPN:n markkinointijohtaja Arqam Zafar.

Tekoäly suunnittelee sirun – ja tarkistaa itse, kelpaako se valmistukseen

Siemens EDA vie tekoälyagentit pelkästä suunnittelijan avustamisesta kohti itsenäisesti eteneviä siru- ja piirilevyprojekteja. Fuse EDA AI Agent voi suunnitella ja suorittaa pitkään jatkuvia työnkulkuja sekä tarkistaa ratkaisunsa fysiikkapohjaisilla EDA-moottoreilla ennen tulosten hyväksymistä.

Tekoäly ei mahdu yhteen rautamuottiin

ETN - Technical articleTekoäly siirtyy pilvestä koneisiin, kameroihin, antureihin ja robotteihin. Reunalla yksi laitteistoratkaisu ei kuitenkaan sovi kaikkeen, vaan suorituskyky on sovitettava mallin, datan ja käyttökohteen mukaan.

Oskilloskooppi ryhtyy tehoanalysaattoriksi

Rohde & Schwarz tuo kolmivaihetehon analyysin suoraan MXO-sarjan oskilloskooppeihin. Uusi ohjelmisto näyttää tehon lisäksi myös sen, mitä jännite- ja virtakäyrissä todella tapahtuu – eikä vian syytä tarvitse enää metsästää kahdella eri mittalaitteella.

Tekoäly nosti Nokian kasvuun

Nokian liikevaihto kasvoi toisella neljänneksellä yhdeksän prosenttia ilman valuuttakurssien vaikutusta. Kasvun moottoriksi nousivat tekoäly- ja pilvipalveluasiakkaat, joille suuntautunut myynti yli kaksinkertaistui vuodessa. Samalla Nokia sai näiltä asiakkailta uusia tilauksia 2,8 miljardilla eurolla.

Samsungin Fold8 yrittää korvata kolme laitetta

Samsungin uusi Galaxy Z Fold8 on suunniteltu toimimaan puhelimena, tablettina ja lukulaitteena samassa paketissa. Yhtiö on muuttanut näytön mittasuhteita sen mukaan, miten laitetta käytetään eri tilanteissa. Suomessa ajatus voi saada vastakaikua, sillä joka viides kuluttaja haluaisi älypuhelimensa korvaavan mahdollisimman monta muuta laitetta.

OnePlus sulaa Euroopassa OPPOksi myös ohjelmistotasolla

OnePlus lopettaa uusien tuotte-Amerikassa. Nykyinen käyttäjäkunta pyritään kuitenkin pitämään konsernin sisällä. OPPO ottaa vastuulleen tuen, houkuttelee suomalaisia Find-sarjan puhelimiin 200 euron alennuksella ja kansainvälisten tietojen mukaan siirtää OnePlus-laitteet vähitellen ColorOS-käyttöjärjestelmään.

USB-avain korvaa salasanan ja allekirjoittaa sähköisesti

Infineonin uusi turva-avain ei tyydy vain kirjautumaan käyttäjän puolesta. SECORA ID Key S USB yhdistää samaan USB- ja NFC-laitteeseen salasanattoman FIDO2-tunnistautumisen, PKI-varmenteet ja hyväksytyn sähköisen allekirjoituksen. Avoimen Java Card -ympäristön ansiosta valmistajat voivat lisäksi ohjelmoida avaimeen omia sovelluksiaan.

UWB-piiri korvaa erillisen läsnäoloanturin

Infineon yhdistää tarkkaan paikannukseen käytettävän UWB-radion ja läsnäolotunnistuksen samalle piirille. Uusi AIROC TSL100 voi esimerkiksi avata auton, päätellä käyttäjän olevan auton sisä- tai ulkopuolella sekä tunnistaa matkustajan, jalan liikkeen tai tunkeutujan ilman erillistä anturijärjestelmää.

Anturiton ohjaus valtaa autojen tehoelektroniikkaa

ETN - Technical articleBLDC-moottorien yleistyessä autoteollisuus etsii skaalautuvia ratkaisuja niiden hiljaiseen ja tehokkaaseen ohjaukseen. Toshiban SmartMCD-ohjainperhe kattaa nyt tehoalueet muutamista wateista kilowattiin.

Donut Labin kennon jännite on säädettävissä

Donut Lab on jatkanut I Donut Believe -videosarjaansa, jossa he avaavat CES-messuilla esitellyn kiinteän elektrolyytin akkutekniikkansa saloja. Tällä viikolla esiteltiin kennon bipolaarisuutta, jonka ansiosta kennon jännite on säädettävissä sovelluksen tarpeen mukaan.

Tekoäly muuttaa elektroniikkajakelun pelisääntöjä

ETN - Technical articleTekoäly on jo selkeästi ohittanut kokeiluvaiheen. Avnet Insights 2026 -selvityksen mukaan tekoäly on monilla elektroniikan aloilla jo mukana käytössä olevissa tuotteissa, ja sen soveltaminen yleistyy nopeasti kaikkialla EMEA-alueella.

Nokian AI-radio lupaa kaksinkertaistaa taajuuksien kapasiteetin

Nokia tuo tekoälykiihdyttimet osaksi radioverkon perustaajuuslaskentaa. Yhtiön mukaan uusi AI-RAN-alusta voi parantaa taajuuksien käytön tehokkuutta yli 100 prosenttia vuoteen 2028 mennessä. Käytännössä operaattori voisi siirtää samalla taajuuskaistalla jopa kaksinkertaisen määrän dataa ilman koko radioverkon uusimista.

Samsungin perus-SSD yltää lähes PCIe 4 -huippuihin

Samsung tuo lippulaivaluokan siirtonopeudet kuluttajille tarkoitettuun SSD-perusmalliinsa. Uusi Samsung 990 lukee dataa parhaimmillaan 7 250 megatavua sekunnissa eli yltää lähelle PCIe 4.0 x4 -liitännän käytännön suorituskykyrajaa.

Tekoälyagentti voidaan kaapata projektitiedostolla

Tekoälyagenttien kyky lukea projektin ohjeita ja liittää uusia työkaluja automaattisesti on samalla uusi ohjelmistojen toimitusketjuriski. Check Point Researchin mukaan tavallinen Markdown- tai JSON-tiedosto voi ohittaa agentin turvarajat, käynnistää komentoja ja liittää siihen haitallisen MCP-palvelimen ennen kuin kehittäjä ehtii nähdä varoitusta.

box mobil 1
box mobil 1
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Tekoäly ei mahdu yhteen rautamuottiin

ETN - Technical articleTekoäly siirtyy pilvestä koneisiin, kameroihin, antureihin ja robotteihin. Reunalla yksi laitteistoratkaisu ei kuitenkaan sovi kaikkeen, vaan suorituskyky on sovitettava mallin, datan ja käyttökohteen mukaan.

Lue lisää...

OPINION

Puhelin kuumenee – joko vakooja kuuntelee?

Puhelin kuumenee taskussa, akku tyhjenee tavallista nopeammin ja mobiilidataa kuluu selittämättömästi. Tarkoittaako tämä, että laitteeseen on asennettu vakoiluohjelma, kysyy Astrill VPN:n markkinointijohtaja Arqam Zafar.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • Tekoälypalvelin saa lisää muistivauhtia
  • Iceye paljastaa pimeänä matkaavat varjolaivat
  • Nigel-tekoäly laajenee LabVIEW-testaamiseen
  • Microsoft laittaa tekoälyagentit hyökkäämään
  • Maailman suurin siru tulee Suomeen – Cerebras rakentaa tekoälylle pikakaistan

NEW PRODUCTS

  • Bluetooth haastaa UWB:n etäisyysmittauksessa
  • 6 watin DC/DC-muunnin mahtuu tuuman koteloon
  • Lisäkortilla 10 megabitin 4G-yhteys IoT-laitteisiin
  • Yksi anturi korvaa neljä mikrokytkintä autossa
  • Murata kutisti 100 voltin autokondensaattorin 0805-kokoon
 
 

Section Tapet